Inovace zplynovacího kotle MAKAK od společnosti KOVARSON

Datum: 30.11.2016  |  Autor: Ing. Jan Valčík  |  Organizace: KOVARSON s.r.o.  |  Firemní článek

Český ocelový kotel MAKAK je vyroben pro úsporné a ekologické vytápění rodinných domů, firem a středně velkých objektů včetně možnosti ohřevu vody. Výkon kotle je regulovatelný od 20 do 40 kW dle potřeb objektu. Konstrukce kotle zůstává stále stejná. Kotel plní požadavky na směrnici EKODESIGN s účinností až 92 % a emisní třídou číslo 5, tudíž kotel lze instalovat v rámci programu kotlíkových dotací 2016.

KOVARSON s.r.o.
4. května 212
755 01 Vsetín

tel.:ČR: +420 571 420 926, SR: +421 949 176 717
e-mail:
web:www.kovarson.cz

Spalovací komora na dřevo nabízí délku až 55 cm a je určen pro spalování kusového dřeva, štěpky, briket a jiných dřevních materiálů.

Zplynovací kotel MAKAK je svařenec z 6-ti mm kotlové oceli, navíc kritické místa zesíleny tloušťkou plechu 8 mm a vnější plášť je ze 4 mm oceli. Vzhledem k použitým materiálům je zaručena dlouhá živostnost kotle. Kotel je vybaven z přední strany trojicí dveří k jednoduchému přikládání, zapalování a čištění. Horní dveře jsou určeny pro přikládání paliva do spalovací komory. Při otevření těchto dveří dojde díky odtahovému ventilátoru a vzduchové komoře nad spalovací komorou k vysávání kouře do komínu. Při otevření horních dvířek, tak případný kouř nepůjde do místnosti, ale přes vzduchovou komoru bude nasán přímo do komínu. Prostřední dvířka slouží pro zapalování, čištění a prohrabování ve spalovací komoře. Spodní popelníkové dveře jsou určeny pro vybírání vzniklého nespáleného popela na dně kotle a v trysce.

V přední části mezi zapalovacími a popelníkovými dvířky jsou umístěné regulátory primárního a sekundárního vzduchu. Výkon kotle se řídí otáčkami odtahového ventilátoru a právě množstvím primárního vzduchu, kterým se podporuje spalování ve spalovací komoře a vzduch je přiveden přes nerezové lamely do spalovací komory. Sekundární vzduch je přiváděn do trysky pro dopálení vzniklého dřevoplynu pod tryskou v dopalovací komoře. Vzniklé horké plyny pak předávají teplo do zavodněních částí kotle a prochází hlavním trubkovým výměníkem v zadní části kotle, kde se předá většina teplené energie a do komínu tak již jdou teplotně nízké spaliny. V hlavním trubkové výměníku jsou umístěny v každé trubce turbulátory, které zajištují jednoduché čištění kotlového výměníku za pomocí páky na levé, či pravé straně kotle. V prostoru spalovací komory jsou umístěné nerezové lamely, které chrání kotle před dehtem, kyselinami a kondenzátem. Lamely jsou nerezové o tloušťce 3 mm a prodlužují životnost kotle.

zplynovací kotel na tuhá paliva Makak Kovarson
zplynovací kotel na tuhá paliva Makak Kovarson

Řídicí jednotka, teplotní a venkovní čidla

Řídicí jednotka SPARK D umožňuje jednoduché a pohodlné ovládání kotle. Jednotkou lze řídit jeden směšovací ventil s možností rozšíření až na 5 ventilů, dále ovládá kotlové, bojlerové a směšovací čerpadlo. Teplotní čidla hlídají teplotu kotle, boileru, akumulační nádoby, vratné vody a směšovacího ventilu. Teplotní čidlo spalin nám ukazuje a hlídá maximální povolenou teplotu spalin do komína. Jednotku je možné připojit na jakýkoliv drátový, či bezdrátový pokojový termostat. Další možnosti rozšíření je o venkovní čidlo, ovládání přes internet a další rozšiřující moduly.

Inovace zplynovacího kotle MAKAK

Zplynovací kotel MAKAK prošel v poslední době úpravou a inovací, které vedou ke zlepšení funkce kotle, zjednodušení obsluhy a výraznému snížení spotřeby elektrické energie. První změnou je možnost oboustranného otevírání všech dvířek. Jednoduchou úpravou lze změnit pravé otevírání na levé. Změna rozložení a vedení primárního a sekundárního vzduchu. Díky změně došlo ke zmenšení odporu přisávaného vzduchu a je použit menší odtahový ventilátor a došlo k úspoře elektrické energie až 50 W u výkonu 40 kW. Na zadní straně kotle došlo k vestavění odtahového ventilátoru do konstrukce kotle a výraznému snížení výšky odkouření od podlahy. Odtahový ventilátor je možné vyčistit bez použití jakéhokoliv nářadí! Stačí sundat zadní dělené opláštění odtahového ventilátoru, povolit 4ks křídlových matech a pohodlně se vytáhne motor s oběžným kolem a je ho tak možné vyčistit, jak oběžné kolo, tak i komoru odtahového ventilátoru.

Dále je možné při požadavku na lambda sondu kotel kdykoliv o toto zařízení doplnit. Stačí jen dokoupit balíček s lambda sondou, servopohony a řídící jednotkou a ostatním příslušenstvím. Kotel se pak stane automatickým a bude si sám nastavovat parametry ventilátoru, primárního i sekundárního vzduchu, které budou nastavovány s ohledem na získané informace z lambda sondy.

zplynovací kotel na tuhá paliva Makak Kovarson
Na levé straně je pohled ze přední a zadní strany na starší model kotle a na pravé straně je vidět inovovaný kotel MAKAK.

Pro možnost využití dotačního programu kontaktujte firmu KOVARSON s.r.o., která Vám pomůže s kompletním vyřízením dotací bez jakýchkoliv starostí a běháním po úřadech. Více informací získáte na: www.kovarson.cz / +420 724 056 007 / info@kovarson.cz

 

Datum: 30.11.2016
Autor: Ing. Jan Valčík
Organizace: KOVARSON s.r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Partneři - Vytápění

logo DANFOSS
logo FV PLAST
logo ENBRA
logo THERMONA
logo GEMINOX

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czObchvat Náchoda získal kladný posudek EIABioplasty nepatří do kontejnerů na plastySlnečné kolektory z THERMO|SOLARU môžu byť aj atypické a na balkónochDigitalizace proniká všemi oblastmi našeho života. Stavebnictví není výjimkou