Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 9.2.2010 do 5.3.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.3.2010
Bosch Termotechnika s.r.o. , obchodní divize Buderus, Ing. Jan Eisner

Hlavním tématem tohoto článku je vyhodnocení ekonomických úspor provozu otopné soustavy a plynové kotelny v panelovém bytovém domě v ulici Točitá 1725/3 v Praze 4. Důsledkem úprav kotelny byl dramatický pokles odběru zemního plynu o 57 % a elektrické energie o 49 %.

2.3.2010
Ing. Jiří Buchta, CSc., ČSTZ - České sdružení pro technická zařízení

Autor v článku reaguje na text uveřejněný 19.2.2010 v MF Dnes pod názvem „Pokud si chcete pořídit plynový kotel do novostavby, na "turbo" zapomeňte, musíte mít komín“, který se zabývá omezeními při projektování a povolování plynových spotřebičů v novostavbách a rekonstrukcích.

1.3.2010
Ing. Jiří Buchta, CSc., ČSTZ - České sdružení pro technická zařízení

Druhá část článku zabývajícího se novými systémy pro stavbu vnitřních plynovodů je zaměřena na vlnovkové ohebné trubky. Detailně jsou zde představeny nerezové systémy Eurogas a Cats, které jsou univerzálním prostředkem pro stavbu rozvodů topných plynů, vody (i pitné), topných a chladících médií, tlakového vzduchu a jiných médií.

26.2.2010
VIESSMANN, spol. s r.o.

Přehledné rozvržení se snadno srozumitelnými vysvětlivkami a názornými ilustracemi - na základě vynikající kvality byl začátkem listopadu 2009 oceněn návod k obsluze kondenzačních kotlů Vitodens a Vitoladens společnosti Viessmann cenou "Dokupreis". Tou každoročně oceňuje společnost pro technickou komunikaci (Telekom) nejlepší technickou dokumentaci.

26.2.2010
Bosch Termotechnika s.r.o. , obchodní divize Buderus, Ing. Jan Eisner

V současné době všichni chceme snížit své platby za teplo, a tak hledáme možné úspory energie. Jednou z možností, jak výrazně ušetřit, je zachycování sluneční energie. Tato energie dopadá neustále a zcela zdarma na naše střechy. Je škoda ji nevyužít, Buderus nabízí řešení se svými solárními kolektory.

25.2.2010
Ing. Jan Vidim, Domat Control System s.r.o.

Autor ve svém článku pojednává o možnostech kvalitního řízení s prvky inteligence. Velmi přesnou, věcnou a zajímavou formou předává čtenáři své praktické zkušenosti z oblasti řídicích systémů a upozorňuje na časté omyly, které se vyskytují v průběhu projekční a realizační fáze.

23.2.2010
Terinvest, spol. s r.o.

Již pátým rokem můžete navštívit veletrh Moderní vytápění, který je zaměřen na moderní zdroje vytápění a úspory energií. V termínu od 25. do 28. 2. 2010 v Praze Letňanech se budou souběžně s tímto veletrhem také konat Dřevostavby, Nový byt a dům, Floor Expo, Aquset, Moderní nábytek, Zahradní nábytek a Dřevotechnika.

22.2.2010
doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc.

U obvodových plášťů nízkoenergetických budov s vysokým tepelným odporem se povrchová teplota na vnitřním líci ochlazované konstrukce místnosti blíží k teplotě vzduchu v místnosti. Spolu s tím se snižuje význam podílu tepelné ztráty prostupem tepla a významnější se tak stává tepelná ztráta z větrání místnosti. To vše ovlivňuje typ i umístění otopné plochy v místnosti.

22.2.2010
Ing. Zdeněk Lyčka

Recenzovaný Pro bilanční výpočty roční potřeby paliva je důležité správné stanovení výhřevnosti konkrétního paliva a stanovení reálné provozní účinnost samotného kotle. Ne vždy se tyto údaje shodují s údaji uváděnými výrobci, či spíše prodejci pelet a peletových kotlů.

21.2.2010
prof. Ing. Zuzana Sternová, Ph.D., Technický a skúšobný ústav stavebný, n.o., Bratislava

Od 1. 10. 2009 platí na Slovensku nová vyhláška č. 311/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o výpočte energetickej hospodárnosti budov a obsah energetického certifikátu. Je záväzným dokumentom vyplvývajúcim zo zákona č. 555/2005 Z. z., v ktorom je implementovaná smernica 2002/91/ES o energetickej hospodárnosti budov.

18.2.2010
Vít Smrčka

Jen několik stránek má nedávno vzniklý dokument Hospodářské komory Moravskoslezského kraje o zásobování teplem na Ostravsku. Za těmito nenápadnými stránkami se ale skrývá výstavba mohutného kogeneračního jaderného zdroje v České republice. Informace zazněly na nedávném semináři otrokovické teplárny.

17.2.2010
Callida, s.r.o.

Současná světová ekonomická situace významně ovlivnila i český stavební trh a postavení stavebních společností se výrazně změnilo.

16.2.2010
Vít Smrčka

Spotřeba zemního plynu v České republice loni výrazně poklesla ve srovnání s předcházejícími roky. Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se loni u nás spotřebovalo 8,1 miliardy kubických metrů zemního plynu. To je o šest procent méně než rok předtím.

15.2.2010
Vladimír Sochor

Princip metody EPC je založen na poskytování energetických služeb formou přípravy, realizace a obvykle i financování energeticky úsporných opatření. Investor nevynakládá ihned po realizaci opatření investiční prostředky, ale ty jsou dodavateli spláceny postupně z uspořených provozních nákladů. Dodavatel navíc ručí za to, že objem úspor bude minimálně ve smluvně sjednaném množství.

12.2.2010
Ing. Lubomír Rajdl, CSc., Českomoravská záruční a rozvojová banka, a .s., vrchní ředitel úseku strategie

Článek přináší nejaktuálnější přehled podpor v rámci dotačních titulů Nový Panel a Zelená úsporám, a to včetně možnosti jejich kombinace a limitů. Jsou uvedena základní doporučení a výhody jednotlivých systémů veřejné podpory.

12.2.2010
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ve Vancouveru, na jižním břehu zálivu False Creek, bude sportovcům v průběhu olympijských her sloužit vesnice s 1100 ubytovacími jednotkami. Autoři projektu vytvořili areál využívající odpadní teplo z kanalizace, dešťovou vodu a obnovitelné zdroje.

11.2.2010
Veletrhy Brno, a.s.

Částka, kterou platíme doma za teplo, není rozhodně zanedbatelná. Stále více se vyplatí přemýšlet, jak svůj dům, chatu nebo dílnu tepelně izolovat a do čeho má cenu investovat. Běžným řešením se stává tepelné čerpadlo.

9.2.2010
VIESSMANN, spol. s r.o.

Tepelná čerpadla využívají k vytápění budovy a ohřevu pitné vody teplo, které je v přírodě k dispozici v neomezeném množství a zdarma. Významně přitom přispívají k ochraně ovzduší a trvalému využívání celosvětových zdrojů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama