K článku: Ekodesign a energetické štítkování lokálních topidel

Datum: 28.12.2017  |  Autor: Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění

Od 1. 1. 2018 se mění požadavky kladené směrnicemi o ekodesignu na lokální topidla. V článku je upřesněn vztah změn k platným ČSN.


© Fotolia.com

V článku Ing. Zdeňka Lyčky Ekodesign a energetické štítkování lokálních topidel jsou uvedeny zpřísněné požadavky na sezónní účinnost topidel, které jsou účinné od 1.1.2018, konkrétně pro nejrozšířenější z nich:

  • sezónní energetická účinnost vytápění lokálních topidel s uzavřenou spalovací komorou na plynná nebo kapalná paliva nesmí být nižší než 72 %;
  • sezónní energetická účinnost vytápění pevných elektrických lokálních topidel s jmenovitým tepelným výkonem nad 250 W nesmí být nižší než 38 %;
  • sezónní energetická účinnost vytápění akumulačních elektrických lokálních topidel nesmí být nižší než 38,5 %;
  • sezónní energetická účinnost vytápění podlahových elektrických lokálních topidel nesmí být nižší než 38 %;
  • sezónní energetická účinnost vytápění sálavých elektrických lokálních topidel nesmí být nižší než 35 %;
  • sezónní energetická účinnost světlých zářičů nesmí být nižší než 85 %;
  • sezónní energetická účinnost tmavých trubkových zářičů nesmí být nižší než 74 %

V této souvislosti vzniká několik otázek. Na jednu z nich, zda má tato změna nějaký vztah ke stanovení energetické náročnosti budov, odpověděl Ing. Miroslav Urban, Ph.D., z katedry TZB, ČVUT Praha, fakulta stavební:

V současné době se připravuje ČSN vycházející a nahrazující TNI 730331 - Energetická náročnost budov - Typické hodnoty pro výpočet). Tato ČSN obsahuje typické hodnoty účinností prvků technických systémů a požadavky ekodesignu do ní budou promítnuty. Při výpočtu ENB a případně posouzení splnění standardu nZEB je vhodné kontrolovat, aby do výpočtů použité sezónní účinnosti topidel nebyly nižší, než zavádí ekodesign. Je třeba podotknout, že požadavky ekodesignu se dotýkájí primárně výrobců a dodavatelů zařízení."

 

Hodnotit:  

Datum: 28.12.2017
Autor: Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

Partneři - Vytápění

logo ENBRA
logo GEMINOX
logo FV PLAST
logo DANFOSS
logo THERMONA

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czPokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lištOslavte světový den vody! Navštívit můžete spousty akcí, můžete i pomoci!Aplikace fermacell Store finder pro rychlé vyhledání prodejnyRadiátory Kermi na veletrhu Aquatherm 2018