Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Teorie a schémata
Archiv článků od 7.4.2008 do 29.9.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.9.2009
Ing. Vladimír Valenta

Cech topenářů a instalatérů ČR (CTI), autorizované společenstvo, vydal v září 2009 publikaci, která je určena převážně pro projektanty topenáře a zabývá se řízením oběhových čerpadel tepelných soustav s důrazem na úspory elektřiny při jejich provozu.

28.9.2009
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., Ing. Vendula Pospíšilová, Ing. Jan Schwarzer, Ph.D.

Autoři se zabývají numerickou analýzou teplotních a proudových polí ve vytápěné místnosti ve vztahu k umístění otopného tělesa. Jsou diskutovány dva návrhy otopných těles v podobě čtyř variant řešení. Otopné těleso navržené klasickou metodou bylo situováno pod okno ke stěně obvodového pláště, k boční vnitřní stěně a k protější vnitřní stěně. Otopné těleso navržené bilanční metodou bylo umístěno pouze pod oknem.

8.9.2009
REFLEX CZ, s. r. o., Ing. Vladimír Vaněk

Tlakové membránové expanzní nádoby reflex slouží k vyrovnávání objemových změn kapaliny vlivem změn teploty v topných a chladicích soustavách. Jsou nejjednodušším řešením expanze kapalin, funkčně spolehlivé, s nimi je soustava uzavřená, nedochází ke ztrátám vody, pro svoji funkci nepotřebují další energii.

11.8.2009
REFLEX CZ, s. r. o., Ing. Vladimír Vaněk

Expanzní zařízení musí být vůči atmosféře uzavřená, aby se zamezilo především pohlcování kyslíku oběhovou vodou, a musí bezpečně zabránit vzniku podtlaku a kavitaci. Mnoho expanzních nádob především v malých soustavách je špatně nastaveno a neplní správně svou funkci.

23.3.2009
Ing. Miroslav Kotrbatý

Technické řešení výměníkových stanic pára - voda s uzavřeným parokondenzátním okruhem je v posledních letech na vzestupu používání. Dochází tím k úplnému odstranění kondenzátního hospodářství tradičního provedení - nádrž na kondenzát + čerpadla na jeho přečerpávání.

10.11.2008
Ladislav Tintěra

Vyhodnocení otopného období 2007/2008 v Praze zpracované na základě pozorování stanice Praha-Karlov. Datová základna výpočtové pomůcky od roku 1991 pak umožňuje porovnávat jednotlivá období mezi sebou.

27.10.2008
J. Ráž, Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček, CSc, Ing. V. Müller

V klasickém pojetí se algoritmy zabývají teplonosnou látkou a výsledný efekt vytápění pouze předpokládají, termohydraulika pracuje s teplem.Hydraulicky vypočtená a seřízená otopná soustava se vůbec nemusí chovat podle našich představ, ale termohydraulicky navržená soustava se podle projektu chová.

6.10.2008
Ing. Zdeněk Lyčka

Článek zpracovává další téma do teoretické základny na stránkách tzbinfo. Popisuje základní kategorizaci teplovodních kotlů dle druhu paliva a způsobů jeho dodávky. V závěru je uveden příklad optimálního návrhu zdroje včetně matematických vztahů pro stanovení velikosti skladovacího prostoru pro palivo. Téma je určeno odborné veřejnosti.

22.9.2008
J. Ráž, Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček, CSc, Ing. V. Müller

Správné seřízení všech vyvažovacích a regulačních prvků prostým odvozením průtoků z naměřených okamžitých tlakových ztrát, ovlivněných okamžitými hodnotami řídicích teplot v praxi zajistit nelze. Pro stav bez působení tepelných zisků proto musí být stanoveno výpočtově. Článek uvádí výsledky porovnání termohydraulického řešení s hydraulickým výpočtem.

1.9.2008
Ing. Jiří Buchta CSc., Ing. Miroslav Burišin

Článek se zabývá návrhem domovního plynovodu a rozmístěním plynových spotřebičů. Co má obsahovat projektová dokumentace pro stavební řízení? Dle jakých předpisů se řídí? V článku je navíc uveden přehled užívaných grafických značek používaných v projektové dokumentaci.

11.8.2008
J. Ráž, Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček, CSc, Ing. V. Müller

Až do příchodu termohydrauliky existoval mýtus, že termostatické prvky v topných soustavách automaticky vykompenzují přebytky a nedostatky tepla. Lapidárně řečeno - kde je tepla přebytek, TRV průtok omezí a kde se tepla nedostává, zvýšeným průtokem se dosáhne požadované úrovně tepelné pohody.

28.7.2008
Ing. Jiří Buchta CSc., Ing. Miroslav Burišin

Článek se zabývá správným napojením plynového spotřebiče (sporáku). Formou názorných obrázků je ilustrováno správné a špatné provedení tak, jak se s ním autoři v praxi velmi často setkávají. Čtenáři získají velmi rychle přehled nejen o související platné legislativě, ale i technických předpisech, které tuto problematiku řeší.

7.7.2008
Ing. Jiří Buchta CSc., Ing. Miroslav Burišin

Přehled definic odběrných plynových zařízení dle platné lagislativy a technických předpisů TPG. Dle umístění hlavního uzávěru plynu jsou názorně popsány jednotlivé dílčí části plynového rozvodu. Článek je určen odborné veřejnosti.

30.6.2008
J. Ráž, Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček CSc., Ing. V. Müller

V ČR byl boj o úspory tepla odstartován zákonem č.406/2000 Sb., který řešil aktivní úspory tepla regulační technikou, až na výjimky navrhovanou klasickými postupy, v horších případech i bez nich. Touto regulační technikou můžeme dnes nově vyvinutými postupy celkové aktivní úspory tepla i dodatečně zvýšit.

26.5.2008
Ing. Vladimír Galád

V posledních letech se masivně zaváděla regulační a měřicí technika, od které se očekává úsporný provoz a co nejrychlejší navrácení investičních nákladů. Je plně využito jejího potenciálu? Na základě studie a celé řady měření autor upozorňuje na nedostatky, se kterými se v praxi a při samotném návrhu otopné soustavy setkává.

28.4.2008
doc. Ing. Tomáš Dlouhý, CSc., Ing. Vladimír Valenta

Cílem prvních tří dílů seriálu bylo poskytnout zjednodušený návod, jak správně vyjadřovat účinnost kotlů a kotelen, a to i v případě, že jsou osazeny kondenzačními kotli. Je třeba zdůraznit, že účinnost kotle i kotelny není parametr fixní nýbrž proměnný závislý na celé řadě konkrétních podmínek.

7.4.2008
doc. Ing.Tomáš Dlouhý CSc., Ing. Vladimír Valenta

V druhé části článku jsou uvedeny vztahy pro určení hodnoty entalpií spalin pro teploty nad i pod rosným bodem s respektováním skupenského kondenzačního tepla. V závěru je uveden praktický příklad stanovení entalpie spalin zemního plynu při zadané teplotě, přebytku vzduchu a atmosférickém tlaku. Článek je určen odborné veřejnosti.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama