Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Novinka na českém trhu – závěsné tepelné čerpadlo Vaillant geoTHERM

Koncem loňského roku uvedla společnost Vaillant Group novinku v oblasti tepelných čerpadel na český trh. Jedná se o závěsné provedení tepelného čerpadla Vaillant geoTHERM VWS 36/4.1.

Obr. 1: Tepelné čerpadlo geoTHERM VWS 36/4.1 (pozice vlevo) společně s kondenzačním kotlem ecoTEC plus
Obr. 1: Tepelné čerpadlo geoTHERM VWS 36/4.1 (pozice vlevo) společně s kondenzačním kotlem ecoTEC plus
ParametrVWS 36/4.1Jednotka
Topný výkon při B5W352,9kW
Elektrický příkon0,8kW
Topný faktor COP4,5-
Chladící výkon při B10W185kW
Chladivo R410A-
Množství chladiva0,7kg
Rozměry (v/š/h)720/440/435mm
Hmotnost59

Tab.1: Základní technické údaje

Tepelné čerpadlo Vaillant geoTHERM VWS 36/4.1 země – voda má tepelný výkon 3 kW a je určeno zejména pro instalaci v pasivních či nízkoenergetických domech, ale je také vhodné do bytových jednotek s centrálním vrtem nebo zemním kolektorem (obr. 2).

Základní vybavení tepelného čerpadla:

  • vysoce účinné čerpadlo pro topný a solankový okruh
  • nerezový deskový výměník pro kondenzátor a výparník
  • elektronický expanzní ventil
  • nerezový deskový výměník a trojcestný přepínací ventil pro pasivní chlazení
  • textový displej s diagnostikou
  • možnost napojení na systémový regulátor Vaillant multiMATIC

Z vybavení výrobku vyplývá, že je určen nejen pro vytápění, ale také obsahuje funkci pasivního chlazení. Mimo chladivový okruh je umístěn další deskový výměník, který slouží k předávání chladu z vrtu či kolektoru v letních obdobích do např. podlahového systému. Funkce celého spotřebiče je zřejmá z obr. 3.

Obr. 2 Funkční schéma bytového domu s třemi tepelnými čerpadly v každé bytové jednotce a centrálním zemním vrtem
Obr. 2 Funkční schéma bytového domu s třemi tepelnými čerpadly v každé bytové jednotce a centrálním zemním vrtem
Obr.3: Funkční schéma tepelného čerpadla
Obr.3: Funkční schéma tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo se vyznačuje kompaktními rozměry, které jsou srovnatelné se závěsným plynovým kotlem. Další předností je velmi nízká hodnota hlučnosti. Z těchto důvodů lze proto instalovat čerpadlo do bytů v bytových domech, kdy si každý uživatel může nastavit individuální hodnoty pro vytápění a ohřev vody.

Další možností je bezproblémová kombinace s ostatními komponenty Vaillant, jako jsou např.:

  • hydraulická jednotka VWZ MEH 61 se záložním 6 kW zdrojem, řídící jednotkou a přepínacím ventilem
  • „vše v jednom“ – uniTOWER VIH QW 190 obsahující zásobník teplé vody (objem 190 l), oddělovací výměník a trojcestný ventil

Výše uvedené příklady příslušenství usnadňují a urychlují instalaci, jak po stránce topenářské, tak i po stránce elektrického připojení. Veškerou komunikaci zajišťuje centrální regulátor multiMATIC 700. Pomocí tohoto regulátoru si uživatel může nastavit teploty, časová okna, prázdninové programy pro vytápění, chlazení a přípravu teplé vody. Samozřejmostí je vzdálená správa celého systému. Po instalaci internetové jednotky VR 920 lze na dálku nastavovat a diagnostikovat celý topný systém včetně tepelného čerpadla. K tomu slouží aplikace multiMATIC App, kterou lze zdarma stáhnout na internetových portálech AppStore nebo Google Play.

Z výše uvedených skutečností vyplývá, že firma Vaillant Group investuje nemalé částky do vývoje a neustále rozšiřuje sortiment tepelných čerpadel. Tento trend zajišťuje splnění veškerých požadavků od všech zákazníků – projektantů, instalačních firem a v neposlední řadě koncových uživatelů.


Tepelná čerpadla Vaillant
logo Tepelná čerpadla Vaillant

Značka Vaillant patří k předním výrobcům tepelné techniky v Evropě již od roku 1874. Její sortiment zahrnuje kondenzační kotle, tepelná čerpadla, rekuperační jednotky, zásobníky TV, solární systémy a regulační techniku. Vaillant klade velký důraz zejména ...