Zajímavosti ze třetího dne mezinárodní výstavy Infotherma v Ostravě
I třetí den výstavu navštívilo značné množství návštěvníků, kteří se zajímali především o ty prvky vytápěcí a stavební techniky, které přináší úspory v provozních nákladech budov. Řada firem vystavuje na Infothermě izolační materiály, moderní plynové kondenzační kotle, akumulační zásobníky, tepelná čerpadla, solární systémy a další prvky.
Vzhledem k vysokému počtu vystavovatelů z oboru kotlů na pevná paliva je ale stěžejním tématem letošní výstavy dotační titul, pro který se v polemice probíhající na portálu TZB-info vžil zkrácený název „kotlíková dotace“. Názor do diskuze na toto téma přinesl i oborový den významného výrobce kotlů na pelety PONAST spol. s r.o. z Valašského Meziříčí. V přednáškách Ing. Bryola a Ing. Pešata zaznělo množství zajímavých informací o konstrukci kotlů na dřevní pelety i na pelety z jiných surovin, jejich technických parametrech a konkrétních aplikacích v ČR i v dalších evropských zemích. Jedním z nich byla např. dodávka kotlů na drcené olivové pecky do Španělska.
Velmi zajímavá byla i přednáška Ing. Horáka z VŠB – Technické univerzity Ostrava zaměřená na rozdíly v produkci emisí u jednotlivých typů kotlů na pevná paliva. V přednášce bylo ukázáno na výrazně nižší emise zplynovacích kotlů na dřevo a automatických kotlů na pelety i na drobné uhlí oproti technicky překonaným kotlů s prohoříváním i odhoříváním pevného paliva.
Společný názor prakticky všech výrobců automatických kotlů na pelety i na uhlí, se kterými jsem na výstavě mluvil, by se dal shrnout do několika bodů:
- Podmínky pilotní „kotlíkové dotace“ pro Moravskoslezský kraj nebyly nastaveny příliš šťastně. Daleko lepší by bylo dotaci zaměřit na náhradu starých na pevná paliva s vysokými emisemi a jednoduchou možností spalování domácích odpadů za moderní automatické kotle jak na kotle na pelety, tak na uhlí. U nich jsou emise řádově nižší a možnost spalování odpadů výrazně eliminována.
- Nevylučovat z dotačního programu kotle, které nejsou konstruovány na spalování uhlí ale pouze na pelety.
- Jednorázový dotační program ve výši 20 mil. Kč (vystačí cca pro 300 žadatelů), rozhodně není koncepčním řešením problematiky čistoty ovzduší v Moravskoslezském kraji, ale naopak způsobí několikaměsíční zastavení prodeje automatických kotlů v období od vyhlášení do vyhodnocení výsledků dotačního programu.
Trvale vysoký zájem návštěvníků byl u stánku portálu TZB-info, kde byly zveřejněny aktuální porovnávací přehledy cen plynu a elektřiny. Např. rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším dodavatelem na českém trhu činí u běžného rodinného domu s roční spotřebou 24 MWh až 10 000 Kč. Tato porovnání zpracovaná pro Infothermu budou příští týden publikována i na TZB-info.
Doplnění redakce:
Problematice tzv."kotlíkové dotace jsme na TZB-info věnovali speciální prostor od 4.1., kdy vyšel první článek Ing. Petra Cankaře, na který bezprotředně reagoval Tomáš Podivínský, náměstek Státního fondu životního prostředí. Prostor jsem dali i dalším odborníkům. Zajímavý a věcný pohled měl Ing. Zdeněk Lyčka . "Diskuse" pokračovala článkem Ing. Leopolda Bendy a součástí debaty se stalo i výše uvedené vyjádření Klastru Česká peleta. Na našem stánku na výstavě Infotherma v Ostravě se odehrála na dotační téma i velmi zajímavá diskuse Ing. Bendy z BENEKOVterm a Ing.Pešata z firmy Ponast. Z diskuse vznikly další dva články Efektivita využití prostředků na podporu automatických kotlů na uhlí v Moravskoslezském kraji a Pár poznámek k problematice DOTAČNÍ POLITIKA v kraji Moravskoslezském.Čtenáři mohli diskutovat na našem facebooku.
Realita:
Projekt odstartoval ve středu 1.2. ráno a už v devět hodin kraj musel výzvu zastavit. „Už se nám nashromáždily tři stovky žádostí, takže dnes musíme projekt po jednom dni ukončit. V programu na výměnu starých neekologických kotlů za nové nízkoemisní je totiž od státu a od nás 20 miliónů korun, které vystačí na 300 nových kotlů,“ vysvětlovala mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.
Rozhodovat se bude podle data žádosti a lidé obdrží dotaci až zpětně po zakoupení ekologického kotle buď na uhlí či na uhlí a biomasu, může zažádat jen osoba bydlící v Moravskoslezském kraji, zároveň podpisem žádosti o dotaci se žadatelé zaváží k tomu, že po dobu 15 let umožní kontrolu zadotovaného kotle. Kraj chce totiž zamezit tomu, aby v nich lidé pálili to, co tam nepatří.