Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vytápíme plynem
Archiv článků od 4.4.2024 do 6.6.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.6.2024
Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

V roce 2022, v době energetické krize a s počátkem války na Ukrajině, skokově narostla cena plynu a panovaly obavy z jeho nedostatku. Zájem o tepelná čerpadla tehdy narostl hned několikanásobně. Vyrojilo se mnoho nezkušených i nekvalitních dodavatelů, kteří instalovali tepelná čerpadla nízké kvality, často i v kombinaci se špatným návrhem čerpadla a nízkou úrovní služeb. Díky příznivějším cenám plynu dnes mnoho domácností opět vidí v tomto fosilním palivu cestu jak ušetřit za vytápění. Co kdyby ale bylo možné oba zdroje nakombinovat? Bylo by to efektivní? Ukážeme si to na dvou modelových situacích (pro dům s tepelnou ztrátou 14 kW).

Lisování plynových a vodovodních potrubí oproti svařování polyethylenu šetří čas, zvyšuje bezpečnost, snižuje náklady a zaručuje kvalitu. (foto: Viega)
6.6.2024
Viega s.r.o.

Změna klimatu a nutnost snižování emisí uhlíku kladou nové výzvy na rozšiřování a modernizaci distribučních sítí. Aktuálně je potřeba provést kontrolu všech plynovodních potrubí, zdali splňují požadavky na rozvody vodíku, klíčového prvku budoucího energetického mixu. V kontextu boje se suchem je také nezbytné minimalizovat úniky vody z vodovodních systémů.

3.6.2024
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Odborný Emoce do volby zdroje tepla pro vytápění nepatří. Plynový kondenzační kotel má řadu předností, stejně tak tepelné čerpadlo, a ty jsou v článku uvedeny. Oba tyto zdroje tepla s námi budou minimálně do roku 2050.

1.6.2024
EGÚ Brno, a.s.

Více než polovině bioplynek skončí během několika let provozní podpora. Nabízí se podpora jejich přestavby na biometanovou stanici. Nevyužitou kapacitu kogenerační jednotky může majitel biometanové stanice výhodně uplatnit pro služby udržování výkonové rovnováhy v elektrické síti.

30.5.2024
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Provozní uhlíkové stopy elektricky poháněných tepelných čerpadel a plynových tepelných čerpadel se od sebe příliš neliší. Velmi se však liší investiční náklady na obě řešení.

Absorpční tepelné čerpadlo Robur GAHP A
20.5.2024
Ing. Pavel Míšek, Ph.D.

V minulém roce byla publikována rozsáhlá studie věnující se měření absorpčních tepelných čerpadel v průměrných klimatických podmínkách pro středně teplotní aplikace. Práce vznikla pod záštitou Katedry mechaniky a strojnictví na Technické fakultě ČZU a ve spolupráci s firmou ROBUR. Jde o jednu z nejrozsáhlejších aplikačních studií, která se dané technologii věnuje. Výsledky byly publikovány v prestižním vědeckém časopise „Energy and Buldings“. Práce poskytuje řadu odpovědí na otázky, s kterými se setkáváme v běžné praxi. Právě tyto informace Vám stručně představíme v následujícím článku.

Ilustrativní obrázek
18.5.2024
Redakčně upraveno podle tiskové zprávy MŽP

Nová zemědělská biometanová stanice v Rakvicích v okrese Břeclav má za sebou již více než dva měsíce provozu. Slavnostně byla připojena do distribuční sítě GasNet 7. března 2024.

Nadzemní zásobník kapalného propanu v areálu obchodní firmy
15.5.2024
TOMEGAS s.r.o.

Propan, jako zdroj energie pro vytápění, zůstává stále perspektivní alternativou pro nejrůznější průmyslové i zemědělské provozy, velmi často umístěné mimo městskou aglomeraci. V místech, kde není přípojka zemního plynu, se jeho výhoda projevuje naplno.

2.5.2024
redakce s využitím TZ Evropa v datech

Spotřeba vodíku ve světě roste, zelený vodík však pokrývá jen okolo jednoho procenta spotřeby. V jakých zemích se vodík nejvíce využívá a kolik stojí?

29.4.2024
redakce

Nesta+ je velký plynový kotel s výjimečnou přípravou teplé vody. Menší kotle Nesta jsou určeny pro bytové domy a pro menší hotely. Dříve se často počítalo se 100% zálohou. Jak se toto řeší v současné době, zejména u kotlů s velkým objemem vody?

27.4.2024
redakce s využitím TZ Evropa v datech

Vodík doplní evropský energetický mix. Do roku 2030 ho chce Evropa produkovat až deset milionů tun, a to s minimálními emisemi. V polovině února byla schválena státní podpora pro vodíkové projekty až ve výši 6,9 miliard eur v 7 evropských zemích, Česko mezi nimi nicméně chybí.

17.4.2024
GasNet, s.r.o.

Plynárenská skupina GasNet spojila síly s evropským lídrem ve vodíkových technologiích využívajících plazmu, německou společností Graforce. Plynaři podepsali s kolegy z Berlína společné memorandum o spolupráci v oblasti výroby vodíku prostřednictvím plazmové pyrolýzy. Ta je cestou, jak z dostupných surovin vyrábět čistý vodík za konkurenceschopnou cenu.

15.4.2024
TOMEGAS s.r.o.

Nedávno se v médiích objevila zpráva, že se chystá zákaz plynových kotlů. To pochopitelně vyvolává mezi lidmi paniku, nebo alespoň řadu otázek, protože vytápění domů plynovými kotly patří stále mezi nejrozšířenější. A to i přesto, že v posledních dvou letech došlo mezi dodavateli zemního plynu doslova k zemětřesení. Pozor, to se však netýkalo propanu, který není, nebyl a nebude závislý na dodávkách plynu z Ruska.

Energeticky úsporný projekt v Nemocnici Na Homolce. Zdroj: estav.tv
4.4.2024
ENESA a.s.

V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z největších komplexních energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Nemocnice se rozhodla nutnou výměnu dosluhujících zařízení a celkovou modernizaci energetického hospodářství řešit formou EPC, která zaručuje měřitelné výsledky a kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí, jinak musí rozdíl doplatit. Dodavatel, kterým je společnost ENESA z ČEZ ESCO, garantuje minimální roční úsporu 4 200 MWh elektřiny a 8 700 MWh plynu, což při současných cenách činí více než 30 mil. korun ročně. Investice má i ekologický rozměr a znamená roční pokles emisí CO2 o 5 823 tun.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama