PODCAST: Provozní zkušenosti se zásobníkem teplé vody s vestavěným tepelným čerpadlem (ZTČ)
Zkušenosti s provozem zásobníku teplé vody s vestavěným tepelným čerpadlem s výkonem přizpůsobeným ohřevu vody potvrzují úsporný potenciál. Velikost úspor ovlivňuje technická úroveň konstrukce i využití vzduchu z vnitřku budovy nebo jejího okolí.
Kronoterm - zásobník TV s integrovaným TČ
Zásobník teplé vody s tepelným čerpadlem (ZTČ) vzduch-voda pod společným pláštěm patří k relativně mladým výrobkům na trhu s tepelnou technikou, ačkoliv jak zásobníky, tak tepelná čerpadla jsou využívány desítky let. V současné době rapidního růstu cen energií hledají spotřebitelé levnější způsoby přípravy teplé vody, ale také způsoby, které mají během provozu nižší emise CO2, což se projevuje lehčím splněním kritérií na energetickou náročnost novostaveb nebo významně modernizovaných budov. Nižší příkon tepelného čerpadla v ZTČ může snížit nároky na zdroj elektřiny a prodloužit například i dobu využití fotovoltaické elektrárny v době jejího sníženého výkonu bez využití baterie oproti stavu, kdyby voda byla ohřívána tepelným čerpadlem s větším výkonem dimenzovaným na celou tepelnou ztrátu domu včetně přípravy teplé vody.
Na trhu jsou jednoduché konstrukce ZTČ, jejichž instalace vyžaduje zajistit dostupnost běžné zásuvky s jističem 16 A, odvod kondenzátu do odpadního potrubí a o vše ostatní se stará řídicí jednotka. Jsou i složitější konstrukce, které umožňují napojení vzduchotechnických potrubí pro přívod a odvod vzduchu z jiné místnosti, z venku a také jejich řízení umožňuje uživateli proces řízení ohřevu vody nastavit individuálně a detailněji jej sledovat.
O zkušenostech se sofistikovaněji řešeným ZTČ hovoří Tomáš Vele ze společnosti TEP Jablonec.