Tisková konference na Infothermě byla zaměřena na „kotlíkové dotace“

Datum: 16.1.2012  |  Autor: Ing. Milan Bechyně, redakce

První den specializované topenářské výstavy Infotherma v Ostravě proběhla tisková konference. Dotazy přítomných novinářů a odborníků směřovaly především na dotační program na výměnu starých uhelných kotlů za moderní automatické kotle, které umí spalovat drobné uhlí a současně i pelety.


První den specializované topenářské výstavy Infotherma v Ostravě proběhla tisková konference. Dotazy přítomných novinářů a odborníků směřovaly především na dotační program na výměnu starých uhelných kotlů za moderní automatické kotle, které umí spalovat drobné uhlí a současně i pelety. Na portálu TZB-info vznikla kolem tohoto dotačního titulu poměrně živá polemika, vyvolaná publikovaným stanoviskem Ing. Petra Cankáře a následně pak dalšími názory soustředěné v posledním publikovaném článku Ing. Zdeňka Lyčky.

Dotazy zástupce portálu TZB-info Ing. Milana Bechyně směřovaly proto na zástupce Ministerstva životního prostředí RNDr. Lukáše Ženatého, Ph.D.:

TZB-info: Dotační program byl uveden jako „pilotní projekt“ s uvolněnými prostředky 20 mil. Kč. Uvažuje se, v případně úspěšného vyhodnocení programu další rozšíření programu i do dalších krajů a případně začlenění do jiných dotačních titulů?

MŽP: Pokud bude program vyhodnocen jako úspěšný, je předpoklad jeho opakování s dotací o zhruba stejné výši, ale pouze pro Moravskoslezský kraj. Je to dáno i strukturou poskytování dotace, kdy 10 mil. poskytuje Moravskoslezský kraj a 10 mil. MŽP. S dalším rozšířením pro jiné kraje se neuvažuje.

Další dotaz Ing. Pešata byl na důvod, proč byly z dotačního programu vyloučeny automatické kotle výhradně na pelety.

MŽP: Veškeré kotle na biomasu byly masivně dotovány v dotačním programu ZELENÁ ÚSPORÁM. Proto bylo po dohodě s vedením Moravskoslezského rozhodnuto o tomto speciálně zaměřeném dotačním programu. Vzhledem k tomu, že uvolněná dotace uspokojí cca 330 žadatelů, je tento program s programem ZELENÁ ÚSPORÁM těžko srovnatelný.

Zajímavý názor zazněl na tiskové konferenci od prof. Ing. Pavla Noskieviče, CSc., který jednak komentoval současný spor mezi výrobci automatických kotlů na pelety a automatických kotlů na uhlí jako nešťastný a doporučil vzájemnou klidnou a rozumnou komunikaci. A dále pak definoval trvalý růst energie jako přírodní zákon: „…přírodních zdrojů energie ubývá a jejich získání je stále dražší. Naopak počet obyvatel Země trvale roste. Takže ceny energie nemohou klesat, ale jenom růst…“

 

Hodnotit:  

Datum: 16.1.2012
Autor: Ing. Milan Bechyně, redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Partner - Kotle, kamna, krby

logo VIADRUS

Partneři - Vytápění

logo ENBRA
logo GEMINOX
logo DANFOSS
logo THERMONA
logo FV PLAST
 
 

Aktuální články na ESTAV.czPokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lištOslavte světový den vody! Navštívit můžete spousty akcí, můžete i pomoci!Aplikace fermacell Store finder pro rychlé vyhledání prodejnyRadiátory Kermi na veletrhu Aquatherm 2018