Každý z nás se již někdy setkal s informacemi ohledně hluku tepelných čerpadel. Jedno čerpadlo slyšíme přes polovinu obce, druhé neslyšíme ani v pěti metrech. Proč tomu tak je? V tomto článku si vše vysvětlíme.
Panasonic představil nejnovější přírůstek do svého sortimentu účinných rezidenčních tepelných čerpadel vzduch/voda – monoblok Panasonic Aquarea Generace J s chladivem R32. Hodí se ideálně do novostaveb a nízkoenergetických domů, kde navíc zabírá minimum místa. Chladivo je totiž uzavřeno v malé venkovní jednotce a do objektu je přivedeno pouze potrubí s topnou vodou.
Už víme, že spalování je konverze primární chemické energie obsažené v palivu (např. uhlí, ropa, zemní plyn nebo dřevo) na teplo (sekundární energii) oxidačním procesem. Palivo, které spalujeme obsahuje zejména uhlík (C) a vodík (H2). Při spalování těchto látek na vzduchu se spotřebovává kyslík (O2). Tento proces se nazývá oxidací. Prvky obsažené v palivu a v atmosféře při spalování vytvářejí nové sloučeniny.
Od prvního čerpadla Wilo určeného k cirkulaci otopné vody s in-line montáži do osy potrubí v roce 1928 k prvnímu oběhovému „Smart“ čerpadlu na světě v roce 2017 uběhlo 89 let. Smart čerpadla Stratos Maxo nabídla revolučně nové možnosti jak plně autonomního řízení jejich provozu, tak vzájemné provázanosti, a během uplynulých tří let rychle překonala počáteční nepřipravenost sféry projektování a návrhu měření a řízení otopných soustav a začala se prosazovat v praxi.
Malé a střední firmy napříč odvětvími musí na začátku podnikání nebo při rozšiřování výroby často řešit zdroj tepelné energie, který potřebují například pro vytápění haly, anebo přímo k výrobnímu procesu. Pokud je v místě přípojka zemního plynu, pak v podstatě není co řešit, ale v opačném případě ano. Elektřina je drahá, topné oleje z jistého pohledu problematické. Často hraje roli rychlost, protože technologie, do které firma investovala, nesmí dlouho stát a musí začít vydělávat. V tomto případě pomůže kapalný plyn – propan.
Zkapalněný propan je srovnáván s ostatními zdroji energií z pohledu uhlíkové stopy. Výhodou propanu je možnost technicky jednoduše vytvořit zásobu energie přesahující období jednoho roku a doplňovat energetické hospodářství budovy při využití nestabilních obnovitelných zdrojů závislých na slunečním svitu.
Budova Státní opery v Praze je více než 130 let stará honosná budova, zaujímající své místo mezi významnými památkami i mezi kulturními institucemi naší země. V letech 2017 až 2019 prošla celkovou rekonstrukcí, zahrnující instalace vytápění, chlazení a vzduchotechniky (HVAC), elektrické rozvody, interiérové rozvody i venkovní fasádu. Pro nás v IMI Hydronic Engineering bylo potěšením se na této renovaci podílet.