Přijetí cechů u předsedy vlády ČR

Datum: 25.5.2016  |  Autor: redakce podle tiskové zprávy Cechu topenářů a instalatérů ČR

Předseda vlády Bohuslav Sobotka jednal ve čtvrtek 19. května 2016 ve Strakově akademii se zástupci profesních spolků a se zástupci Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Cech topenářů a instalatérů České republiky byl zastoupen panem Bohuslavem Hamrozim, prezidentem CTI ČR.

Hlavními tématy jednání byly novela živnostenského zákona, zavádění mistrovských zkoušek, podpora technického vzdělávání již na mateřských a základních školách i systémovější podpora výuky řemesel.

Novela živnostenského zákona a zavádění mistrovských zkoušek


Premiér Sobotka se zástupci profesních spolků a AMSP ČR hovořil o novele živnostenského zákona, kterou nyní připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Novelu by měla vláda projednat do konce tohoto roku a právní úprava bude reflektovat aktuální situaci v podnikatelské sféře.

Dalším tématem jednání bylo zavádění tzv. mistrovských zkoušek. Ty budou začleněny do novely zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Novela bude projednána vládním kabinetem v druhé polovině roku 2016 a účinnost novely je plánovaná od července roku 2017.

Povinné dílny jako podpora řemesel

Premiér Sobotka se zástupci profesních spolků a AMSP ČR také hovořil o podpoře a propagaci řemesel a nedostatku některých zemědělských profesí. Předseda vlády byl informován o aktuálně probíhajícím projektu Rok řemesel 2016, nad kterým převzal osobní záštitu. Projekt podpořilo finančně Ministerstvo zemědělství částkou cca 4 miliony korun.

Rozšířenou výuku dílen a na pracovních pozemcích by podle České televize chtěl zavést premiér Bohuslav Sobotka. Vláda o tom bude jednat na podzim. Dílny pozemky by měly být povinné pro všechny žáky, nyní je to v kompetenci jednotlivých škol. Cechy si slibují od úpravy zvýšení zájmu o řemeslo.
"Potřebujeme, aby Ministerstvo aktualizovalo rámcové vzdělávací program a aby otevřelo možnosti i v rámci nových evropských fondů, aby dílny mohly být financovány", řekl po jednání České televizi premiér Sobotka.

Podle AMSP ČR ubylo za posledních 10 let jen ve stavebních řemeslných oborech 40% absolventů.
"Začneme motivovat základní školy a zároveň střední školy a učiliště, které budou poskytovat základním školám zázemí", řekl po jednání Karel Havlíček, předseda AMSP ČR.

Jednání a tisková konference předsedy vlády se zástupci profesních spolků, 19. května 2016
 

Hodnotit:  

Datum: 25.5.2016
Autor: redakce podle tiskové zprávy Cechu topenářů a instalatérů ČRSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (1 příspěvek, poslední 26.05.2016 13:18)


Témata 2018

Partneři - Vytápění

logo FV PLAST
logo GEMINOX
logo DANFOSS
logo THERMONA
logo ENBRA

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czObchvat Náchoda získal kladný posudek EIABioplasty nepatří do kontejnerů na plastySlnečné kolektory z THERMO|SOLARU môžu byť aj atypické a na balkónochDigitalizace proniká všemi oblastmi našeho života. Stavebnictví není výjimkou