Proč jsou kondenzační kotle GEMINOX vhodnější do novostaveb než ostatní kotle?

Datum: 26.4.2011  |  Organizace: BRILON a.s.  |  Firemní článek

Zkušenosti z praxe jednoznačně ukazují, jak ohromující potenciál pro úspory provozních nákladů má v ruce dodavatel vytápění moderní novostavby rodinného domu a jak je důležitá správná volba výkonového rozsahu kotle. Příklad ukazuje realizaci plynového kondenzačního kotle GEMINOX THR 5-25C.

BRILON a.s.
Sezemická 6, hala A3
193 00 Praha 9

tel.:+421 226 21 21 21
e-mail:
web:www.brilon.cz  www.kondenzacni-kotle.cz

Úvodem se seznámíme s jedním konkrétním příkladem ze Švýcarska. Řadový rodinný dům Kühnových v Märstettenu je obýván 4člennou rodinou a má 5 obytných místností. V domě je obytná kuchyň v přízemí, 3 pokoje v prvním patře a obytné podkroví. Celkem 180 m2 vytápěné plochy. Přízemí a podkroví je osazeno podlahovým vytápěním, první patro pak radiátory. Fasáda domu je zděná, má 12centimetrovou venkovní izolaci s hodnotou k = 0,3, okna mají k = 1,6. Tepelná ztráta je blízká 6 kW.

V objektu byl původně nainstalován plynový kondenzační kotel GEMINOX THR 5-25C s lineární modulací výkonu od 4,8 kW. Tento kotel zde vykazoval roční spotřebu okolo 10 500 kWh. Je to jistě vynikající hodnota, ale kotel se vzhledem k nízké tepelné ztrátě domu vzhledem ke svému startovacímu výkonu vyznačoval neobvykle vysokým počtem startů a nevyužíval proto své základní přednosti - široké lineární modulace výkonu. Proto byl přestavěn na model GEMINOX THR 1-10C s vhodnějším výkonovým rozsahem 0,9 - 9,5 kW. Přestavba spočívala ve výměně hořáku, přenastavení plynové armatury a přeprogramování software. Ostatní díly zůstaly zachovány. Systém přípravy TV zůstal také původní - teplá voda je i nadále připravována v zásobníku BS o objemu 200 l s nepřímým ohřevem.

S novým výkonovým rozsahem byl získán téměř okamžitě první poznatek - počet startů kotle byl silně zredukován na 15 % původního počtu. Hmatatelný výsledek přišel jeden rok po přestavbě - spotřeba plynu se snížila z 10 744 kWh na 8 401 kWh. Zima byla ovšem teplejší o 1,6 % denostupňů. Přesto činila úspora po provedeném přepočtu na denostupně neuvěřitelných 20 %. Za následující topnou sezónu byly výsledky ještě lepší (viz graf). Dalším poměrně překvapujícím zjištěním byl fakt, že zásobník TV s objemem 200 l plně vyhověl s razantně sníženým využitelným výkonem kotle.

Z uvedeného příkladu je zřejmé, že investice vložená do moderní kondenzační techniky nemusí být jednoznačnou zárukou výrazné úspory. Důvod je prostý. Pokud má dům tepelnou ztrátu okolo 6 kW, potřebuje tento výkon při teplotách - 12 °C a nižších. Pro vytápění stejného domu při teplotách okolo 0 °C, které jsou v zimě nejčastější, postačí výkon okolo 1,0 - 1,5 kW. Obvyklý spotřebič s výkonovým rozsahem 4 - 14 kW pak pracuje mimo své využitelné pásmo, začíná tzv. cyklovat a počet startů se blíží 40 000 ročně. Argument poukazující na to, že kotel má minimální výkon 4 kW a proto je vhodný do domu se ztrátou 6 kW je směšný obzvláště pokud vezmeme v potaz, že lidé obvykle topí až do +18 °C, kdy i 0,9 kW je příliš mnoho...

...Máte pocit, že jste podobný článek již někde četli?

Je to pravda, bylo to na přelomu tisíciletí a tenkrát jsme se museli odvolávat na příklad z jiné, pravděpodobně nejbohatší evropské země. Dnes, o 10 let později, jsou však budovy s tepelnou ztrátou pod 6 kW běžným standardem i v ČR a to nejen jako novostavby, ale podobných hodnot dosahují i rodinné domy po zateplení.

Standardem však doposud nejsou plynové kotle se startovacím výkonem 0,9 kW a garantovaným rozdílem do 1% v normovaném stupni účinnosti v celém výkonovém rozsahu. Mezitím narostla cena za 1 kWh tepla z plynu 5 × (!!). Na rozdíl od cen kotlů, které zůstaly díky slábnoucímu Euru na stejné úrovni, takže o rychlé návratnosti investice do správného technického řešení není pochyb.


Kotel 4,8 - 23,9 kW - cyklování kotle vlivem předimenzovaného výkonu kotle
 
Kotel 0,9 - 9,5 kW - vhodně zvolený výkonový rozsah kotle pro dům se ztrátou 6 kW

 

Více než 15leté zkušenosti s aplikacemi kotlů GEMINOX do novostaveb v ČR podložené pravidelnými průzkumy spokojenosti u zákazníků do omrzení potvrzují uváděný příklad. Pokud zákazník provozuje kotel GEMINOX s nevhodným výkonovým rozsahem, je s ním pouze "spokojený". Špičkových výsledků je dosahováno pouze tam, kde minimální výkon kotle je nižší než 20 % tepelné ztráty domu a počet startů kotle nepřekročí 3 500 za rok.

Je pravdou, že dnes i ostatní výrobci již vyrábějí kotle s níže položenými výkony, ale tepelné ztráty domů klesly ještě výrazněji. Takže letitý problém se pouze posunul do jiné roviny. Dnes již není běžné výkonové rozmezí kotlů 8 - 24 kW, jak jsme uváděli v článku před 10 lety, je to standardních 4 - 14 kW. V ojedinělých případech jsou uváděny i nižší rozsahy, ale prostým porovnáním minimálního příkonu a výkonu těchto výrobků zjišťujeme až 30% rozdíl v uváděných hodnotách...

Tak jako ostatní výrobci i firma GEMINOX neustále pracuje na vývoji svých výrobků a již v roce 2004 přinesla další unikátní řešení - dvouokruhovou variantu nejvyšší řady THRi, která beze zbytku splňuje současné požadavky na vytápění typické novostavby bez nutnosti dalších rozsáhlých investic. Již v základním provedení jsou dvouokruhové kotle "DC" schopny zajišťovat vytápění radiátorového okruhu, okruhu s podlahovým topením, přípravu TV včetně její cirkulace a po doplnění regulátoru kotle solárním klipem i přípravu TV v kombinaci se solárními kolektory.


 

Datum: 26.4.2011
Organizace: BRILON a.s.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2017

Partneři - Vytápění

logo ENBRA
logo THERMONA
logo FENIX
logo DANFOSS
logo GEMINOX

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

 
 

Aktuální články na ESTAV.czKam chodí amsterodamští řidiči MHD na záchod?ROCKWOOL má nově 21 vysokozdvižných vozíků na CNGVestavba podkroví rodinného domu: Zachovat či bourat krov?