Je pro podlahové vytápění vhodnější použít reflexní (hliníkovou) fólii nebo systémovou desku?
Často se ve společnosti GIACOMINI CZECH, s.r.o., setkáváme s otázkami investorů, zda je lépe do systému podlahového vytápění použít reflexní fólii, která „odráží tepelné záření, nahradí izolaci a ušetří až 10 % (někdy i 15 % či dokonce 20 %) nákladů“ nebo systémovou desku, která je sice dražší, ale léty prověřená a ve výsledku ušetří.
Modelová situace
Rodina rekonstruuje řadový domek. Chce do podsklepeného přízemí instalovat podlahové topení. Obrátila se proto na dvě firmy, které se montáží podlahového vytápění zabývají.
První firma doporučila řešení: systémová deska, trubky 16×2 a 5 cm anhydritu.
Druhá firma doporučila použít jen reflexní fólii bez izolace, na to trubky 16×2 a 4 cm anhydritu.
Druhá nabídka byla díky nižší ceně lákavější. Přesto je první nabídka v souladu s platnou normou a s garantovanou úsporou energie do budoucna.
Argumenty dodavatelů reflexních fólií
- fólie odráží 92 % tepelného záření zpět do vytápěných prostor
- fólie tepelně izoluje
- fólie nahradí 4 cm izolace
- fólie slouží jako kročejová izolace – snížení hluku až o 25 dB (případně 18–19 dB)
- fólie má dlouhou životnost
Zdroj: firmy dodávající podlahové vytápění na reflexní fólii
Trocha fyziky
Reflexní fólie pracuje v principu na bázi odrazu elektromagnetického vlnění blízké optickému. Odráží sálavou složku tepelné energie. Pokud se odrazová plocha zalije anhydritem nebo betonem, zmizí mezera mezi zdrojem záření a reflexní plochou. Záření se nemůže odrazit. Nastupuje tak proces šíření tepla vedením.
Hliník, ze kterého se reflexní fólie vyrábí, vede teplo stejně dobře jako ostatní kovy.
Pokud chcete efektivně topit do sklepa, dejte si do systému podlahového topení odrazovou fólii bez izolace.
Pokud umístíte pod reflexní fólii izolaci, bude mít případná reflexní plocha jediný efekt – rovnoměrnější šíření tepla ve hmotě anhydritu.
Bublinková fólie nic neřeší
Podobně je to s bublinkovou (pěnovou) fólií. Reflexní vrstva pod tenkou vrstvou pěny možná část záření odrazí, jenže při tak malé vzdálenosti budou ztráty vedením mnohonásobně větší. Aby reflexe účinkovala, měla by být mezera minimálně 5 cm široká.
Navíc samotná fólie bez podkladové izolační vrstvy neudrží trubky. Uchycení sponek je příliš mělké a v případě vytržení při lití anhydritu nebo betonu mohou trubky vyplavat.
To u systémové desky nehrozí. Trubka je pevně fixována ve výstupcích a systém je až do zalití systému podlahového topení anhydritem či betonem plně pochozí.
Dlouhá životnost?
Anhydrit i beton je zásaditý a hliník ve fólii rozleptá. Vhodnější je proto použít pevnou polyetylenovou fólii pro podlahové vytápění (v nabídce firmy GIACOMINI CZECH, s.r.o. ji najdete pod kódem R984Y005) položenou na podkladovou izolační vrstvu nebo rovnou systémovou desku pro podlahové vytápění, která obsahuje jak izolaci, tak parotěsnou fólii (v nabídce firmy GIACOMINI CZECH, s.r.o. najdete desky pod označením R979 a R982. Navíc díky tvarovaným výstupkům ušetříte čas na montáž (trubka se lépe a snadněji pokládá) a anhydrit či beton na zalití systému (výstupky snižují objem nutný pro vyplnění mazaninou).
Kročejová izolace?
Kročejová neprůzvučnost se řeší v systémech podlahového vytápění za pomoci tvrdé, ale zároveň pružné izolace. U systémových desek značky GIACOMINI zajišťuje kročejový útlum dvojí hustota EPS. Aby byl útlum možný, je deska silná 5 cm a více. U slabších desek není kročejový útlum možné zajistit. Systémová deska zajišťuje snížení akustického tlaku o 28 dB.
Jaký kročejový útlum zajistí systémová deska, určuje u podlahového topení zatížení desky. Hodnoty určuje graf připojený v technické dokumentaci u dané systémové desky v katalogu výrobků GIACOMINI CZECH, s.r.o.
Izolace je jen část systému podlahy a nelze proto říct, že navýšení izolace o 2 cm se rovná snížení neprůzvučnosti o 5 dB.
Bez izolace ale k útlumu nedochází. Jak by tedy mohl zajistit kročejovou neprůzvučnost úzký plátek z hliníku v případě reflexní fólie?
Záruka 25 let na podlahové vytápění GIACOMINI
Při použití systémové desky, trubky, dilatační pásky a rozdělovače značky GIACOMINI, poskytuje společnost GIACOMINI CZECH, s.r.o. prodlouženou záruku na systém podlahového vytápění na celé jedno čtvrt století – tedy 25 let. Investovat do kvality se opravdu vyplatí.
Na závěr
Proč používat systémovou desku?
- snadnější montáž trubek
- symetrické rozložení trubek v ploše
- 100% fixace trubek
- díky tvarovaným výstupkům ušetříte anhydrit/beton na zalití systému
- zajistí izolaci, aby systém netopil do podkladové vrstvy
- zajistí kročejový útlum
Proč nepoužívat reflexní fólii?
- anhydrit vodí teplo díky tepelné vodivosti, ne odrazové schopnosti
- časově náročnější montáž
- horší fixace trubek do podkladu – zejména u nižší izolace (20 mm a méně)
- absence kročejové izolace
- krátká životnost
Citujeme z odborné diskuse na TZB-info.cz:
„Reflexní fólie je fyzikální nesmysl a způsob jak z lidí vytáhnout peníze. A vyčíslení úspor? Neuvěřitelné!“
Zdroj: http://forum.tzb-info.cz/114006-reflexni-folie-pod-pt-nahradi-4-cm-izolace/vsechny-prispevky
Firma GIACOMINI S.p.A. je jedním z předních světových výrobců mosazných topenářských armatur. Hlavním cílem všech výrobků a systémů značky GIACOMINI, ať již v oblasti vytápění anebo v oblasti chlazení, je dosažení tepelné pohody u co možná největšího ...