Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Nový stavebnicový systém stropního vytápění s topnou fólií ECOFILM

Od října 2019 uvádíme v České republice na trh modulové stropní vytápění i pro svépomoc. Jedná se o systém stropního vytápění s topnou fólií ECOFILM, vyznačuje se nejen velmi snadnou instalací, ale s výjimkou finálního zapojení také nulovými požadavky na kvalifikované elektroinstalační práce.

3D animace modulového systému ECOFILM

Stropní vytápění zatím stále patří v našich geografických podmínkách k podceňovaným systémům, přitom praktická měření, provedená v rámci studie Univerzitním Centrem Energeticky Efektivních Budov (UCEEB) při ČVUT Praha, ukázala, že stropní vytápění má vyšší podíl sálavé složky než podlahové vytápění (studie ke stažení zde). S poklesem potřeby tepla pro vytápění, který souvisí se snižováním spotřeby energií vynuceným i legislativou, viz například plný přechod na standard domů s téměř nulovou potřebou energie NZEB, se zásadně snižují potřebné přestupy tepla z otopných ploch. Požadovaný tok tepelné energie ze stropního vytápění tak poklesl na komfortní úroveň, která je po větší část otopné sezóny nižší, než obvyklá intenzita přírodního slunečního záření. Ta v létě dosahuje až 1 000 W/m2, zatímco stropní sálavé vytápění v energeticky úsporných domech pracuje s intenzitou i desetinásobně menší.

Folie na topném modulu MH (ModuleHeating) má příkon 65 W (plošný příkon 140 W/m2) a je zakončena přívodním vodičem s vidlicí
Folie na topném modulu MH (ModuleHeating) má příkon 65 W (plošný příkon 140 W/m2) a je zakončena přívodním vodičem s vidlicí
Netopný modul MB (ModuleBlank) složí k vyplnění nevytápěných ploch
Netopný modul MB (ModuleBlank) složí k vyplnění nevytápěných ploch

Díky nulovým omezením z pohledu vnitřní dispozice zařízení patří stropní vytápění k ideálním systémům v současných stavbách pro bydlení – rodinných domech a bytech. Rozhodli jsme se proto rozšířit stávající nabídku stropních topných fólií ECOFILM o nový stavebnicový systém pomocí topných modulů.

Nejde tak úplně o nový systém – topné moduly už několik let úspěšně prodává naše dceřiná společnost ACSO na francouzském trhu. Důvodem je specifikum tohoto regionu – odbornost „elektromontér“ v našem pojetí zde neexistuje, elektrospotřebiče (včetně elektrického vytápění) se montují téměř výhradně „plugin“ systémem – tedy pomocí konektorů, zástrček a zásuvek. Také cena lidské práce je zde podstatně vyšší, proto jsou preferovány stavebnicové systémy, jejichž vyšší cena je velmi snadno vyvážena nižší pracností. Protože trend v České republice směřuje k tzv. „západnímu“ modelu – cena lidské práce roste, nemluvě o akutním nedostatku kvalifikovaných pracovních sil – rozhodli jsme se rozšířit nabídku topných modulů i na tuzemský trh.

Páteřní vodič je nabízen v několika délkách, zásuvky slouží k jednoduchému připojení topných modulů
Páteřní vodič je nabízen v několika délkách, zásuvky slouží k jednoduchému připojení topných modulů

Samotné topné moduly jsou tvořeny izolací z minerální vlny tl. 5 cm, ve formátu 50 x 120 cm. Na tepelné izolaci je speciálním lepidlem přilepena topná folie ECOFILM o plošném příkonu 140 W/m2. Topná folie je již z výroby opatřena připojovacím vodičem se zástrčkou, šířka modulů odpovídá osové rozteči (50 cm) nosných CD profilů u sádrokartonových (SDK) a sádrovláknitých (SDV) podhledů. Topné moduly se proto velmi jednoduše pokládají přímo na CD profily a zapojují do páteřního vodiče se zásuvkami. K vyplnění netopných ploch (např. kolem světel, podél stěn apod.) jsou v nabídce netopné moduly, které lze dle potřeby ořezávat. Výhledově se pak počítá i s rozšířením nabídky o další rozměry modulů. Názornou 3D animaci pokládky modulového systému naleznete pod odkazem níže.

Prostým porovnání se stávající nabídkou topných folií ECOFILM C pro stropní vytápění vychází cena topných modulů v podstatě na dvojnásobek. Vezmeme-li ale v úvahu, že součástí modulů je i teplená izolace a započteme-li úsporu na lidské práci – pokládku mohou provádět i sádrokartonáři – může být modulový systém (když ne hned tak v nejbližší době) velmi zajímavou alternativou. V případě váhání doporučujeme konzultaci s našimi odborníky ohledně vhodnosti pro konkrétní typ domu.

Přečtěte si také seriál článků, kde hlavním motivem k sepsání bylo podělit se o zkušenosti, nabyté v době rozhodování, instalace a provozu nového systému vytápění v malém bytě.


FENIX Trading s.r.o.
logo FENIX Trading s.r.o.

Jako český výrobce s více než 30letou tradicí nabízíme kompletní sortiment elektrického sálavého vytápění - topné rohože a topné kabely ECOFLOOR, topné folie ECOFILM, sálavé panely ECOSUN, přímotopné konvektory ECOFLEX, regulaci bytovou i průmyslovou. Na ...