Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Reakce Státního fondu životního prostředí na zveřejněný článek

Dotace v Moravskoslezském kraji je určena pro náhradu starých kamen na tuhá paliva za automaty na uhlí a zároveň se pracuje na přípravě dalšího programu podobného Zelené úsporám, který podpoří ekonomické a ekologické bydlení českých domácností.

Reakce na článek Ing. Petra Cankaře – „Dotace v České republice, lumpárna, aneb ekologie naruby"

Skutečný odborník na vytápění, který by napsal výše uvedený článek by věděl, že Zelená úsporám běží na plné obrátky a Státní fond životního prostředí jen v loňském roce vyplatit na desetitisíce účtů žadatelů o dotaci ze Zelené víc jak 8,5 miliardy korun. Jen loni zateplilo svá obydlí skoro sto tisíc českých domácností. Díky programu Zelená úsporám mají práci tisíce lidí ve stavebnictví, ve výrobě stavebních a izolačních hmot a v návazných službách jako v dopravě, obchodní sféře a dalších. A že se tento program financuje hlavně nikoli „z kapes daňových poplatníků“, ale z peněz za prodej českých emisních kreditů v Evropě a v Japonsku.

Odborník by také věděl, že v letošním roce bude vyplacená dotace českým domácnostem ještě vyšší než loni a že i pracovních míst v českém hospodářství přibude. Také se zase víc ušetří na nespotřebované energii, což ve své peněžence uvidí každý, kdo zateplil. Dál se také zlepší ekologická situace v naší zemi. Výčet podobných efektů by byl dlouhý…

Odborník by také věděl, že se pracuje na přípravě dalšího programu, podobného Zelené úsporám, programu přímo podporujícího ekonomické a ekologické bydlení českých domácností, programu zvyšujícího kulturu bydlení u nás. Tolik krátce k Zelené úsporám.

Ano, v Moravskoslezském kraji se nahrazují stará kamna na tuhá paliva za automaty na uhlí. Za takové automaty, do kterých se nedají jen tak snadno nastrkat ani pražce, ani staré pneumatiky, ani pet-lahve nebo děravé holínky a kelímky od jogurtů. A to je podle mého zásadní. Ano, v takových automatických kotlích na uhlí se prostě spaluje uhlí. Ale chtít po lidech kolem Ostravy, aby přestali topit uhlím a topili dřevěnými peletami je stejné, jako chtít po lidech z jižní Moravy, aby místo vína pili kefír nebo v Třeboni jedli na Štědrý den místo kapra třeba mořskou štiku.

Jistě, odborníky potřebujeme všude. Ale velmi často stačí obyčejný selský rozum, jak rozeznat poctivý zájem o dobrou věc od podbízivé komerční lumpárny, byť se tvářící jako nestranná odborná analýza.

Tomáš Podivínský
náměstek Státního fondu životního prostředí

Doplnění redakce:
Tato bezprotřední reakce na první impuls k diskusi o tzv."kotlíkové dotaci" znamenal otevření "diskusního klubu odborníků" na TZB-info. Zajímavý a věcný pohled měl Ing. Zdeněk Lyčka . "Diskuse" pokračovala článkem Ing. Leopolda Bendy a vyjádřením Klastru Česká peleta. Problematiku sledoval i kolega Ing.Milan Bechyně na veletrhu Infotherma v Ostravě. Z jedné diskuse na našem stánku vznikly další dva články Efektivita využití prostředků na podporu automatických kotlů na uhlí v Moravskoslezském kraji a Pár poznámek k problematice DOTAČNÍ POLITIKA v kraji Moravskoslezském. Čtenáři mohli diskutovat na našem facebooku.
Realita:
Projekt odstartoval ve středu 1.2.2012 ráno a už v devět hodin kraj musel výzvu zastavit. „Už se nám nashromáždily tři stovky žádostí, takže dnes musíme projekt po jednom dni ukončit. V programu na výměnu starých neekologických kotlů za nové nízkoemisní je totiž od státu a od nás 20 miliónů korun, které vystačí na 300 nových kotlů,“ vysvětlovala mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.
Rozhodovat se bude podle data žádosti a lidé obdrží dotaci až zpětně po zakoupení ekologického kotle buď na uhlí či na uhlí a biomasu, může zažádat jen osoba bydlící v Moravskoslezském kraji, zároveň podpisem žádosti o dotaci se žadatelé zaváží k tomu, že po dobu 15 let umožní kontrolu zadotovaného kotle. Kraj chce totiž zamezit tomu, aby v nich lidé pálili to, co tam nepatří.

 
 
Reklama