Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kolik peněz ušetří majitel automatu na uhlí 4. třídy pomocí kotlíkové dotace (II)

V Moravskoslezském kraji vytápí svou domácnost kotlem na tuhá paliva více než 50 tisíc domácností. Většina těchto zdrojů jsou staré kotle 1. nebo 2. třídy s provozní účinností okolo 50 % a emisemi obtěžujícími široké okolí.

Krajští zastupitelé společně se SFŽP proto již dva roky aktivně podporují výměnu těchto zastaralých technologií a snaží se motivovat k přechodu na nové, tzv. nízkoemisní spalovací zdroje, do kterých patří kotle 4. třídy, s účinností okolo 85 %. Díky úspěchu pilotního projektu na severní Moravě se tento trend rozšiřuje i do dalších krajů ČR. Je nutné připomenout, že podle schváleného Zákona o ochraně ovzduší do roku 2022 všechny kotle 1. nebo 2. třídy musí jejich majitelé ze svých domácností odstranit, jinak budou od roku 2022 za jejich provoz platit pokutu až 50 tisíc Kč.

Mnoho majitelů zastaralých kotlů si nyní klade otázku, jestli se jim přechod na nový automat vyplatí. Proto je dobré znát následující informace:

Průměrná investice do automatu na uhlí 4. třídy, například BENEKOV C 26, je po odečtení dotace zhruba 40 tisíc Kč.

Roční úspora peněz na palivu

  • V kotli 1. nebo 2. třídy s ručním přikládáním zákazník protopí za certifikované palivo ročně okolo 25 tisíc Kč (uhelné kaly je od 1. 9. 2012 zákaz spalovat pod pokutou 50 tisíc Kč).
  • V novém automatu na uhlí 4. třídy BENEKOV C 26 protopí jeho uživatel okolo 15 tisíc Kč ročně.

Jenom na palivu tak přechodem na nový kotel zákazník ušetří okolo 10 tisíc Kč za rok a pokud počítáte pouze s úsporou peněz za palivo, tak se vstupní investice do automatu z BENEKOVU vrátí do čtyř let. Je dobré zamyslet se také nad časem obsluhy kotle.

Čtěte také: Automaty na uhlí 4. třídy dostupné pro kotlíkové dotace

Roční úspora času

  • Pokud máte doma kotel s ručním přikládáním a chodíte k němu každé tři nebo čtyři hodiny, tak si u něj za topnou sezonu odpracujete až 190 hodin Vašeho cenného času.
  • U automatu (BENEKOV řada C, má zásobníky s více než 300litrovým objemem) s dostatečně velkým popelníkem potřebujete ke kotli chodit jednou za tři až pět dnů a strávíte u něj 15 až 20 minut na přiložení paliva a vynesení popele. Celkem si u automatu za sezonu odpracujete maximálně 20 hodin času.

Za jednu topnou sezonu tak u kotle s ručním přikládáním ve srovnání s automatem z BENEKOVU musíte odpracovat navíc až 170 hodin, tedy jeden celý pracovní měsíc! Přitom tento čas byste mohli jinak trávit s rodinou, s přáteli nebo si vydělat více peněz v zaměstnání.

Aktivní člověk, který si v roce 2013 pořídí nový automat na uhlí 4. emisní třídy z BENEKOVU a zaplatí za něj 40 tisíc Kč, ušetří do roku 2022 minimálně 90 tisíc Kč na palivu a 1500 hodin svého času. Za kotel a palivo zaplatí za celou dobu celkem 175 tisíc (při dnešních cenách).

Pasivní člověk, který bude vyčkávat s výměnou až do roku 2022, každým rokem protopí 10 tisíc Kč navíc, odpracuje si za tuto dobu 1500 hodin a stejně bude donucen pořídit si v roce 2022 nový kotel, v té době už pravděpodobně bez dotací za více než 100  tisíc. Za kotel pořízený pozdě a palivo protopené neefektivním způsobem zaplatí celkem 325 tisíc (při dnešních cenách).

Pasivní člověk tak do roku 2022 bude mít na svém účtu minimálně o 150 tisíc korun méně než ten, kdo si v roce 2013 koupí automat 4. třídy. Díky vlivu inflace se však tato částka určitě vyšplhá minimálně na 200 tisíc!

Pokud už nadále nechcete utrácet peníze za drahé vytápění domu, získáte více informací na www.benekov.com.

 
 
Reklama