Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 14.11.2000 do 27.7.2001

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.7.2001
Ing. Karel Kabele, CSc., Katedra technických zařízení budov ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Autor nabízí nový pohled na moderně projektované budovy ze zorného úhlu vytápění, větrání a klimatizace. Překvapující je u těchto budov především poměr energetických ztrát a zátěží, oproti budovám tradičním. Zajímavé je i využití akumulačních schopností budovy, kdy díky malé potřebě tepla má i běžná konstrukce velký vliv na celkovou tepelnou bilanci.

26.6.2001
Ing. Dagmar Kopačková

od 1.7.2001 vstupuje v platnost protokol PECA o posuzování shody a akceptaci průmyslových výrobků mezi ČR a EU. Díky němu by měli výrobci a dovozci ušetřit značné náklady při uvádění svých výrobků na trhy v ČR a EU. V dnešní první části je objasněn princip platného souvisejícího zákona č.22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky.

14.6.2001
Ing. Lada Centnerová, Stavební fakulta ČVUT Praha

Oblečení plní funkci tepelné izolace mezi pokožkou člověka a okolním vzduchem. Hodnota izolace oblečení je tak jako hodnota metabolismu důležitým osobním faktorem, který ovlivňuje stanovení optimální teploty interiérového vzduchu pro zajištění tepelné pohody a zdraví uživatelů interiéru.

7.6.2001
Ing. Lada Centnerová, Stavební fakulta ČVUT Praha

Hodnota metabolismu udává tepelný výkon produkovaný člověkem. Článek je úvodem do této problematiky a popisuje způsob výpočtu metabolického tepelného toku. Tabulkovou formou jsou dále uvedeny hodnoty metabolického tepelného toku při různých činnostech.

17.5.2001
Ing. Milan Bechyně

Spojování potrubí je základní montážní technologií pro řadu technických oborů, ale ve vytápění a zdravotně-technických instalacích hraje roli zcela klíčovou. Článek, který je zaměřen na potrubní systémy pro vytápění a zdravotní instalace, přibližuje různé možnosti spojování potrubí a porovnává jejich výhody a nevýhody.

18.4.2001
Ing. Stanislav TOMAN, Projekční kancelář ÚT+VZT, Praha

Porovnání legislativních materiálů pro vymezení rozsahu projektové dokumentace v jejich jednotlivých stupních a etapách. Návrh upřesnění požadovaného rozsahu projektové dokumentace. Odborná veřejnost získá podklad k jednání v rámci dodavatelsko odběratelských vztahů a pomůcku pro vytvoření tlaku na legislativní organizace.

13.4.2001
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Článek vznikl na podnět dotazu v rubrice Ptejte se, týkajícího se volby teplotního spádu u teplovodních otopných soustav. Je popsána teorie problematiky a shrnuta kritéria pro volbu teplotního spádu.

30.3.2001
Ing. Zdeněk Ryšavý, PROTECH Nový Bor

Nově vydaná Technická pravidla G 908 02 - "Větrání prostorů se spotřebiči na plynná paliva s celkovým výkonem větším než 100 kW", přináší zcela nový pohled na tradiční způsob výpočtu množství vzduchu pro spalování i pro větrání kotelny. Autor se v článku zabývá problematikou větrání kotelen a předkládá návrh na úpravu znění některých ustanovení Technických pravidel.

22.2.2001
Ing. Marie TAUFEROVÁ

Článek přináší cenné informace o požadavcích na zpracování požárně bezpečnostního řešení v projektové dokumentaci staveb a jeho projednání s dotčeným orgánem státní správy.

9.2.2001
Ing. Ludmila KRATOCHVÍLOVÁ, Český normalizační institut

Článek přináší vysvětlení základních pojmů a souvislostí z oblasti technické normalizace. Dále je objasněn princip nezávaznosti ČSN platný od 31.12.1999 a návaznost na český právní řád.

2.2.2001
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Okolo otopných těles ze slitin hliníku je mnoho dohadů. Časté jsou argumenty proti jejich používání, například korozivní reakce tvořící v soustavě kaly a produkce vodíku, stejně jako vznik elektrického článku při kombinaci různých materiálů a větší vodní objem oproti deskovým ocelovým otopným tělesům.

19.1.2001
Ing. Zdeněk Ryšavý, PROTECH Nový Bor

Jaksi se opomíjí, že základem pro dosažení minimálních provozních nákladů je vlastní koncepce otopného systému. Investoři sledují a analyzují ceny energií, pídí se po nejlepším kotli na to které palivo, které je na trhu, a na závěr si nechají od montážní firmy nainstalovat nějaký otopný systém, často bez projektu.

13.12.2000
Ing. Lada CENTNEROVÁ

Popsány jsou fyziologické reakce člověka na tepelné podmínky prostředí, uvedena rovnice tepelné bilance lidského těla a vysvětleny podmínky tepelné neutrality, tepelné pohody a tepelné nepohody.

6.12.2000
Prof. Dr. Ing. Peter SCHMIDT

Článek pojednává o různých způsobech vytápění hal a posuzuje je z energetického hlediska. Autor navazuje na své již dříve uveřejněné publikace, z kterých ta nejpodstatnější byla ve VVI již uveřejněna.

14.11.2000
Aalberts hfc CZ s.r.o. (Flamco/Comap)

Vytápění představuje největší podíl na spotřebě energie, a to až 60 %. Příprava TUV představuje dalších 25 % spotřeby energie v domácnosti. Bytové stanice LOGO umožňují etážovou regulaci vytápění, decentralizovanou přípravu TUV a měření spotřeby tepla na každou bytovou jednotku. Uživatel bytu má tak možnost aktivně ovlivňovat výši své spotřeby a individuálně nastavit komfort vytápění a přípravy TUV.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama