Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Inovace zplynovacího kotle MAKAK od společnosti KOVARSON

Český ocelový kotel MAKAK je vyroben pro úsporné a ekologické vytápění rodinných domů, firem a středně velkých objektů včetně možnosti ohřevu vody. Výkon kotle je regulovatelný od 20 do 40 kW dle potřeb objektu. Konstrukce kotle zůstává stále stejná. Kotel plní požadavky na směrnici EKODESIGN s účinností až 92 % a emisní třídou číslo 5, tudíž kotel lze instalovat v rámci programu kotlíkových dotací 2016.

Spalovací komora na dřevo nabízí délku až 55 cm a je určen pro spalování kusového dřeva, štěpky, briket a jiných dřevních materiálů.

Zplynovací kotel MAKAK je svařenec z 6-ti mm kotlové oceli, navíc kritické místa zesíleny tloušťkou plechu 8 mm a vnější plášť je ze 4 mm oceli. Vzhledem k použitým materiálům je zaručena dlouhá živostnost kotle. Kotel je vybaven z přední strany trojicí dveří k jednoduchému přikládání, zapalování a čištění. Horní dveře jsou určeny pro přikládání paliva do spalovací komory. Při otevření těchto dveří dojde díky odtahovému ventilátoru a vzduchové komoře nad spalovací komorou k vysávání kouře do komínu. Při otevření horních dvířek, tak případný kouř nepůjde do místnosti, ale přes vzduchovou komoru bude nasán přímo do komínu. Prostřední dvířka slouží pro zapalování, čištění a prohrabování ve spalovací komoře. Spodní popelníkové dveře jsou určeny pro vybírání vzniklého nespáleného popela na dně kotle a v trysce.

V přední části mezi zapalovacími a popelníkovými dvířky jsou umístěné regulátory primárního a sekundárního vzduchu. Výkon kotle se řídí otáčkami odtahového ventilátoru a právě množstvím primárního vzduchu, kterým se podporuje spalování ve spalovací komoře a vzduch je přiveden přes nerezové lamely do spalovací komory. Sekundární vzduch je přiváděn do trysky pro dopálení vzniklého dřevoplynu pod tryskou v dopalovací komoře. Vzniklé horké plyny pak předávají teplo do zavodněních částí kotle a prochází hlavním trubkovým výměníkem v zadní části kotle, kde se předá většina teplené energie a do komínu tak již jdou teplotně nízké spaliny. V hlavním trubkové výměníku jsou umístěny v každé trubce turbulátory, které zajištují jednoduché čištění kotlového výměníku za pomocí páky na levé, či pravé straně kotle. V prostoru spalovací komory jsou umístěné nerezové lamely, které chrání kotle před dehtem, kyselinami a kondenzátem. Lamely jsou nerezové o tloušťce 3 mm a prodlužují životnost kotle.

zplynovací kotel na tuhá paliva Makak Kovarson
zplynovací kotel na tuhá paliva Makak Kovarson

Řídicí jednotka, teplotní a venkovní čidla

Řídicí jednotka SPARK D umožňuje jednoduché a pohodlné ovládání kotle. Jednotkou lze řídit jeden směšovací ventil s možností rozšíření až na 5 ventilů, dále ovládá kotlové, bojlerové a směšovací čerpadlo. Teplotní čidla hlídají teplotu kotle, boileru, akumulační nádoby, vratné vody a směšovacího ventilu. Teplotní čidlo spalin nám ukazuje a hlídá maximální povolenou teplotu spalin do komína. Jednotku je možné připojit na jakýkoliv drátový, či bezdrátový pokojový termostat. Další možnosti rozšíření je o venkovní čidlo, ovládání přes internet a další rozšiřující moduly.

Inovace zplynovacího kotle MAKAK

Zplynovací kotel MAKAK prošel v poslední době úpravou a inovací, které vedou ke zlepšení funkce kotle, zjednodušení obsluhy a výraznému snížení spotřeby elektrické energie. První změnou je možnost oboustranného otevírání všech dvířek. Jednoduchou úpravou lze změnit pravé otevírání na levé. Změna rozložení a vedení primárního a sekundárního vzduchu. Díky změně došlo ke zmenšení odporu přisávaného vzduchu a je použit menší odtahový ventilátor a došlo k úspoře elektrické energie až 50 W u výkonu 40 kW. Na zadní straně kotle došlo k vestavění odtahového ventilátoru do konstrukce kotle a výraznému snížení výšky odkouření od podlahy. Odtahový ventilátor je možné vyčistit bez použití jakéhokoliv nářadí! Stačí sundat zadní dělené opláštění odtahového ventilátoru, povolit 4ks křídlových matech a pohodlně se vytáhne motor s oběžným kolem a je ho tak možné vyčistit, jak oběžné kolo, tak i komoru odtahového ventilátoru.

Dále je možné při požadavku na lambda sondu kotel kdykoliv o toto zařízení doplnit. Stačí jen dokoupit balíček s lambda sondou, servopohony a řídící jednotkou a ostatním příslušenstvím. Kotel se pak stane automatickým a bude si sám nastavovat parametry ventilátoru, primárního i sekundárního vzduchu, které budou nastavovány s ohledem na získané informace z lambda sondy.

zplynovací kotel na tuhá paliva Makak Kovarson
Na levé straně je pohled ze přední a zadní strany na starší model kotle a na pravé straně je vidět inovovaný kotel MAKAK.

Pro možnost využití dotačního programu kontaktujte firmu KOVARSON s.r.o., která Vám pomůže s kompletním vyřízením dotací bez jakýchkoliv starostí a běháním po úřadech. Více informací získáte na: www.kovarson.cz / +420 724 056 007 / info@kovarson.cz

 
 
Reklama