Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 28.5.2012 do 18.6.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

18.6.2012
Ing. Jan Blažíček

Podobně jako v letech předchozích i letos přinášíme výsledky ročních prodejů zdrojů tepla zpracovaných na základě podkladů Asociace podniků topenářské techniky (APTT).

15.6.2012
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Československá společnost pro sluneční energii

Čas od času se lze setkat se snahou o prosazování jednoho obnovitelného zdroje na úkor jiného, snahou zastánců jednoho energetického řešení oproti jiným. Mnohdy se k tomu používají argumenty, které nejsou podložené seriózními výpočty. Srovnávají se varianty, které srovnatelné nejsou.

tepelná čerpadla panasonic
14.6.2012
Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)

Společnost Panasonic výrazně vylepšuje svou současnou nabídku tepelných čerpadel vzduch–voda s označením Aquarea. Nová řada Aquarea HT dokáže ohřát vodu až na 65 °C a tvoří tak velmi vhodnou a vysoce výkonnou náhradu plynových kotlů ohřívajících kapalinu pro topná tělesa.

14.6.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Ročně se v posledních 5 letech v ČR prodávalo cca 40 tisíc kotlů na tuhá paliva a z toho cca 75 % jsou kotle z 1. nebo 2. třídy podle ČSN EN 303-5. Prodej kotlů tříd 1. a 2. končí 31. 12. 2013 a od roku 2018 pak bude možno prodávat jen kotle 4. a vyšší třídy.

13.6.2012

IBPSA-CZ (International Building Performance Association – Česká republika) pořádá ve spolupráci s VUT v Brně, Fakultou stavební již sedmou konferenci Simulace budov a techniky prostředí (SBTP 2012).

13.6.2012
REHAU, s.r.o.

Trvale vysoká hladina hluku na pracovišti snižuje schopnost soustředit se, vyvolává stresové situace a může vést ke zdravotním problémům. Právě proto musí hrát při plánování pracovního prostředí rozhodující roli akustika a příjemná pokojová teplota.

12.6.2012
FV - Plast, a.s., Ing. David Behner

Velkoplošné vytápění firmy FV Plast zajišťuje díky jednoduché regulaci každý den optimální, přesně nastavitelný průběh profilu teplot ve vytápěných prostorech. Systém vytápění FV THERM vyhovuje přesvědčivým způsobem rozličným požadavkům. Vysoce kvalitní zpracování trubek PE-RT, PE-Xa a příslušenství umožňuje instalaci systému plošného vytápění a chlazení FV THERM třemi jednoduchými kroky.

11.6.2012
Ing. Jozef Bugáň

V súčasnej dobe sa kladie veľmi veľký dôraz na úsporu energií a využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Preto je veľmi dôležitý správny návrh vykurovacieho / chladiaceho systému, ktorý by mal zároveň zabezpečiť priaznivý tepelný stav vnútorného prostredia – tepelnú pohodu. V tomto príspevku sú prezentované konštrukčné systémy, skladby a možné riešenia nízkoteplotného podlahového vykurovania / a vysokoteplotného stropného chladenia.

8.6.2012
Česká peleta, z.s.p.o.

Největší česká peletárna Mayr-Melnhof Pellets letos navýšila výrobu o 25 %. Celkem najdeme v Česku sedm větších peletáren a několik desítek menších výrobců pelet. Kdo se rozhodne pro koupi pelet do konce června, ušetří v předsezónních slevách na pelety další tisíce.

regulace po zateplení
5.6.2012
ENBRA, a.s., Ing. Pavel Burian

Máte konečně kompletně zateplený dům, vyměněná okna i dveře a těšíte se na to, kolik ušetříte peněz za topení? Váš optimismus částečně zbrzdí odborník na otopné soustavy Ing. Pavel Burian ze společnosti ENBRA, a.s.

4.6.2012
DANFOSS, s. r. o.

Soustava s proměnným průtokem s rozdělovači a individuální regulací teploty v místnosti zaručujeme proměnný průtok v distribuční síti a stálý diferenční tlak na obou manifoldech nezávisle na dočasném zatížení a na oscilaci tlaku v systému.

4.6.2012
doc. Ing. Ondřej Šikula, Ph.D.

Autor, na základě matematických simulací v software CalA, hodnotí dynamické chování stěnové a podlahové otopné plochy. U stěnové otopné plochy byl zvolen model mokrého způsobu pokládky a u podlahové otopné plochy suchý způsob pokládky. V obou případech byl pro pokládku otopného hadu volen meandr.

1.6.2012
Schiedel, s.r.o.

Odpovězte na tři otázky a máte šanci na nerezový komín Schiedel Kerastar za 1 Kč. Trendový komínový systém, který lze bez problémů vystavět také dodatečně, vykazuje dlouhodobou životnost a je na něj poskytována nadstandardní záruka v délce 30 let.

30.5.2012
Česká peleta, z.s.p.o., Ing. Vladimír Stupavský

Výroba a využívání pelet se neustále rozšiřuje a zdálo by se, že již toto šetrné palivo narazilo na své technologické možnosti, jak jej více zlepšovat. Není tomu tak docela, ze zámoří do Evropy pomalu proniká nový způsob výroby vysoce výhřevných průmyslových pelet s využitím technologie torrefakce. Zda se tato technologie uchytí a bude konkurenceschopná, ukáže vývoj příštích let. Torrefikované pelety se mohou stát vhodným nástupcem současných průmyslových pelet.

29.5.2012
BDR Thermea (Czech Republic) s.r.o.

Technika kondenzačních kotlů BAXI řady PLATINUM umožňuje daleko větší využití paliva než je tomu u tradičních kotlů. Normovaný stupeň využití (účinnost k výhřevnosti paliva) dosahuje u těchto kotlů až 109,8 % a snížení emisí NOx a CO až o 80 % oproti klasickým kotlům bez kondenzace.

danfoss
28.5.2012
DANFOSS, s. r. o.

Kulové kohouty jsou nedílnou součástí otopných soustav. Rostou však i požadavky na jejich kvalitu za dobrou cenu. Společnost Danfoss nabízí kompletní sortiment ventilů a jejich pohonů pro aplikace v systémech centralizovaného zásobování teplem, jehož součástí jsou i kulové kohouty.

28.5.2012
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum

Podle výsledků měření Výzkumného energetického centra VŠB TU Ostrava může každý provozovatel spalovacího zařízení částečně ovlivnit množství emisí. U starších kotlů je lépe přikládat častěji a menší dávku paliva. Po přiložení nechat palivo rozhořet, neuzavírat přívody spalovacího vzduchu.

28.5.2012
Prof. Dr.-Ing. Rolf-Peter Strauß, Hochschule Bremen, Neustadtswall 30, D-28199 Bremen, Překlad: Ing. Petra Šrubařová

Předmětem posouzení je porovnání přípravy teplé vody pomocí fotovoltaického zařízení v kombinaci s malým tepelným čerpadlem a běžných solárních termických kolektorů. Výzkumy ukazují, že při stejných plochách kolektorů jsou investiční náklady podobné, avšak variantou solární elektřina + malé tepelné čerpadlo (mikročerpadlo) se dá ušetřit výrazně více energie.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama