Jaké jsou potřebné doklady ke kolaudaci? Jak by kolaudace měla proběhnout technicky i legislativně?
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Pod tímto názvem se ve dnech 25. - 26. září 2001 konala v Liberci dvoudenní celostátní konference, kterou zorganizovala Technická univerzita v Liberci, Společnost pro techniku prostředí - územní centrum Liberec a Okresní hospodářská komora v Liberci. Bylo přítomno 85 účastníků a předneseno 16 příspěvků. Nabízíme Vám shrnutí nejdůležitějších myšlenek z příspěvků.
V posledním pokračování článku o kotlích na tuhá paliva jsou technicky popsány hlavní části těchto kotlů a zpracována tabulka výrobců těchto kotlů. Jsme si vědomi skutečnosti, že přehled výrobců zdaleka není úplný. Chtěli bychom proto požádat ty výrobce, kteří v přehledu nejsou, aby nás kontaktovali. Rádi je do přehledu doplníme.
Stupeň závaznosti prováděcích vyhlášek a norem (ČSN) je stále pro mnohé projektanty i další odborníky z profesí TZB nejasný. Přitom se jedná o základní zákonné podklady pro jejich práci. Nabízíme Vám dnes první ze série originálních článků k této problematice. Další budeme publikovat v příštích týdnech.
Zítra proběhne v Praze odborný seminář Pára ve vytápění. Autor dnešního článku, který je jedním z přednášejících semináře, v něm rozebírá problematiku zásadně odlišné kvality topné páry vyrobené v parním kotli a v parním vyvíječi a z ní vyplývající technické důsledky.
V prosinci loňského roku vyšel na serveru Topinfo.cz článek Tepelná čerpadla na šumavské vesnici. Slíbili jsme v něm, že po ukončení topné sezóny přineseme vyhodnocení konkrétních výsledků. V posledním čísle časopisu Alternativní energie ale vyšel článek, jehož autor - Ing. Marek Bláha - toto vyhodnocení již provedl a navíc perfektním způsobem. Na základě souhlasu autora i vydavatele časopisu Vám proto předkládáme článek upravený pro internetovou publikaci. Dozvíte se z něj mimo jiné i to, že spotřeba tepla v obecních objektech poklesla po instalaci tepelných čerpadel ze 740 000 kWh na 136 700 kWh, tedy o 83%.
Podlahové konvektory jsou v mnoha případech zajímavou alternativou ke klasickým otopným tělesům. Uplatňují se zejména v místech s velkými prosklenými plochami až k podlaze nebo jako tepelné clony za dveřmi. V katalogu výrobků najdete kompletní sortiment podlahových konvektorů od českého výrobce - firmy PROTERM.
Vytápění bytů a nebytových prostor uvnitř objektu není prodejem tepla ale službou spojenou s užíváním bytu případně nebytových prostor. Celkový náklad za objekt se dle platné legislativy rozdělí na základní (30-50% nákladů) a spotřební (50-70% nákladů) složku. Základní složka se rozdělí mezi jednotlivé byty či nebytové prostory dle započitatelné plochy a spotřební složka dle údajů indikátorů.
Aplikace používaných korekčních součinitelů pro úpravu náměrů indikátorů lze považovat za nejvýznamnější faktor ovlivňující náklady na vytápění. Aby postavení odběratelů tepla s různě situovanými byty bylo rovnocenné, je proti korekčnímu činiteli na výkon tělesa postavena korekce na polohu místnosti. Ta by měla vycházet z tepelných ztrát což však v současnosti není. Korekce na polohu místností se stanovují dle odhadu od stolu a tím dochází k znevýhodnění více exponovaných bytů a jejich uživatelů v objektu.