5 tipů, jak vybrat tepelné čerpadlo pro novostavbu
Připravujete-li novostavbu rodinného domu, zamyslete se nejdřív nad tzv. technickým zařízením budovy. Patří do něj zejména vytápění, příprava teplé vody, případné chlazení, dnes téměř povinná řízená ventilace s rekuperací tepla, elektrické rozvody, rozvody vody a svod odpadních vod.
Jádrem zdroje tepla a případně chladu by mělo být tepelné čerpadlo. Zvažte, jestli zvolíte řešení země-voda nebo vzduch-voda. U značky STIEBEL ELTRON máte k dispozici nejširší výběr: tepelná čerpadla země-voda, vzduch-voda, ventilační jednotky, solární panely, doplňkové elektrické temperování podlah v koupelnách atd.
Za prvé se zamyslete, jestli chcete dům řízeně větrat, protože pak má STIEBEL ELTRON k dispozici kombinovanou jednotku LWZ 5/8 Premium, která obsahuje jak tepelné čerpadlo vzduch-voda, tak ventilační jednotku s rekuperací tepla i zásobník teplé vody. Rozhodnutí o ventilaci může ovlivnit i požadavky na stavbu domu – jsou potřeba rozvody vzduchu.
Za druhé zvažte, jestli budete chtít dům v létě chladit. Dnešní dobře izolované domy mají v létě tendenci přehřívat se a kvůli dobré izolaci se tepla špatně zbavují. Pak je lákavou variantou systém země-voda, kdy lze velmi levně získávat v létě chlad z vrtu, který jinak v zimě slouží jako zdroj pro tepelné čerpadlo. Dříve byla nevýhodou celková cena instalace, kterou prodražily vrty. Dnešní novostavby rodinných domů ale mají tepelné ztráty obvykle kolem 5-9 kW. Vrt stačí obvykle jeden. A protože samotný stroj země-voda řad WPF a WPC je levnější než vzduch-voda řady WPL a HPA-O, je celková cena instalace vzduch-voda i země-voda prakticky stejná.
Za třetí vyberte vhodný výkon tepelného čerpadla. K tomu potřebujete projektanta a projekt. Projektant vypočítá projektant tepelnou ztrátu a potřebu teplé vody a podle výsledku zvolí výkon tepelného čerpadla. Obecně by mělo tepelné čerpadlo dodat za celý rok přibližně 95 % tepla pro vytápění a teplou vodu kompresorem. Druhý, tzv. bivalentní zdroj by měl za rok dodat maximálně až 10 % tepla. Projektant by vám měl ukázat jako podklad pro výběr podobnou tabulku a graf:
Průsečík modré a červené čáry určuje tzv. bivalentní bod, to je venkovní teplotu, od které bude pomáhat bivalentní zdroj, což je obvykle vestavěný elektrokotel.
Za čtvrté si u systému vzduch-voda musíte zvolit, jestli chcete vnitřní provedení stroje umístěného v technické místnosti nebo tepelné čerpadlo ve venkovním provedení postavíte na zahradu. Obě řešení mají své výhody: vnitřní provedení nenarušuje vzhled zahrady, ale zabere místo v technické místnosti a musíte vyřešit zavedení vzduchu hadicemi do tepelného čerpadla – venkovní provedení stojí někde na zahradě nebo visí na fasádě a o vzduch se nemusíte starat.
A za páté si vyberte kvalitního dodavatele tepelného čerpadla – instalatéra. Dobří výrobci jako je STIEBEL ELTRON vám s výběrem pomohou, protože si udržují partnerskou síť vyzkoušených topenářských firem, které také pravidelně školí.
Volbě tepelného čerpadla a způsobu vytápění, chlazení a ventilace věnujte pozornost včas, už v okamžiku spolupráce s architektem. Ten návrh domu přizpůsobí také jeho technickému vybavení a stavba proběhne hladce a bez vícenákladů, způsobených operativními změnami během stavby.
STIEBEL ELTRON nabízí technicky vyspělé produkty, které splňují nároky na ekologický i ekonomický provoz v oblasti elektrického ohřevu vody a vytápění, tepelných čerpadel a větracích systémů.