Systémy TRONIC 2000® řídí technologie budov objektu BIOCEV ve Vestci u Prahy
Naše firma letos dokončila významnou zakázku kompletní dodávky řízení prostředí v prostorech, řízení energetických zdrojů a spotřeby energií, dále i monitoringu provozu chladicích boxů objektu Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy – BIOCEV ve Vestci u Prahy.
Rozsáhlý komplex budov vyrostl na pozemku o ploše cca 5,5 ha, to jenom pro bližší představu o stavební náročnosti projektu.
Komplex zahrnuje tři hlavní objekty:
- Budovu laboratoří a kanceláří – náročné na techniku zajišťující kvalitu prostředí; řízení teploty a vlhkosti v prostorech, kvalitní odvětrání, řízení přetlaků v čistých prostorech
- Budovu zvířetníku
- Budovu energocentra – vyrábí teplou vodu pro vytápění a spotřebu, chlazenou vodu, technologickou a čistou páru, elektřinu. Vlastní zdroj elektřiny je nutný pro zajištění chodu klíčových technologií při výpadku dodávky z veřejné sítě.
Rozsah řízené technologie
- Deset strojoven pro celkem 52 vzduchotechnických jednotek
- Plynová teplovodní kotelna se třemi kotli
- Parní kotelna se čtyřmi kotli technologické páry, čtyřmi vyvíječi čisté páry a kondenzátním hospodářstvím
- Tři kogenerační jednotky
- Absorpční zdroj chladu
- Tři kompresorové zdroje chladu
- 155 místností s individuální regulací teploty
- Čisté prostory s řízeným přetlakem vzduchu
- Rozvody silové elektřiny
- 625 chladicích / mrazicích boxů.
Řídicí systémy jsou složené z komponent TRONIC 2000. Zpracovávají celkově cca 6800 informačních bodů.
- Vzduchotechnické jednotky, přetlak v čistých prostorech a technologie energocentra řídí centrálně konstruované systémy T2032CX, celkem 24 systémů umístěných ve 28 rozváděčových polích.
- Data z chladicích boxů jsou sbírána pomocí vzdálené vstupní strany, rozprostřené v prostoru budov a komunikačně připojené protokolem Modbus ke sběrným procesním jednotkám. Použit je systém T2032EX. Celkem 82 skříní vzdálených vstupů je připojeno ke 12 procesním jednotkám, umístěným v rozváděčových polích.
- Pro individuální řízení teploty v místnostech je použito 155 regulátorů T2008F komunikačně propojených protokolem Modbus s vazbou na nadřazené řízení.
Nadřazený a vizualizační systém
Globální komunikace mezi jednotlivými řídicími systémy, servery a operátorskými pracovišti probíhá po síti Ethernet. K síti jsou připojeny procesní jednotky systémů a prostředky nadřazeného řízení:
- Technický server
- Server monitoringu chladicích boxů
- Tři počítače stanic operátora; laboratoře, zvířetník, energocentrum
- Dohledový počítač údržby.
Vizualizaci a ovládání řízených procesů zajišťuje SW VIZLEDA nainstalovaný v počítačích operátorských stanic, data jsou ukládána do SQL báze. Pomocí GSM modemů, připojených k serverům, jsou na vybraná telefonní čísla odesílána poruchová hlášení.
Poradili jsme si tedy s vysokými nároky na rozsah řídicích systémů a rozmanitost jeho funkcí, které přináší řízení budov sloužících k vykonávání náročného biologického výzkumu. Systémy musí disponovat modulární vstupně/výstupní stranou s vysokým počtem připojitelných datových bodů a možností jejich vzdáleného komunikačního připojení k centrálním jednotkám. Algoritmy řízení zajišťují přesnou regulaci parametrů prostředí v laboratořích, řízení různých druhů zdrojů energií, kontrolu spotřeb energií a archivaci velikého množství dat. Vlastnosti současné generace řídicích systémů TRONIC 2000 tyto náročné požadavky splňují.