Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Provozní náklady v dřevostavbě rodinného domu

Datum: 21.4.2018  |  Organizace: FENIX Trading s.r.o.  |  Firemní článek

Rozhodnutí, jakou stavební konstrukci rodinného domu zvolit a jaký zdroj energie preferovat, je pro každého stavebníka zásadní. K jeho provedení pomáhají praktické příklady, na jejichž podkladě lze ověřovat své předpoklady. Jedním z příkladů může být dřevostavba jednopodlažního rodinného domu obývaného mladou rodinou, jehož jediným zdrojem energie je elektrická přípojka.

FENIX Trading s.r.o.
Slezská 535/2
790 01 Jeseník

tel.:584 495 111
e-mail:
web:www.fenixgroup.cz

Stále preferovanější variantou výstavby rodinného domu je dřevostavba. Budoucí stavitelé se ptají, jaké provozní náklady mohou od takového domu očekávat. Odpovědi mohou nacházet v konkrétních příkladech. Například u dřevostavby rodinného domu o velikosti 5+KK, který byl postaven v obci Zelená Hora u Vyškova. Tento dům od konce roku 2014 užívá rodina se dvěma dětmi. Dům je přízemní, koncipován jako bungalov. Z pohledu energetické náročnosti splňuje všechny parametry kladené na pasivní domy, kromě požadavku rekuperace tepla při větrání.

Tento rodinný dům je jednopodlažní, nepodsklepený, se dvěma dětskými pokoji, ložnicí, koupelnou, WC a velkou místností, která plní funkci obývacího pokoje, jídelny a kuchyně. Místnosti jsou propojeny vnitřní chodbou. V pokojích je položena dřevěná plovoucí podlaha, v kuchyni, koupelně, na WC a na chodbě je použita keramická dlažba.
Zastavěná plocha domu je 155 m2, užitná a také vytápěná plocha 145 m2.

Dům má jako zdroj energie elektrickou přípojku s hlavním domovním jističem 3 x 25A. Instalováno je elektrické přímotopné vytápění s centrální regulací BMR a tomu odpovídá sazba na odběr elektrické energie D 45d.

Ve vybraných zónách je instalováno podlahové vytápění, a to v místnostech s plovoucí podlahou jsou topné folie ECOFILM® a v místnostech s keramickou dlažbou jsou použity topné kabely ECOFLOOR®.
Podlahové vytápění zajišťuje především základní tepelný komfort a příjemný efekt teplé podlahy. Pro doplnění příkonu podlahového vytápění a zlepšení dynamiky teplotního náběhu, ale i útlumu, jsou v dětských pokojích nainstalovány sálavé topné panely ECOSUN E, v ložnici a velkém obývacím pokoji pak skleněné sálavé panely GR.

Zvolený topný systém s centrální regulací si uživatelé kromě příznivých pořizovacích i provozních nákladů pochvalují především pro jeho naprosto automatický, bezobslužný provoz. V obývacím pokoji mají navíc krbová kamna o výkonu 6 kW. Ta využívají krátkodobě převážně v přechodném období, kdy se venkovní teploty pohybují mezi 5 až 10 °C a pak v zimě, zejména během víkendů. Přípravu teplé vody zajišťuje elektrický zásobníkovým ohřívač vody.

Rodinný dům (dřevostavba) v Zelené Hoře
Rodinný dům (dřevostavba) v Zelené Hoře
Pro vytápění celého domu bylo zvoleno elektrické přímotopné vytápění s centrální regulací BMR
Pro vytápění celého domu bylo zvoleno elektrické přímotopné vytápění s centrální regulací BMR
Obývací pokoj má pod plovoucí podlahou topné folie ECOFILM, potřebný příkon je doplňuje skleněný sálavý panel GR v bílé barvě skla
Obývací pokoj má pod plovoucí podlahou topné folie ECOFILM, potřebný příkon je doplňuje skleněný sálavý panel GR v bílé barvě skla

Pořizovací a provozní náklady

Pro stavebníka jsou důležitým kritériem pořizovací a provozní náklady. Vzhledem ke svým řemeslnickým schopnostem si stavebník instalaci elektrických systémů vytápění zajistil sám a cena montáže je tedy odhadnuta. Dále uvedené údaje jsou ve přepočítány ve vztahu k cenové úrovni duben 2016:

  • Topný systém a regulace - 106.000,- Kč včetně DPH 
  • Montáž vytápění - cca 30.000,- Kč včetně DPH

Provozní náklady obsahují nejen náklady na vytápění, ale i na přípravu teplé vody, osvětlení a provoz všech elektrospotřebičů v domácnosti. Příznivě se v nich projevuje i občasné využívání krbových kamen, které přináší přibližně 20% úsporu nákladů na vytápění. Elektrické otopný systém je nastaven na denní teplotu 23 °C a noční 19 °C. Povrchové teploty podlah jsou nastaveny na cca 24 až 25 °C. V případě mladé rodiny je nutné počítat s eventualitou, že jeden z rodičů bude na mateřské dovolené, tedy bude v domě trvale. Pak bude dům po celý den vytápěn na komfortní teplotu, vyšší bude spotřeba teplé vody a rovněž pračka a sušička prádla budou využívány s větší četností. Tak tomu bylo i v daném domě. Přesto byly provozní náklady velmi příznivé:

ObdobíSpotřebaCZK včetně DPH
NT (kWh)VT (kWh)
08/2015 - 08/201610 7841 51034 349,-
V dětském pokoji je kromě podlahové topné folie ECOFILM i sálavý panel ECOSUN E
V dětském pokoji je kromě podlahové topné folie ECOFILM i sálavý panel ECOSUN E
V koupelně je podlahové topení ECOFLOOR doplněno topným žebříkem, umožňujícím sušení ručníků a osušek
V koupelně je podlahové topení ECOFLOOR doplněno topným žebříkem, umožňujícím sušení ručníků a osušek
Skleněný sálavý panel GR svým designem nenásilně doplňuje architektonické řešení interiéru
Skleněný sálavý panel GR svým designem nenásilně doplňuje architektonické řešení interiéru

Soubory ke stažení

Vyúčtování 2015/2016 ke stažení zde...

 

Datum: 21.4.2018
Organizace: FENIX Trading s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2019

CAD a BIM knihovny

Partneři - Vytápění

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme