Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Úspory energie v domácnostech
Archiv článků od 14.3.2011 do 21.6.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.6.2011
KOTLE LOOS, spol. s r.o.

Hlavním tématem byla úspora energie a redukce CO2. Pozornost upoutala především novinka firmy LOOS – plně automatické najíždění, udržování v pohotovostním režimu a odstavování středotlakých parních kotlů SUCcess. Hlavními znaky této regulace je inteligence, plnoautomatický provoz a šetrné zacházení s kotlem při startu a vypínání.

15.6.2011
Ing. Jan Široký, Energocetrum Plus s.r.o., Ing. Jan Kubeček, katedra řídící techniky, Elektrotechnická fakulta ČVUT, Ing. Petr Kudera, Energocetrum Plus s.r.o.

Většina výzkumů v energeticky úsporném stavění se soustředí na konstrukci budov, použité materiály nebo využití alternativních zdrojů energie. Prediktivní regulátor využívá termodynamický model budovy a předpověď počasí a umožňuje předpovídat vývoj vnitřních teplot v krátkodobém horizontu, nastavení parametrů regulace pro optimalizaci ti a minimalizaci energetické náročnosti.

13.6.2011
Ing. Miroslav Marada

Cílem projektu je snížení nákladů zejména na vytápění, přípravu TV, vzduchotechniku a klimatizaci v historické budově Národního divadla i v budově Nové scény cestou instalace moderních technologií s efektivní regulací a s maximálním využitím odpadní energie.

8.6.2011
Ing. Jan Široký, Ing. Jan Kubeček, katedra řídicí techniky, Elektrotechnická fakulta ČVUT

Cílem tohoto článku je představení možností úspory energií pomocí prediktivního regulátoru, který využívá termodynamický model budovy a předpovědi počasí. To umožňuje předpovídat vývoj vnitřních teplot v krátkodobém horizontu a na základě toho nastavení parametrů regulace tak, aby byly splněny požadavky na hodnoty vnitřních teplot a přitom byla minimalizována energetická náročnost.

Konference Vytápění 2011
27.5.2011
Ing. Jan Blažíček

Od úterý 24. května do čtvrtka 26. května probíhala v Kongresovém a kulturním centru Roháč v Třeboni prestižní konference Vytápění 2011 pořádaná Společností pro techniku prostředí - odbornou sekcí Vytápění.

23.5.2011
Ing. Jiří Dupal, Ph.D.

Rekonstrukce technologického zázemí a realizace úsporných opatření v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze 4 – Podolí (ÚPMD) je dalším příspěvkem na téma využívání projektů EPC. Projekt realizovaný společností Siemens byl zahájen v roce 2003, takže na základě dosažených výsledků lze již hodnotit jeho efektivitu.

12.5.2011
ROCKWOOL, a.s.

Ticho léčí ...bonmot s reálným základem. Hluk se stal součástí našeho každodenního života a jeho nadměrná míra způsobuje řadu zdravotních problémů. Pro dosažení potřebného útlumu hluku je elementární správný výběr materiálu a varianty zvukové izolace včetně technologie zpracování detailů na stavbě.

9.5.2011
Ing. Bořivoj Šourek

Autor ve svém článku popisuje proces uplatnění metody EPC při rekonstrukci čtyř základních škol ve Valašském Meziříčí realizovaný společností Siemens. Článek obsahuje i vyhodnocení projektu, které je zajímavé zejména pro investory, kteří o této metodě do budoucna uvažují.

Vhodným výběrem kotle ušetříte
4.5.2011
THERMONA, spol. s r.o., Denisa Markovičová, redakce

Skončila další topná sezóna a v té souvislosti se nabízí řada otázek souvisejících s provozem kotlů a zdrojů tepla v rodinných a bytových domech. Jednou z nejdiskutovanějších je způsob, jak ušetřit náklady na vytápění. O této problematice hovořila redakce TZB-info s obchodním ředitelem společnosti Thermona, Milanem Kubíčkem.

2.5.2011
Jan Blažíček

Článek přináší vyhodnocení průzkumu cen paliv z února 2011. Autor rozdělil zkoumaná paliva do třech skupin - dřevní biomasa, rostlinná biomasa a uhelná paliva - a v grafické podobě ukazuje jejich cenový vývoj v čase. Závěr článku je zaměřen na porovnání nákladů na výrobu tepla spalováním jednotlivých druhů paliv, které je rovněž doplněno názorným grafem.

2.5.2011
ENBRA, a.s., Ing. Vladimír Macháček, DAIKIN Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

Novinka na trhu, solární systém "Drain-Back" Solaris, je unikátní samovypouštěcí beztlaký systém, který pracuje pouze s vodou (není zapotřebí nemrznoucí směs). Díky tomu systém dosahuje mnohem vyšší efektivity a téměř nulových požadavků na servis, neboť není potřeba kontrolovat a měnit nemrznoucí směs.

2.5.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Národní akční plány pro obnovitelné zdroje energie (NREAP – National Renewble Energy Action Plan) jednotlivých států Evropské unie v grafické a tabulkové podobě. Část třetí – spotřeba energie na vytápění a chlazení a podíl obnovitelných zdrojů energie na této části spotřeby.

15.4.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V rámci veletrhu IBF v Brně proběhl kulatý stůl Transformace českého stavebnictví k energeticky úsporným budovám. Špičky v oboru energetické náročnosti budov společně formulovaly memorandum, jehož cílem je podpořit transpozici směrnice 2010/31/EU (EPBD II) do českých předpisů. Zazněly i nejaktuálnější informace o termínech novelizace vyhlášky 148/2007 Sb. a výsledcích posledního projednávání revize požadavkové normy ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov.

28.3.2011
ENBRA, a.s.

Německá společnost ROTEX uvedla v roce 2010 novinku - kompaktní tepelné čerpadlo, které nemá na trhu obdoby. Nejen že se jedná o TČ s plynulou regulací výkonu využívající špičkovou japonskou invertorovou technologií od společnosti Daikin, ale jedná se současně o kompletní otopný systém, který umožňuje kombinovat různé zdroje tepla.

14.3.2011
Ing. Petr Kotek, Ph.D., Miroslav Purkert, Lucie Šancová, Petr Vogel

V současné době dochází k masivnímu zateplování obvodových plášťů a výměně oken panelových objektů ve snaze maximálně snížit jejich tepelnou ztrátu a tím i náklady na vytápění, které tvoří zpravidla největší část provozních nákladů v nezateplených objektech. Kvalitním zateplením lze dosáhnout velmi výrazného snížení tepelné ztráty, kterou lze na straně obálky budovy dále snižovat jen za cenu vysokých investičních nákladů. V řadě případů je finančně výhodnější přejít po snížení tepelné ztráty objektu na jiný zdroj tepla na vytápění s levnější energií.

14.3.2011
ENBRA, a.s.

Měření tepla na patách objektů zaznamenalo v posledních 20 letech nebývalý rozmach. Zdá se těžko uvěřitelné, že se před 40 roky celkem běžně používaly měřiče pracující na čistě mechanickém principu a bez jediné elektronické součásti. Mechanické měřiče tepla zvládaly nejen měřit teplotu a průtok, ale také počítat teplotní diferenci a tyto hodnoty násobit podle kalorimetrické rovnice.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama