Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

BENEKOV C 27 - první český kotel na uhlí v 5. třídě

Tradiční český výrobce automatických kotlů na tuhá paliva, firma BENEKOVterm s.r.o. uvádí na trh svoji novou vlajkovou loď, univerzální kotel na uhlí a dřevní pelety BENEKOV C 27. Nejnovější model, vyvíjený téměř dva roky, je v mnoha ohledech technicky nejlépe řešený kotel, který firma za posledních 25 let uvedla na trh a optimálně zapadá do celkového konceptu ENERGETICKY ÚSPORNÉ KOTELNY.

Při spalování uhlí dosahuje účinnost až 95,5 % a elektrický příkon pouhých 35 W. Na českém trhu není v současné době žádný jiný kotel certifikovaný v SZU Brno, který dosahuje těchto vysoce nadstandardních parametrů. Při spalování pelet jsou dosaženy podobně mimořádné hodnoty. Parametry emisí a účinnosti u obou paliv dosahují hodnot 5. třídy a zároveň Ekodesignu. Co se týče uhelných kotlů, jedná se o vůbec první český výrobek, který takové parametry v SZU dosáhnul.

Protože kotel dosahuje při spalování uhlí i dřevních pelet hodnoty Ekodesignu, lze na jeho instalaci po splnění všech příslušných podmínek získat v rámci státem vyhlášené podpory (PO 2 OPŽP) dotaci až 120.000,- Kč. Pozor, někdy bývá mylně zaměňován pojem 5. třída a Ekodesign! Jedná se o 2 rozdílné soubory parametrů, které musí výrobek při certifikaci dosáhnout. Pro nové kotlíkové dotace je podstatné, aby výrobek dosáhl parametrů Ekodesignu. Kotel v 5. třídě dle ČSN EN 303-5:2012 nemusí automaticky dosáhnout Ekodesign (protože ten navíc měří hodnoty NOx).

Univerzální kotel na uhlí a dřevní pelety BENEKOV C 27

V základní výbavě kotel obsahuje

  • univerzální litinový hořák české výroby pro spalování dřevních pelet a uhlí. Z jednoho paliva lze přejít na druhé bez nutnosti provádět jakékoliv mechanické úpravy na kotli. Při přechodu na jiné palivo je nutno pouze upravit parametry nastavení řídící jednotky. Řešení spalovací komory je patentově chráněno.
  • řídící jednotka s modulací výkonu a ekvitermním řízením dvou topných okruhů. Tento způsob řízení topné soustavy umožňuje dosáhnout úspory až 15 % na palivo, zejména v přechodových obdobích na jaře a na podzim. V kombinaci s prostorovým přístrojem je zajištěn ideální přenos informací mezi kotlem a vytápěným objektem, který zajistí optimální tepelnou pohodu.
  • zásobník 330 litrů. Při standardním provozování vydrží kotel bez nutnosti přikládat palivo až 7 dnů. K velikosti zásobníku je dimenzován i popelník, tak aby ho uživatel kotle vynášel ve stejných intervalech jako když chodí doplňovat palivo.

Na přání si lze ke kotli pořídit

  • automatické čištění výměníku
  • odpopelňovač
  • software "HISTORIX" - sleduje až 64 přednastavených hodnot v časových trendech, umožňuje servisní firmě analyzovat provoz kotle a doporučit zákazníkovi úpravy a optimalizaci nastavení
  • software "BENEKOV REMOTE CONTROL" - využitelný pouze u verze EXCLUSIVE - umožnuje dálkový přístup a kompletní ovládání kotle přes internet s využitím mobilní aplikace na smartphonech nebo tabletech. Pokud je instalace provedena podle některého z doporučených schémat zapojení, lze zobrazit schéma zapojení v tomto software

Prodejní síť

Kotel lze zakoupit v síti autorizovaných prodejců firmy BENEKOV. Pro uznání záruky je nutno nechat provést instalaci firmě s platným certifikátem montážní nebo servisní firmy.
seznam největších montážně-servisních firem

Pokud je kotel instalován v rámci dotačního titulu PO 2 OPŽP, je nutno, aby kotel instalovala firma, která absolvovala zkoušku Topenář - montér kotlů na biomasu a má platný profesní průkaz. Bez tohoto osvědčení nelze podle zákona instalovat kotle umožňující spalování biomasy, pokud je nákup podpořen dotacemi. Zákazník, který si nechá kotel nainstalovat firmou, která nemá profesní zkoušku, riskuje pokutu až 200.000,- Kč.

Doporučené paliva

Pro uznání záruky je nutno používat v kotli výrobcem předepsané palivo. Doporučeným druhem uhlí je tzv. "bílinské nízkosirnaté uhlí". Pokud má investor zájem o maximální míru komfortu a chce zvolit nejlepší dostupné palivo na trhu, tak je doporučeno využívat balené uhlí značky Ridepal od firmy Ridera.

Při spalování dřevních pelet doporučuje výrobce používat pelety dodávané v síti Biomac, která má v ČR více než 40 poboček.

Výhody pořízení C27

Investice do kotle C27 umožní jeho majiteli vytápět svůj rodinný dům levným palivem s maximálně úsporným provozem. Obsluha je časově velmi nenáročná a pomocí přídavných zařízení ji lze ještě více zjednodušit. Benekov má v ČR dlouhodobě fungující síť 90 autorizovaných montážně-servisních center a více než 1000 proškolených montážních firem. Benekov spolupracuje s hlavními distributory paliv, kteří zajistí jejich dlouhodobou dostupnost ve všech krajích ČR. Při splnění všech potřebných podmínek lze na kotel získat dotaci v rozmezí 100 až 120 tisíc Kč.

více informací se dozvíte na www.benekov.com

 
 
Reklama