Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Výrobní závod s nulovou uhlíkovou stopou? Je to možné!

Silný tlak na energetickou účinnost, moderní systémy rekuperace tepla a využívání obnovitelných zdrojů energie, plus partner, který sdílí ekologické zásady společnosti a má stejně ambiciózní cíle, pokud jde o udržitelný rozvoj a klimatickou neutralitu. A výsledkem takové spolupráce by mohla být pouze první továrna s nulovými emisemi pro Danfoss Polsko, postavená společností Panattoni v Grodzisk Mazowiecki. Je to také první takové zařízení společnosti Danfoss na světě.

Panattoni vybudovala pro Danfoss Poland výrobní a kancelářský komplex o rozloze více než 13 000 m2 včetně doprovodné infrastruktury. Investice je v Grodzisk Mazowiecki v kampusu Danfoss. Výrobní část tvoří 7 200 m2, dalších 2 000 m2 je určeno pro kancelářské, laboratorní a společenské prostory, 2 000 pro sklad a 1 200 m2 je technická budova. Zařízení bylo vybaveno pokročilými automatizačními a robotickými technologiemi pro zajištění nejvyšší kvality produktů.

Na míru požadavkům

Výstavba nového výrobního, skladového a kancelářského komplexu pro Danfoss byla pro Panattoni extrémně náročná. Stavební práce neměly nepříznivě ovlivnit provoz v sousední továrně společnosti a měly umožnit udržení nepřetržité výroby s přemístěním 45 výrobních linek z jejího závodu v Dánsku. Panattoni se tohoto úkolu zhostil dokonale.

Danfoss Poland – polská pobočka dánského výrobce energeticky účinných komponent a technologických řešení pro chlazení, klimatizaci a vytápění, má nový závod v Grodzisk Mazowiecki, který v současnosti vyrábí, včetně energeticky účinných ventilů pro průmyslové chlazení a komerční chlazení, systémy nebo solenoidové ventily pro různé aplikace. Tyto produkty řídí ekologické změny ve stovkách společností, které využívají služby Danfoss. Proto musela být nová továrna stoprocentně v souladu se směrem, který Danfoss udává nejen svým obchodním partnerům, ale i sobě. A má ambiciózní cíle – Danfoss plánuje dosáhnout CO2 neutrality pro všechny obchodní operace již v roce 2030.

Dosažení našich zelených cílů

Volba Panattoni jako developera projektu pro Danfoss v Grodzisk Mazowiecki nebyla náhodná. Panattoni je jedním z předních evropských developerů, který se ve svých projektech výrazně zaměřuje na ekologická a zelená řešení. V Evropě již dodala téměř 17 milionů m2 průmyslových ploch, z nichž více než 9 milionů je ekologicky certifikováno. Vývojář to nabízí jako standardní možnost, aktuálně na velmi vysoké úrovni BREEAM ʻExcellentʼ. To potvrzuje, že investice byla postavena v souladu s přísnými zásadami udržitelnosti.

V případě továrny Danfoss v Grodzisk Mazowiecki byla základem pro dosažení klimatické neutrality opatření energetické účinnosti, rekuperace tepla a přechod na obnovitelné zdroje energie. Díky energeticky účinným řešením, rovněž založeným na produktech Danfoss, nedochází k plýtvání energií. Všechna topná, chladicí a ventilační zařízení a výrobní stroje jsou poháněny zelenou elektřinou.


Maximální účinnost zařízení

Aby se snížily tepelné ztráty, Panattoni postavila továrnu, která překračuje polský standard WT2021 pro energetickou účinnost v budovách a řešení použitá v zařízení umožňují rekuperaci tepla z výrobních procesů. Větrací systém s rekuperací ve výrobní hale shromažďuje teplo a znovu jej využívá k vytápění objektů a vody. Kromě toho se teplo získává také z chillerů a vzduchových kompresorů. To umožňuje efektivní vytápění hal a kanceláří a využití vody pro procesní teplo nebo teplou vodu. Developer navíc instaloval tepelná čerpadla a elektrokotle pro pokrytí potřeby tepla a energie ve špičkách, například v zimě.

Všechny systémy vytápění, chlazení a ventilace, stejně jako veškeré výrobní stroje, jsou poháněny výhradně elektřinou z obnovitelných zdrojů. Společnost Panattoni navíc připravila střešní konstrukci pro fotovoltaické instalace. Systémy Danfoss se používají všude v závodě. Proces výroby chladu a tepla a rekuperace tepla je automatizovaný a optimalizuje provoz zařízení v závislosti na ročním období.

BTS pro náročné časy

Zájem o investice typu BTS neustále roste. Jen ve střední Evropě, Polsku a Německu společnost Panattoni dokončila již více než 100 zařízení na míru. BTS zařízení jsou nejčastěji vyvíjena pro výrobní činnosti, ale i větší logistiku související s rozvojem e-commerce (např. Amazon). Zákaznicky specifická zařízení se vyznačují vyšším stupněm specializace či automatizace, výrazně optimalizují firemní procesy, jsou levnější na provoz a především jsou šetrná k životnímu prostředí.

Stále více společností si stanovuje klimaticky neutrální cíle a podle toho se řídí při výběru developera. Panattoni je v tomto ohledu vynikajícím partnerem, protože poskytuje výrobní zařízení, která procházejí environmentální certifikací na velmi vysoké úrovni a často se stávají vlajkovou lodí investic pro konkrétní společnosti – jako je továrna v Grodzisk Mazowiecki pro Danfoss. Realizovaná opatření ESG se přitom týkají nejen energetické náročnosti samotné budovy, ale také snížení spotřeby vody nebo pohody zaměstnanců včetně zelených relaxačních zón a infrastruktury pro cyklisty nebo elektromobily. Developer také na budované továrny aplikuje četná řešení pro biodiverzitu – od upravených trávníků a květinových luk až po hotely pro hmyz nebo domy pro bezobratlé a drobné savce.

Evropská logistika volí zelená řešení

Směr k zeleným řešením potvrzuje zpráva o udržitelnosti v oblasti evropské logistiky a dodavatelského řetězce, kterou Panattoni připravilo v létě ve spolupráci s mezinárodní advokátní kanceláří HFW a ve spolupráci s Analytiqa. Až 80 procent respondentů ve dvanácti evropských zemích považuje opatření zaměřená na snížení uhlíkové stopy svých provozů za klíčová v příštích pěti letech. Pro 92 procent respondentů jsou nejdůležitější opatření související s energetickou účinností budov, jako je použití LED osvětlení, solárních panelů, tepelných čerpadel atd. 59 procent respondentů poukazuje na řešení pro snížení spotřeby pitné vody a větší využívání šedých a dešťových vod. Až 53 procent poukazuje na dobíjecí stanice pro elektromobily a 45 procent na problémy s pohodou zaměstnanců. Biodiverzita je důležitá nebo velmi důležitá pro 39 procent respondentů. To znamená, že počet budov směřujících k nulovým emisím uhlíku se bude jen zvyšovat.


DANFOSS, s. r. o.
logo DANFOSS, s. r. o.

Danfoss nabízí: regulační prvky pro CZT, termostatické hlavice, ventilová tělesa a šroubení, armatury pro vyvážení soustav v rezidenčních a komerčních budovách, produkty pro chytré vytápění - ovládání radiátorů a podlahového vytápění vzdáleně přes ...