Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

BENEKOV C – jediná kompletní řada automatů na uhlí 4. třídy v ČR

Ve všech krajích ČR, kde jsou poskytovány dotace v rámci Společného programu na výměnu kotlů, je velký zájem o automatické kotle na uhlí 4. třídy, protože je na ně o 20 tisíc vyšší podpora než na běžné kotle 3. třídy. Přísné parametry emisí a účinnosti požadované pro získání vyšší podpory splňuje jen málo výrobců a většina z nich pouze u peletových kotlů. Komplexní nabídku automatů 4. třídy na uhlí do 50 kW nabízí zatím jenom firma BENEKOV z Horního Benešova.

V polovině srpna obsahoval oficiální seznam dotovaných kotlů, vytvořený Státním fondem životního prostředí jediný automat na uhlí do 50 kW zařazený do 4. třídy, a to model CosmoTHERM U 25. Od září uvádí BENEKOV na trh novou kompletní řadu s modely C 16, C 26 a C 51, u kterých proces zařazení do seznamu SVT aktuálně probíhá. Všechny 3 modely byly certifikovány ve státní zkušebně v Brně, jsou zařazeny do 4. třídy a splňují veškeré požadované parametry nejenom emisí a účinnosti, ale i bezpečnosti provozu, elektromagnetické kompatibility a další požadavky nezbytné pro zařazení do seznamu dotovaných kotlů. Rozsah výkonu celé řady je od 6 do 49 kW.

Výhody nové řady popisuje obchodní ředitel firmy, Leopold Benda ml.: „Při vývoji jsme se zaměřili samozřejmě na zvýšení účinnosti a snížení emisí. Druhým důležitým cílem při konstrukci bylo zvýšení pohodlí obsluhy. U modelů C 16 a C 26 jsme upravili konstrukci tak, aby kotle vydržely bez obsluhy co nejdéle. U většiny domů, kde se plánuje instalace typu C 16, bude možné provozovat kotel v zimě 3 až 5 dnů bez obsluhy. Na jaře a na podzim bude stačit vynášet popel a doplňovat palivo jednou za 7 až 10 dnů.“

C 16
C 16
C 26
C 26

Nejmenší model, C 16 je vhodný pro zateplené rodinné domy nebo tam, kde se podařilo tepelné ztráty objektu snížit výměnou oken. Spotřeba hnědého uhlí ořech 2 v tomto kotli se pohybuje od 3 do 5 tun za rok, tedy mezi 10 až 15 tisíci korun. Investice do nové kotelny s tímto výrobkem se po odečtení dotace pohybuje mezi 20 až 40 tisíci Kč.

Model C 26 s výkonem 25 kW je vhodný pro větší rodinné domy, kde nebylo provedeno ani zateplení ani výměna oken. Intervaly obsluhy jsou častější a odpovídají větším tepelným ztrátám domu. Roční náklady na palivo se pohybují mezi 18 až 25 tisíci korun. Investice do nové kotelny s tímto výrobkem se po odečtení dotace pohybuje mezi 30 až 50 tisíci Kč.

Kotle 4. třídy oproti 3. třídě mají celou řadu výhod. Zásadní rozdíl je samozřejmě o 20 tisíc Kč vyšší dotace. Pro uživatele je důležitá i účinnost, která u kotlů 4. třídy může být až o 10 % vyšší než u běžných výrobků 3. třídy. To může v některých případech znamenat úsporu až jednu tunu paliva ročně. Za 15 let provozu je to úspora až 40 tisíc Kč v dnešních cenách. Vyšší míra komfortu zase ušetří během životnosti kotle stovky hodin času. Z hlediska životního prostředí je důležité, že majitel kotle 4. třídy má tak nízké emise při spalování uhlí, že sousedé prakticky ani nepoznají, že se vedle nich topí uhlím.

Pokud máte zájem získat dotaci 60 000 Kč na novou kotelnu a snížit náklady na vytápění svého domu na co nejnižší úroveň, najdete více informací na www.benekov.com.

 
 
Reklama