Mýty o provozu tepelných čerpadel v zimě
Tepelná čerpadla typu vzduch–voda jsou moderním a hospodárným zdrojem tepla pro rodinné i bytové domy. Pro svůj provoz nepotřebují vrt ani zemní kolektor tepla, jejich instalace je proto levná a rychlá. Mnoho lidí se však stále domnívá, že v zimě příliš nefungují. Ve spolupráci s odborníky jsme se tedy podívali na nejčastější omyly a mýty týkající se tepelných čerpadel.
Tepelná čerpadla v zimě nefungují
Tepelná čerpadla typu vzduch–voda pracují na principu přenosu tepla z okolního vzduchu na pracovní médium. Pochybnosti o tom, zda tepelné čerpadlo bude dobře pracovat i v mrazech, proto mají své opodstatnění. „Nekvalitní a levná tepelná čerpadla mohou v mrazech skutečně vykazovat nízkou účinnost. Pokud však zvolíte tepelné čerpadlo od renomovaného výrobce, bude vám spolehlivě pracovat i při mrazech až do −25 °C,“ popisuje provoz tepelných čerpadel v zimě Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti ENBRA, která se mimo jiné zabývá prodejem a instalací otopné techniky. „Silný mráz sice klade na vnější jednotku tepelného čerpadla typu vzduch–voda vyšší nároky, kvalitní zařízení je ale pro provoz v mrazivých dnech konstruováno a řádně otestováno, a to jak ve zkušební laboratoři, tak v reálném provozu v náročných podmínkách severských zemí,“ dodal Zabloudil.
V zimě jsou tepelná čerpadla hlučná
Během chladného zimního období je potřeba více topit a k čerpání tepla z okolního chladného vzduchu je potřeba více energie, kompresor tepelného čerpadla v zimě tedy skutečně pracuje intenzivněji. Hlučnost kvalitních tepelných čerpadel však ani během zimního období nepřevyšuje již ve vzdálenosti 1 metru hladinu hluku, která odpovídá běžnému hovoru. Dobře umístěné a kvalitní tepelné čerpadlo své okolí v zimě hlukem neobtěžuje.
V zimním období tepelné čerpadlo zamrzne
U starších nebo nesprávně instalovaných tepelných čerpadel skutečně mohlo dojít při určitých venkovních teplotách a vysoké vlhkosti k zamrznutí vnější jednotky. Potom došlo k obalení celého zařízení vrstvou ledu. Technologie tepelných čerpadel typu vzduch–voda už ale výrazně pokročila a k zamrzání vnější jednotky u kvalitních zařízení nehrozí. Kvalitní tepelná čerpadla mají dobře vyřešen odvod kondenzátu a také se umí v případě potřeby sama automaticky odmrazit.
Provoz tepelného čerpadla je v zimě drahý
Kvůli fyzikálním zákonům pracuje tepelné čerpadlo při nízkých venkovních teplotách skutečně méně efektivně. Dohady o nerentabilním zimním provozu tepelného čerpadla mají svůj původ zejména v hodnotách topného faktoru. Ten vypovídá o tom, jaký je poměr spotřebované elektrické energie a vyprodukovaného tepla. Topný faktor, který uvádí výrobci a prodejci, je specifický pro přesně dané teplotní podmínky. Obecně lze konstatovat, že čím nižší je teplota venkovního vzduchu a čím vyšší je teplota výstupního média, tím je topný faktor nižší. „Moderní zařízení, jako je například tepelné čerpadlo ROTEX HPSU HiTemp, má ovšem i při teplotě venkovního vzduchu −15 °C a výstupní teplotě média 70 °C (teplota vhodná pro běžný vysokoteplotní systém s radiátory), stále jen poloviční spotřebu elektrické energie oproti elektrokotli,“ sdělil Ivo Zabloudil.
Výhody tepelného čerpadla ROTEX HPSU HiTemp
- Výstupní teplota topné vody až 80 °C
- Nízká spotřeba energie
- Snadná instalace do původních otopných systémů bez jejich dalších úprav
- Roční úspora v nákladech až 70 %
ENBRA, a. s. je lídrem v prodeji vodoměrů a v první trojce dodavatelů měřičů tepla. Nabízí sortiment tepelné techniky, vzduchotechniky, chlazení a fotovoltaiky. Je dodavatelem produktů i poskytovatelem služeb - patří k vedoucí trojici rozúčtovatelů nákladů ...