Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Otopné plochy
Archiv článků od 3.7.2006 do 17.12.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.12.2007
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Článek se zabývá problematikou umisťování otopných těles jak ve vztahu ke "klasickým" budovám, tak k tzv. nízkoenergetickým objektům. Mnozí se domnívají, že umístění otopného tělesa pod okno k ochlazované obvodové stěně s cílem zajištění optimálního tepelného komfortu a vyšších úspor tepla je již přežitkem. Je tomu skutečně tak?

14.8.2007
FENIX Trading s.r.o.

Od 1.dubna 2007 uvedla společnost Fenix Trading s.r.o. na trh zcela nový výrobek - tepelně izolační desky F-Board. Tyto desky mají konstrukci sendviče, který je tvořen oboustranným nanesením flexibilní cementové hmoty o tloušťce 1mm vyztužené skelnou perlinkovou tkaninou na desku z extrudovaného polystyrénu, což zajišťuje velmi dobrou mechanickou odolnost tepelné izolace nejen při pokládce, ale po celou dobu životnosti podlahy.

16.7.2007
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Teplovodní podlahové vytápění klade na regulaci výkonu podlahové otopné plochy stejné nároky, jako na ostatní teplovodní otopné soustavy. Hlavním rozdílem, který bychom měli respektovat, je akumulační schopnost podlahové otopné plochy a s ní související odlišná setrvačnost náběhu.

26.2.2007
Ing. Jiří Cikhart, DrSc. - soudní znalec a energetický auditor

Zajišťují větší úspory indikátory spotřeby tepla nebo osazení termostatických ventilů? Jednoznačná odpověď neexistuje. Pouze optimální spolupráce regulační a indikační nebo měřicí techniky totiž může vést k dosažení nejvyšších možných úspor tepelné energie.

5.2.2007
Ing. Jaroslav Bambous

Na doprovodném programu Provozu a údržbě bytových domů AQ 2006 byl přednesem příspěvek Ing. Bambouse. Článek uvádí výčet činností, které zahrnuje pojem facility management a jeho aplikaci při správě bytových domů.

3.1.2007

Přehled je zpracován podle celoevropské studie společnosti BRG Consult, která každoročně shromažďuje podrobná data o situaci na trhu topenářské a sanitární techniky. Pro vybrané země Evropské unie je uveden objem prodeje kotlů, topných těles a ohříváků vody v členění dle typů těchto výrobků.

13.11.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Termostatické ventily mají především zajistit hydraulickou stabilitu otopné soustavy a teprve až v druhé řadě možnost individuální volby teploty ve vytápěných místnostech. Druhotným účinkem stabilizace hydrauliky otopné soustavy je úspora tepelné energie. Výše této úspory se bude lišit v závislosti na výšce (podlažnosti) posuzované budovy.

8.11.2006
LIPOVICA trade s.r.o.

Novinkou značky LIPOVICA je hliníkový radiátor nejnovějšího designu se zvětšeným výkonem. Jeho tvary jsou elegantní a zaoblené, přední plocha působí čistě a hladce. Má dokonalejší proudění tepla a větší ohřevnou plochu.

30.10.2006
doc. Ing. Josef Chybík, CSc., Fakulta architektury, Ústav stavitelství, VUT v Brně

Pro tepelnou stabilitu jsou konstrukce s větší hmotností vhodnější. V případě aplikace konstrukce s tepelně technickými parametry PD je možné, ale použít i konstrukce lehké. V praxi se to projevuje širokým uplatněním dřeva i jiných lehkých materiálů. Následující článek přináší nejen tyto závěry.

13.9.2006
Ing. Vladimír Valenta

Co jsou termostatické radiátorové ventily a jakým způsobem pracují? Jaké jsou podmínky pro bezvadnou funkci termostatických radiátorových ventilů? Odpovědi na tyto otázky naleznete v tomto článku. Dále je uveden stručný návod a zkušenosti z provozu.

7.8.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný V závěrečném dílu seriálu o návrhu podlahového vytápění je uveden příklad návrhu, který vychází z dříve uvedených vztahů a je koncipován tak, že odpovídá teorii i praxi. Není však v plném souladu s ČSN EN 1264 - 1 až 3. Uvedený způsob výpočtu ale splní její požadavky.

24.7.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný Volba podlahového vytápění, jako prostředníka k zajištění tepelné pohody, je dána objektem samým. Ten musí splňovat tepelnětechnické vlastnosti tak, že průměrná tepelná ztráta by měla být menší jak 20 W/m3 eventuálně průměrná roční spotřeba tepla nižší než 70 až 80 kWh/m2.

3.7.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Třetí díl seriálu o velkoplošném vytápění - teorie se věnuje stropním otopným plochám. Základní rozdělení dle provedení s průvodními obrázky a výpočtovým postupem návrhu otopné plochy u konkrétního příkladu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama