Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jak začít topit tepelným čerpadlem?

Tepelné čerpadlo sice není neznámý zdroj tepla, ale osobní zkušenost s jeho užíváním mnoha lidem chybí. Pustím se do toho tedy od začátku…

Otázku z titulku položí prakticky každý můj zákazník, se kterým si poprvé povídám o vytápění domu a tepelných čerpadlech. A je to otázka velmi jednoduše a velmi správně formulovaná. Obecně totiž platí, že pokud mám hrubou představu o celém průběhu plánované akce, mohu ve správné chvíli zařídit to, co je potřeba. Pokud mi s tím „někdo“ pomůže, tím lépe…

Myšlenka na levné teplo

Každý, kdo někdy topil ve svém domě elektrokotlem, plynovým kotlem, nebo kotlem na uhlí (dřevo, peletky…) se někdy zamýšlel nad tím, jestli nelze topit jinak. Někdo přemýšlí o úspoře. V případě topení elektrokotlem taková úvaha přichází na pořad dne vždy, když přijde roční vyúčtování elektrické energie. Někdo naopak topí relativně levně, ale musí několikrát denně chodit do kotelny přiložit. Nebo alespoň na podzim skládat do kotelny fůru uhlí. Někomu prostě dosluhuje stávající zdroj tepla a poohlíží se po nových možnostech. Tepelné čerpadlo sice není neznámý zdroj tepla, ale osobní zkušenost s jeho užíváním mnoha lidem chybí. Pustím se do toho tedy od začátku…

Možnost Dotace

Na začátku si zjistíte, jestli lze na výměnu topného zdroje získat dotaci. Dotačních titulů je v tomto oboru mnoho a určitě byste měli žádat v tomto směru pomoc od někoho kompetentního. A proč ne od toho, kdo mi nabízí tepelné čerpadlo?
Výběr tepelného čerpadla

Trh tepelných čerpadel nabízí mnoho různých možností. Je dobré poptat několik firem, které vám na internetu padly do oka. Nebo se zeptat na osobní zkušenosti ve svém okolí. Podle vašich požadavků vyberte společnost, od které celou technologii koupíte. Tepelné čerpadlo je v každém případě investice na mnoho let výběru je dobré věnovat náležitou pozornost.

Tepelné čerpadlo se nedá navrhnout bez osobní prohlídky vašeho domu technikem firmy, od které tepelné čerpadlo chcete. V první řadě bude chtít znát některé údaje o domě, aby mohl spočítat tepelnou ztrátu domu. Z ní pak navrhne výkon tepelného čerpadla. Připravte si tedy rozměry podlahové (vytápěné) plochy domu. Je dobré vědět z čeho je dům postaven a jak je zateplen. Ostatní parametry si technik zjistí sám.

Po této návštěvě obdržíte přesný rozpočet na instalaci tepelného čerpadla na váš dům. S přihlédnutím k vašim individuálním požadavkům. Tady mám na mysli například ohřev vody v bojleru, ohřev bazénové vody, chlazení domu apod.

Rozhodnutí

Je velmi důležité zkontrolovat, co předložený rozpočet obsahuje. Abyste měli jistotu, že zahrnuje vše, na čem jste se domluvili, a že se prostě na nic „nezapomnělo“…

Při vytápění tepelným čerpadlem máte nárok na výhodnou sazbu elektrické energie. Součástí příprav je tedy i podání „žádosti o trvalé připojení odběrného místa“ u mého distributora elektrické energie. Tuto žádost (nejlépe bude, když vám s ní opět pomůže někdo kompetentní) podáte nejpozději 1. měsíc před instalací tepelného čerpadla.

Tady přichází na řadu další vaše rozhodnutí. Součástí realizace celé akce jsou i přípravné práce. Jedná se o betonový stavební základ pod venkovní jednotku tepelného čerpadla. Dále příprava elektroinstalace, a nakonec i „vystrojení technické místnosti“. Laicky řečeno – napojení čerpadla na vaše radiátory či podlahové topení. Je jasné, že technické podklady musí připravit ten, kdo mi prodává tepelné čerpadlo. Neznamená to však, že tyto práce musí i provádět. Pokud máte k dispozici vlastní řemeslníky, můžete si přípravné práce zajistit sami, na základě technické dokumentace. Nebo si vše necháte připravit „na klíč“.

Realizace

Pokud jsem si koupil čerpadlo „na klíč“, jsem bez starostí. Pokud si chci přípravné práce zařídit sám (a ušetřit nějaké prostředky), domluvím se s řemeslníky na termínech, kdy tyto práce provedou. A za kolik. K tomu tito řemeslníci budou potřebovat výše zmíněnou „dokumentaci pro přípravu instalace tepelného čerpadla“.

Ve chvíli, kdy je vše připraveno, nastává samotná instalace tepelného čerpadla. Zpravidla proběhne během jednoho dne. Po montáži obdržíte od montérů „potvrzení o tepelné ztrátě“ pro „žádost o změnu distribuční sazby“ elektrické energie. S tepelným čerpadlem máte nárok na sazbu D57d, která zajišťuje 20 hodin nízkého tarifu za den.

Pokud máte možnost získat na tepelné čerpadlo dotaci, potřebujete ještě několik dalších podkladů pro krajský úřad. O tom ale dodavatel tepelného čerpadla ví a všechny podklady dostanete v den montáže.

Po montáži

Tepelné čerpadlo je nastaveno, připraveno a systém je mechaniky odzkoušen a předali vám jej do užívání. Pokud si zpočátku nejste jistí ovládáním, máte k dispozici technickou podporu – ráda vám na telefonu poradí. Dále se můžete spolehnout na systém automatické diagnostiky, která systém hlídá. Ovládat tepelné čerpadlo můžete prakticky odkudkoli – připojíte si jej k internetu a pak si topení hlídáte a ovládáte jednoduše z telefonu.

Užívání levného a naprosto bezobslužného tepla

Toto je nejkrásnější odměna za všechno výše popsané. Za celou noc nejdete ani jednou ke kotli, a přesto je doma ráno krásně teplo. Až přijde roční vyúčtování elektrické energie, musíte vymyslet, za co utratíte přeplatek. Také musíte nějak využít místnost, kde bylo celé roky uhlí. Tělocvična? Vinný sklípek?

Je pravda, že se toho musí stát hodně, než začnete topit tepelným čerpadlem, ale – stojí to za tu námahu!

Co nejméně starostí s topením vám za tým AC Heating
přeje Tomáš Kosa


AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem
logo AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem

Společnost KUFI INT je česká firma, která vyrábí a instaluje tepelná čerpadla AC Heating Convert AW. Naše tepelná čerpadla vytápí rodinné domy, bytové domy, školy, školky, administrativní budovy a průmyslové haly. Máme za sebou stovky instalací tepelných ...