Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

--:--

Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku

Společnost NET4GAS ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na vybudování páteřní sítě pro přepravu vodíku v Česku.

Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku, foto MPO ČR
Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku, foto MPO ČR

Plynárníci jednali o výstavbě evropských vodíkových koridorů

Pohled na mapu budoucí evropské vodíkové přepravní soustavy ukazuje, že vodíková plynárenská infrastruktura v České republice může propojit budoucí zdroje obnovitelného vodíku v Severním a Baltském moři, na Ukrajině, v jižní Evropě, Turecku a v severní Africe s příslušnými evropskými koncovými spotřebiteli.

K tomu pomohou regionální projekty, o kterých diskutovali účastníci setkání z řad budoucích výrobců, přepravců, ale také odběratelů z České republiky a dalších zemí.

„Česko má díky své robustní plynárenské přepravní infrastruktuře a poloze ve středu Evropy jedinečnou konkurenční výhodu. Naším cílem je tuto příležitost využít na maximum, proto teď naplno pracujeme na vybudování páteřní sítě pro přepravu vodíku a na vytvoření evropských vodíkových koridorů. Zásadní roli v tom hraje společnost NET4GAS, jejíž koupě nebyla zbytečná, ale strategická, a se kterou v současnosti MPO spolupracuje na tom, aby se Česko stalo součástí evropského trhu s vodíkem a zajistilo si tak nejen roli přepravce, ale také dodávky cenově dostupného vodíku. Česko je připraveno stát se klíčovým hráčem v této oblasti. Abychom uspěli, je potřeba spolupracovat s provozovateli přepravních soustav, výrobci vodíku, velkými spotřebiteli a odborníky z různých oblastí. Tato spolupráce již probíhá,” říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček s tím, že právě vodík může mimo jiné významným způsobem přispět také k dosažení evropských cílů v oblasti dekarbonizace.

K urychlení budování vodíkových koridorů provozovatelé plynárenských přepravních soustav, jako jsou GASCADE, OGE, eustream, DESFA, GTSOUA nebo Bulgartransgaz, letos požádají Evropskou komisi o udělení statusu tzv. Projektů společného zájmu EU (PCI/PMI). Status PCI umožní rychlejší schvalování projektů a tím urychlí výstavbu vodíkové infrastruktury, která bude efektivně pokrývat rostoucí poptávku po vodíku v celé Evropě. Tato infrastruktura zároveň pomůže snížit evropskou závislost na dovozu energií a fosilních palivech.




Česko jako klíčový hráč v oblasti přepravy vodíku, foto MPO ČR

Potenciál České vodíkové páteřní sítě

Zástupci společnosti NET4GAS, provozovatele české plynárenské a v budoucnu i vodíkové přepravní soustavy, v souladu s národní vodíkovou strategií zdůraznili potenciál České vodíkové páteřní sítě. Ta propojí hlavní oblasti výroby vodíku s centry poptávky, a to jak v rámci České republiky, tak v celé Evropě. Účast mezinárodních hráčů ukazuje rostoucí význam České vodíkové páteřní sítě pro propojování evropských vodíkových iniciativ a strategický význam společnosti NET4GAS.

„Jsme svědky toho, jak se vize postupně mění ve skutečné projekty. Naše plánovaná vodíková síť postupuje od myšlenky k reálné infrastruktuře, která podpoří budoucí evropský trh s vodíkem. Považuji také za zásadní úspěch, že se nám podařilo dostat do Prahy na jedno místo tak reprezentativní skupinu lidí z byznysu i dalších odborníků. To je důkazem, že vodík má budoucnost,“ vysvětlil Michal Slabý, ředitel strategie společnosti NET4GAS.

Celá tisková zpráva MPO

 
 
Reklama