Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Vytápění / od 4.9.2006 do 22.1.2007


zpět na aktuální články

22.1.2007
překlad Ing. A. Chyba

Elektronická regulace teploty v jednotlivých místnostech je dostupným řešením jak šetřit energií a vyplatí se. Co vycházelo teoreticky, potvrdilo se i při zkoušce za provozu - ve spolupráci firmy Honeywell s městskými podniky ve Wuppertalu. Použitím bezdrátové regulace teploty "CM Zone" došlo k úsporám energie až 30 %.

1.1.2007
Ing. Renata Straková

Co nás čeká v roce 2007, jaká témata redakce plánuje zpracovat a krátké zamyšlení nad problémy a dotazy se kterými se na nás obrací laická veřejnost. Máte jiné nebo podobné zkušenosti? Co by jste uvítali rozšířit a o jaké informace máte zájem?

18.12.2006
Doc. Ing. J. Řehánek, DrSc., Ing. V. Valenta

Článek popisuje různé úrovně souhrnného hodnocení energetické náročnosti budov (EPB) a energetické náročnosti výstavby budov (EVB). Je zde příklad výpočtu en. náročnosti výstavby vytápěcího systému pro různé varianty řešení. V závěru jsou uvedeny konkrétní výstupy hodnocení tak, jak procentuelně ovlivňují celkovou energetickou náročnost.

11.12.2006
Prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Miroslav Urban, Ing. Daniel Adamovský PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, Katedra technických zařízení budov, Fakulta stavební, ČVUT v Praze

Platná evropská směrnice 2002/91 mimo jiné požaduje, aby byla v jednotlivých členských státech vytvořena zákonem podpořená metodika pro hodnocení celkové energetické náročnosti budov. K tomu je připraven software, který bude k dispozici v průběhu 1. pololetí 2007 všem osobám provádějícím průkazy energetické náročnosti budov.

4.12.2006
Doc. Ing. Peter Horbaj, PhD., Technická univerzita v Košiciach Strojnícka fakulta, Katedra energetickej techniky

Pre rýchly výpočet účinnosti kotlov na pevné palivá bol vypracovaný zjednodušený program na počítače PC na základe nepriamej metódy.Umožňuje simulovať rôzne podmienky spaľovania v kotloch na pevné palivá vo všeobecnej úrovni a zároveň ho je možné využiť pre rýchle určovanie účinnosti spaľovania v kotloch na základe ľahko dostupných prevádzkových údajov.

27.11.2006
Ing. Miroslav Kotrbatý, Ing. Ivana Schůrková

Infrazářiče - technické, konstrukční přednosti i nedostatky a rozdílné funkční vlastnosti světlých a tmavých sálavých zářičů jako zdrojů tepla. Projektování resp. rozmísťování zářičů ve vytápěném prostoru.

20.11.2006
Ing. Renata Straková

Rozhovor s Ing. I. Plockovou je zaměřen na praktické dotazy z řad odborné veřejnosti. Odpovědi a stanoviska však v mnohém mohou být nápomocny i lidem na straně investorů, kterých se nové požadavky zákona bezprostředně týkají.

13.11.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Termostatické ventily mají především zajistit hydraulickou stabilitu otopné soustavy a teprve až v druhé řadě možnost individuální volby teploty ve vytápěných místnostech. Druhotným účinkem stabilizace hydrauliky otopné soustavy je úspora tepelné energie. Výše této úspory se bude lišit v závislosti na výšce (podlažnosti) posuzované budovy.

6.11.2006
Ing. Tomáš Voříšek, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Enormní růst cen energií v posledních letech přináší kromě starostí s rostoucími náklady i jednu pozitivní zprávu - stále více se vyplácí investovat do úspornějších a efektivnějších technologií.

30.10.2006
Ladislav Tintěra

Průběh a charakter otopného období 2005/2006 v Praze je vyhodnocen pomocí výpočtové pomůcky. Data se průběžně doplňují za uplynulý měsíc a lze jimi průběžně sledovat samotný průběh vytápění v otopném období. Datová základna od roku 1991 umožňuje porovnávat jednotlivá období mezi sebou.

23.10.2006
RNDr. Jana Plamínková, Ing. Renata Straková

Rozhovor TZB-info s Ing. Františkem Plecháčem, ústředním ředitelem Státní energetické inspekce o praktických dopadech novely zákona 406/2000 Sb. nejen na odbornou veřejnost.

9.10.2006
Ing. Květoslava Bučinová

Konstrukční prvky domu mají svou omezenou fyzickou i morální životnost, kdy je třeba zcela nebo alespoň částečně tyto prvky vyměnit. Správným rozhodováním při přípravě rekonstrukce ovlivníme konečné náklady na provedenou práci a dobu potřebnou pro realizaci.

25.9.2006
Ing. Zdeněk Ryšavý, PROTECH s.r.o., Nový Bor

Článek popisuje konkrétní výstupy programu Protech - porovnání výpočtů tepelných ztrát podle ČSN 06 0210 a ČSN EN 12831. Rozdíl v hodnotách tepelných zrát, jako podkladu pro návrh otopné plochy, vykazuje i při poměrně odlišných vlastnostech stavebních konstrukcí a metodách výpočtu minimální rozptyl.

11.9.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Indikátory vytápění napájené elektrickou energií integrují nebo sledují jednu nebo více charakteristických teplot. Vyhodnocený údaj označovaný jako spotřební hodnota se získá z nekorigovaného údaje indikátoru násobením vyhodnocovacími součiniteli.

4.9.2006
Ing. Květoslava Bučinová

Opravami bytového domu rozumíme odstranění částečného fyzického opotřebení za účelem uvedení do provozuschopného stavu. K plánu oprav v domech započítáváme většinou i plán údržby. Údržbou, na rozdíl od oprav, zpomalujeme fyzické opotřebení konstrukčního prvku, odstraňujeme drobné závady a předcházíme jim.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama