Dobrá zpráva: Mohou ceny zemního plynu v Evropě klesnout ještě níže?
Skladovací zařízení po celé Evropě hlásí nadprůměrný stav naplnění vzhledem k tomuto ročnímu období. Dle aktuální dlouhodobé předpovědi počasí se očekává, že začátek října bude s teplotami okolo normálových hodnot, nebo s teplotami lehce nad normálové hodnoty, v mnoha částech kontinentální Evropy. Tato předpověď je důležitá vzhledem k začátku topné sezóny. Například v České republice začíná topná sezóna v době, kdy dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná teplota pod 13 °C a podle předpovědi počasí na další den nelze očekávat oteplení. Po začátku topné sezóny lze očekávat větší spotřebu, resp. poptávku po zemním plynu.
Dle analytiků Bloombergu je právě z těchto důvodů (stabilní nabídka, takřka plné zásobníky, slabá poptávka a aktuální předpověď počasí s teplotami okolo normálu) Evropa připravena na další pokles ceny během podzimu, alespoň než udeří zima.
Vývoj situace v průběhu letošního roku
Mírná zima v Asii vedla ke slabé poptávce po zemním plynu a změnám cílové destinace mnohých LNG nákladů z původního cíle (Asie) na nový – Evropu.
Hojnost LNG nákladů dále způsobila, že potrubní dodavatelé plynu do Evropy byli nuceni jít s cenou svých produktů dolů, aby minimalizovali dopad na svoje portfolio/tržní podíl. Spotové ceny plynu tak klesly v červenci letošního roku na několikaletá minima a obchodníci začali o to více vtláčet zemní plyn do zásobníků zemního plynu s očekáváním zvýšení jeho ceny v zimním období.
Dne 2. 9. 2019 byly zásobníky v Evropě naplněny z 92,95 % a rychle se tak blíží svému technickému maximu. Ruský Gazprom během minulého týdne připustil, že jeho export plynu do Evropy + Turecka letos poklesne z loňské rekordní úrovně. Přesto tento gigant držící přibližně 32% podíl na evropském trhu se zemním plynem i nadále bojuje o jeho udržení.
„Až bude příležitost, uzavřeme extra prodeje,“ prohlásil minulý týden zástupce společnosti Gazprom, Mikhail Malgin.
Analytici se domnívají, že ani aktuální nízké ceny plynu neodradí dodavatele od dodávky plynu do Evropy a lze tak očekávat v nejbližším období převis nabídky nad poptávkou. Pokud tak v nadcházejícím měsíci nedojde k žádným extrémním událostem, lze dle jejich názoru očekávat další pokles ceny zemního plynu.