Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Jak využít technologie a spotový trh k nízkým platbám za elektřinu?

Když se dnes řekne dům s elektrickou podlahovkou a elektromobilem, jednou z prvních asociací nejspíš bude astronomický účet za elektřinu. Ten lze ale s pomocí správných technologií v létě úplně vynulovat a v zimě výrazně snížit. Jak to probíhá? Zeptali jsme se Cyrila Svozila staršího, ředitele společnosti Fenix Group.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Energetický koncept Fenix se poprvé uplatnil v kancelářské budově v Jeseníku, která je vybavena fotovoltaikou, baterií a elektrickým vytápěním. A protože po několika letech sledování vykazovala budova skvělé výsledky, rozhodlo se vedení firmy Fenix tento koncept přenést i do rezidenční budovy.

Výsledkem je rodinný dům Omice. Dům je plně elektrifikovaný, je zde fotovoltaika s baterií, elektrické podlahové vytápění, větrání s rekuperací a elektromobil. Stejně jako u budovy v Jeseníku i zde probíhal návrh energetického systému domu a jeho měření a optimalizace ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze. Snižování účtů za elektřinu zde obstarává jednak fotovoltaika, ale především velká baterie značky AERS s kapacitou 41 kilowatthodin. Taková kapacita umožňuje domu zálohu na několik dní, což lze využít k obchodování na spotovém trhu. Algoritmus domu umí podle okamžitých cen elektřiny a dat o počasí řídit spotřebu v domě a nabíjet nebo vybíjet baterii. Odběr ze sítě tak probíhá v době, kdy je elektřina nejlevnější a velká baterie umožňuje se v období nízkých cen i předzásobit. A když je elektřina drahá a v domě zrovna není spotřeba, posílá dům výhodně elektřinu do sítě.

Spotřebuje v domě víc energie vytápění nebo elektromobil? Jak nastavení domu ovlivnil krach dodavatele elektřiny a přechod k DPI? A není tak velká baterie v domě nebezpečná? Dozvíte se v rozhovoru s Cyrilem Svozilem, jednatelem společnosti Fenix Group.