Redakční návštěva: Hromadná výměna kotlů v rámci celé obce
V Jihomoravském kraji nedaleko dálnice D1 se nachází obec Zálesná Zhoř s osvíceným panem starostou, který se již před několika lety rozhodl pomoci místním obyvatelům i životnímu prostředí. Starosta Petr Žák a zastupitelstvo připravili vlastní obecní dotaci pro výměnu nevyhovujících kotlů na tuhá paliva za automatické kotle vyšší emisní třídy.
Galerie
Reagují tak s předstihem na povinnosti vyplývající ze Zákona o ochraně ovzduší, které znemožňují používání neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy po termínu 1. 9. 2022. V těchto kotlích se navíc kvůli nízké účinnosti zmaří až o 40 % více paliva, s výměnami tedy nebylo proč otálet.
Obec Zálesná Zhoř leží v údolí obklopeném lesy a není zde zaveden plyn. Emise znečišťujících látek z nedokonalého spalování paliv z ručně plněných prohořívacích a odhořívacích kotlů neúměrně znečišťovaly místní ovzduší. Každá se 17 rodin si proto mohla od roku 2012 požádat na obecním úřadě o příspěvek na výměnu kotle za automatický nízkoemisní zdroj. Výměny se provedly již u 15 objektů, někteří majitelé dokonce zvolili kombinaci automatického kotle a solárních fototermických kolektorů. Jedna pětina objektů v obci přešla na vytápění dřevními peletami, zbytek zůstal u tříděného uhlí – ořech 2. Výměnu kotlů realizuje firma GlobalTherm. Komentář majitele firmy, Ing. Radomíra Michuta, naleznete ve videu.
Podíváme-li se na volbu typů kotlů, v Zálesné Zhoři lidé nejvíce vybírali kotle českého výrobce Benekov a jeho modely automatických kotlů určených pro spalování tříděného uhlí a dřevních pelet o výkonech mezi 15 a 30 kW. Domácnosti většinou volily ekonomičtější variantu kotlů bez sofistikované regulace pro několik topných okruhů a dálkového přístupu.
Vyšší verze automatického kotle Benekov typu R15 na dřevní pelety je nainstalována na místním obecním úřadě. Kromě standardních vlastností, jakými jsou automatické zapalování a přikládání paliva a automatické čištění výměníku, je možno kotel ovládat dálkově přes internet nebo mobilním telefonem. Starosta a zastupitelstvo měli pro vytápění obecního úřadu požadavek na čistotu, efektivitu a bezobslužnost provozu. Proto zvolili tento druh vytápění tuhými palivy pomocí automatického kotle s připojením na internet. V kotli se používají dřevní pelety ENplus třídy A1 průměru 6 nebo 8 mm, které obsluha nasype z 15 kg sáčků do zásobníku 1× až 2× týdně. Popelník je nutné vynášet cca jednou do měsíce.
K automatickým kotlům si již lidé cestu našli, v řadě případů ale při jejich koupi spoří na nesprávném místě – na kvalitní regulaci. Moderní automatické kotle Benekov jsou vybaveny řídící jednotkou Siemens Climatix, která umí modulovat výkon kotle na základě rozdílu žádané a skutečné teploty topné vody. Řídící jednotka automaticky upravuje dávkování paliva a množství přiváděného vzduchu do spalovací komory. Takový způsob provozování kotle v praxi přináší ve výsledku snížení spotřeby paliva až o 10 %.
Dalším opomíjeným parametrem je celkový příkon kotle. Ten se může pohybovat v řádu desítek wattů, může však také dosahovat stovek wattů, což má vliv na spotřebu elektřiny. Řada domácností v Zálesné Zhoři si vybrala kotle Benekov také díky nízké hodnotě elektrického příkonu. V případě automatické kotle na dřevní pelety Benekov R16 dosahuje hodnota příkonu pouhých 33 W, podobný kotel Benekov C16 určený pro spalování tříděného hnědého uhlí (ořech 2) má spotřebu elektřiny na nízké hodnotě 42 kW.