K nadstandardnímu bytovému domu patří vyšší úroveň technických zařízení budov. A jde-li navíc o energeticky úsporný dům, je na místě řízené větrání vybavené rekuperací.
Pro rok 2018 se mezi novinkami společnosti Thermona objevil nový kondenzační kotel s výkonem 2,5 až 25 kW. Pro uplatnění v nových rodinných domech s velmi nízkou tepelnou ztrátou je důležitý nejen maximální výkon kotle pro přípravu teplé vody, ale i minimální výkon, který významně zefektivňuje provoz v přechodných obdobích se sníženým požadavkem na teplo pro vytápění.
Zkušeným majitelům peletových kotlů a kamen se vyplatí nakupovat pelety až po skončení topné sezony. Jarní ceny pelet jsou totiž každoročně až o 15 % nižší než v zimě. Nejvíc ušetří majitelé rodinných domů a chalup, kteří si vybudovali peletové silo dostatečně velké, aby naskladnili palivo na celou topnou sezónu.
Recenzovaný Použitie Stirlingovho motora a palivových článkov v mikrokogeneračných jednotkách zatiaľ nie je veľmi rozšírené, preto na pôde Žilinskej univerzity boli takéto zariadenia v dlhodobej skúšobnej prevádzke. Článok je zameraný na porovnanie produkovaných plynných emisií pri prevádzke daných mikrokogeneračných jednotiek v porovnaní s konvenčnými mikrokogeneračnými jednotkami a zdrojmi tepla a najmä na popularizáciu zariadení takýchto typov medzi širokou odbornou verejnosťou.
Při stavbě nebo rekonstrukci domu nepochybně řešíte, jak zajistit co nejlepší energetický štítek. Toho lze docílit adekvátním zateplením pláště budovy, stěn, střechy a podlahy, instalací vhodných oken a dveří zabraňujících únikům tepla, případně pořízením větracího systému s rekuperací. Samozřejmostí by měl být nákup nejúspornějších spotřebičů a zářivek.
Recenzovaný V článku se uvádějí ekonomické a technické souvislosti uplatnění tepelných solárních soustav pro ohřev vody na českém trhu. V tom jsou zahrnuty investiční náklady, dotační tituly, provozní možnosti a také předpokládatelná životnost, která je přibližně dvojnásobná než ekonomická návratnost.
V souladu s trendem snižování energetické náročnosti budov a dopadů na životní prostředí platí od 1.1. 2018 nové nařízení Evropské unie, stanovující požadavky na EcoDesign lokálních topidel (dále jen EcoDesign). Lokálním topidlem se rozumí zařízení pro vytápění vnitřních prostor pomocí konvekce nebo sálání tepla za účelem dosažení a udržení tepelné pohody osob, vybavené jedním nebo více zdroji, které přeměňují elektřinu přímo na teplo. Toto nařízení je závazné pro výrobce a firmy realizující elektrické vytápění.