Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Moderní kotle se v Česku prosazují stále pomalu

Používají Češi moderní a ekologické kotle? Jakou roli hrají při jejich zavádění státní dotace? Jaké jsou rozdíly ve vytápění mezi jednotlivými zeměmi? Zeptali jsme se generálního ředitele společnosti VIADRUS, českého výrobce kotlů a topné techniky.

Vyrábíte kotle pro více než 40 zemí, jsou nějaké rozdíly mezi jednotlivými trhy?

Určitě, obecně mají lidé v západní Evropě zcela jiné požadavky na vytápění, než obyvatelé zemí na východ od nás. Odlišností je několik, od rozdílných požadavků na komfort vytápění, přes finanční možnosti, až po legislativu jednotlivých států. Například v Anglii se již několik let neinstalují jiné kotle než kondenzační, v Itálii je situace hodně podobná. V Rakousku, které můžeme považovat za lídra v ekologickém vytápění, jsou lidé ochotni investovat do topné techniky tisíce eur. Na východě je situace jiná: zde máme poptávku po technologicky jednodušších kotlích, které jsou levné a prakticky nezničitelné.

Jak je na tom Česká republika?

Tuzemský trh je pro nás důležitý a proto pozorně sledujeme jeho vývoj. V posledních letech je nejvýraznější nástup kondenzační techniky v segmentu plynových kotlů a zvýšená poptávka po automatických kotlích na pevná paliva. Dá se tedy říci, že český spotřebitel se přibližuje tomu západoevropskému v tom smyslu, že je pro něho primární pohodlná obsluha topného systému, úsporný provoz a také ekologie. Zajímavým trendem je rostoucí prodej litinových radiátorů, které byly po boomu v 80. letech masivně nahrazovány radiátory plechovými. Životnost plechových radiátorů je ale obecně nižší a proto část jejich uživatelů nyní přechází zpět na litinové radiátory.

Jakou roli hrají v modernizaci kotlů státní dotace?

Musím nerad říci, že menší, než jsme předpokládali. Příčinu vidím v nutnosti vysoké počáteční investice a nejistém zpětném zisku dotace. Navíc například Nová zelená úsporám s sebou přináší náročnou administrativu. Snažíme se našim zákazníkům vyjít vstříc a nabízíme pomoc se zpracováním žádosti o dotaci, ale i tak nemohu říci, že bychom díky dotačním programům zažívali výrazný nárůstpoptávky po moderních kotlích. Osobně považuji za efektivnější dotovat ekologická paliva, jako například dřevní pelety. Úspora nákladů na palivu se spotřebiteli projeví okamžitě a motivuje jej takék pořízení ekologicky šetrného kotle.Každopádně platí, že investice do nového a úspornějšího kotle se vrátí do několika let i bez dotací.

Roman Sikora

Roman Sikora (49) vystudoval VŠB Ostrava, obor Strojní zařízení dolů a hutí. Absolvoval manažerské vzdělávací programy v Kanadě, na Liverpoolské univerzitě získal titul MBA. Do firmy nastoupil hned po základní vojenské službě, postupem času prošel mnoha pozicemi. Ředitelem VIADRUSU je od roku 2010.

 

O společnosti

VIADRUS je tradiční český výrobce topné techniky. Jeho historie sahá až do roku 1888, kdy byl v tehdejších Hahnových železárnách zahájen provoz slévárny a následně výroba litinových radiátorů. Portfolio výrobků se rozšířilo o litinové kotle (od roku 1928), plynové kotle (od roku 1967) až po moderní kondenzační kotle (od roku 2013). Výroba i vývoj veškeré produkce zůstává v Bohumíně, kde VIADRUS zaměstnává téměř 1 000 lidí. České výrobky tak putují z Českého Slezska do více než 40 zemí světa, včetně Austrálie, Chile nebo Alžírska. Značka VIADRUS je oblíbená i v tuzemsku, kam směřuje zhruba čtvrtina produkce.

 
 
Reklama