Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Kotle, kamna, krby
Archiv článků od 8.9.2008 do 9.4.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

8.4.2009
redakce

7. dubna byl na tiskové konferenci Ministerstva životního prostředí ČR představen dlouho očekávaný program Zelená úsporám. Program přinesl celou řadu novinek v oblasti podpory úspor energie a nízkoemisních zdrojů pro vytápění.

23.3.2009
Ing. Miroslav Kotrbatý

Technické řešení výměníkových stanic pára - voda s uzavřeným parokondenzátním okruhem je v posledních letech na vzestupu používání. Dochází tím k úplnému odstranění kondenzátního hospodářství tradičního provedení - nádrž na kondenzát + čerpadla na jeho přečerpávání.

19.3.2009
VIADRUS a.s.

VIADRUS je tradiční českou značkou tepelné techniky, jejíž historie sahá až do roku 1885. Díky neustálým inovacím se produktové značce VIADRUS podařilo postupně etablovat jak na českém, tak i na zahraničních trzích.

17.3.2009
REGULUS spol. s r.o., Jiří Kalina, technické oddělení

Článek se věnuje zařazení OZE do teplovodních otopných soustav s ohledem na jejich regulaci a bezproblémový provoz s co nejvyšší účinností, s důrazem na menší systémy. U velkých aplikací je možné myšlenky převzít s nutností zrevidování technických možností uplatnění navržených principů řešení.

19.1.2009
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D. - ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Parametr, který by se měl uplatňovat při posuzování energetického chování kotlů, je stupeň využití kotle. Pro dnešní konstrukce kotlů je naprosto nevyhovující hodnotit je podle termické účinnosti, která je navíc určována v laboratoři za přesně definovaných ideálních podmínek při jmenovitém výkonu zdroje, a tak neodráží chování zdroje tepla v průběhu otopného období.

19.1.2009
Bronislav Bechník

Od začátku vývoje lidského druhu až do doby nedávné byly využívány výhradně obnovitelné zdroje energie, jiné ani nebyly k dispozici. Bude-li lidská civilizace na Zemi pokračovat, pravděpodobně se lidstvo opět dostane do stavu, kdy obnovitelné zdroje budou dominovat.

10.11.2008
Ladislav Tintěra

Vyhodnocení otopného období 2007/2008 v Praze zpracované na základě pozorování stanice Praha-Karlov. Datová základna výpočtové pomůcky od roku 1991 pak umožňuje porovnávat jednotlivá období mezi sebou.

6.11.2008
BDR Thermea (Czech Republic) s.r.o.

Solární technika u nás stále více stoupá v podvědomí zákazníků, přesto se nedá říci, že se plně využívá. Sluneční kolektory ve špičkové kvalitě od společnosti BAXI mohou předat až 60 % energie nutné k ohřevu teplé užitkové vody. Slunce lze využít také k přitápění ústředního topení nebo ohřevu bazénu. Při vědomí, že takové množství energie je čerpáno zadarmo ze Slunce, stojí jistě za zamyšlení.

21.10.2008
ELEKTROBOCK CZ s.r.o.

Všechny novinky společnosti ELEKTROBOCK CZ s.r.o. se soustředí na jediný cíl - optimální regulaci a tedy úspory energie. Komfortní systém PocketHome umožňuje centrální regulaci vytápění jednotlivých místností bezdrátovým ovládáním termostatických hlavic. To vše navíc s možností nastavení a sledování prostřednictvím softwaru na počítači.

20.10.2008
Ing. Zdeněk Lyčka

Zaváděním nových směrnic a norem EU se zvyšují nároky na teplovodní kotle z hlediska produkce emisí i bezpečnosti provozu. Je nutné do budoucna preferovat především nejmodernější technologie spalování v automatických kotlích. Další ze serie článků do teoretické základny na stránkách www tzbinfo.cz určené odborné veřejnosti.

13.10.2008
Ing. Jiří Buchta CSc., Ing. Miroslav Burišin

Jaké platí zásady pro umísťování plynových spotřebičů připojených na odtah spalin a odebírajících vzduch z místnosti, v níž jsou instalovány? Článek je doplněn celou řadou ilustračních obrázků, které napomohou k lepší orientaci v problematice. Je určen odborné veřejnosti z řad projektantů a montážních firem.

6.10.2008
Ing. Zdeněk Lyčka

Článek zpracovává další téma do teoretické základny na stránkách tzbinfo. Popisuje základní kategorizaci teplovodních kotlů dle druhu paliva a způsobů jeho dodávky. V závěru je uveden příklad optimálního návrhu zdroje včetně matematických vztahů pro stanovení velikosti skladovacího prostoru pro palivo. Téma je určeno odborné veřejnosti.

20.9.2008

Firma Gruppo Imar působí na českém trhu od roku 1992. V technice spalování zemního plynu jsme vždy přicházeli s nadčasovými výrobky, s technikou a vlastnostmi kotlů, které ostatní konkurence, až po delším čase, následovala či napodobovala. I dnes, v době drahých energií a hledání alternativních zdrojů pro vytápění, přinášíme opět jiné řešení a nové nápady. Posuďte sami.

15.9.2008
Ing. Jiří Buchta CSc., Ing. Miroslav Burišin

Jaká plynová zařízení představují v budovách největší riziko? Jak se chovat v případě úniku plynu? Článek přináší soubor praktických doporučení pro správu budov a uživatelskou veřejnost.

8.9.2008
Ing. Zdeněk Lyčka, LING Krnov s.r.o.

Podle statistik MPO je v malých zdrojích znečišťování ovzduší spáleno ročně více jak 3 mil. tun biomasy a 1,8 mil. tun uhlí. Při současném vývoji cen plynu a elektřiny bude uhlí nejlevnějším palivem a pro sociálně slabší nejpřístupnějším. Jaký je současný trend vývoje v kontextu s evropskými předpisy?


zpět na aktuální články
 
 
Reklama