Opustil nás Ing. Vladimír Jirout

Datum: 7.3.2018  |  Autor: Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění

Dne 28.2.2018 zesnul Ing. Vladimír Jirout (nar. 1943). Jeho jméno bude navždy spojeno s oborem vytápění, projektováním vytápění, problematikou expanzních a tlakových nádob, spalinových cest - komínů, normotvornou činností, velkým množstvím odborných přednášek a článků, činností v redakčních radách aj.


Každého, kdo měl tu čest se s Ing. Jiroutem setkat, musela zaujmout jeho doslova encyklopedická paměť a přehled o vývoji a stavu technických norem. V tomto směru budou jeho schopnosti současné praxi velmi chybět. Jako člen několika technických normalizačních komisí vždy důsledně dbal na používání přesného názvosloví, což se v dnešní době používání překladů norem z cizích jazyků bohužel tak zásadně, nedodržuje.

Ing. Vladimír Jirout patří k těm, kteří si svůj obor prakticky vybrali již během studií na střední škole a od maturity v něm vytrvali po celých život.


TZB-info s Ing. Jiroutem uskutečnilo interview 14.12.2002 a položilo mu několik otázek.

Kdo byl Vašim učitelem?

Bylo jich určitě více. Podle mne nelze pojem vzor a učitel oddělovat. Na škole a těsně po ní to byl zcela určitě profesor Mašťovský, který také spolupracoval již s mým dědem a strýcem. Jeho motto: "fyzika funguje" je nepřekonatelné. Později také Dr. Lážňovský s nepřeberným množstvím nápadů a originálních řešení. A také mí první "šéfové" Vladimíři Král a Havránek říkávali: projektantovi se vždycky nadává (používali i tvrdší výrazy), ale to ti nesmí vadit - musíš se snažit, abys dělal tak, aby ses nemusel za výsledek stydět sám před sebou. A toho jsem se snažil vždycky držet.

Co považujete za dosavadní největší úspěch ve své práci?

Ač se cítím především technikem, domnívám se, že to bylo v oblasti organizační a legislativní. Přičinil jsem se, aby Zařízení pro ústřední vytápění se stalo k 1.1.1976 oficiálním průmyslovým oborem (pod číslem 484). V té době to znamenalo, že se stalo položkou státního hospodářského plánu a položkou plánu rozvoje vědy a techniky se všemi důsledky. I když se mi od té doby ledacos povedlo, tak asi tuto skutečnost už nepřekonám.

Obr. Ing. Vladimír Jirout v listopadu 2015 při exkurzi v Dolních Vítkovicích u Vysoké pece č. 1, během tradičního Topenářského školení.
Obr. Ing. Vladimír Jirout v listopadu 2015 při exkurzi v Dolních Vítkovicích u Vysoké pece č. 1, během tradičního Topenářského školení.

Co Vám v současné době nejvíce vadí ve Vašem oboru?

Vždycky jsem se snažil o optimální technická řešení pro daný případ s přihlédnutím i k hlediskům ekologickým a ekonomickým. Dnes však zpravidla rozhoduje okamžitý obchodní výsledek i za cenu toho, že se následně konečné uvedení zařízení do bezpečného a ekonomicky a ekologicky přijatelného provozu i několikrát prodraží.

Jaké máte zájmy nebo koníčky mimo své práce?

Cykloturistiku, dějiny starého Řecka a přemyslovské doby.

Celé interview je na adrese: http://www.tzb-info.cz/1286-vladimir-jirout-povazuji-vstup-do-eu-za-nutnost

V roce 2002 Ing. Jirout ještě netušil, že bude mít zásadní podíl například na rozšíření výpočetního software na komíny KESA ALADIN, který patří k nejvíce využívanému. Ale i před ním dokázal za pomoci mnohem jednodušších pomůcek zpracovávat návrhové křivky komínů pro krby a kamna.

Osobně jsem s Ing. Vladimírem Jiroutem často vedl spory v tom, že jeho články jsou minimalistické. Jeho zásadní názor byl ten, že je zbytečné v článcích uvádět balast. Přednášel a psal pro odborníky a tyto vlastnosti očekával i od ostatních.

Sbohem.

 

Hodnotit:  

Datum: 7.3.2018
Autor: Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (1 příspěvek, poslední 12.03.2018 10:44)


Témata 2018

Partneři - Vytápění

logo ENBRA
logo FV PLAST
logo DANFOSS
logo GEMINOX
logo THERMONA

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czTradiční český výrobce dveří CAG představí své novinky na veletrhu FOR HABITATNenechte si ujít to nejlepší z FOR HABITAT 2018 a přijďte již tento týden do Letňan!Moderní dům s tradičními prvky a velkou garážíV Chebu začala rekonstrukce kolejiště vlakového nádraží