Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Úspory energie v domácnostech
Archiv článků od 8.2.2010 do 13.5.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.5.2010
J.V.Ráž, DiS.

Článek popisuje nový způsob řízení tepelného výkonu otopných soustav, nově definuje vztahy řídicích a řízených veličin, obsahuje hlavní výpočtové vztahy pro návrh akčních členů regulace, analyzuje význam signálních veličin a vymezuje podmínky pro plné úspory tepla z tepelných zisků v termohydraulicky seřízených soustavách.

3.5.2010
J.V.Ráž, DiS.

Článek popisuje nový způsob řízení tepelného výkonu otopných soustav, nově definuje vztahy řídicích a řízených veličin, obsahuje hlavní výpočtové vztahy pro návrh akčních členů regulace, analyzuje význam signálních veličin a vymezuje podmínky pro plné úspory tepla z tepelných zisků v termohydraulicky seřízených soustavách.

30.4.2010
VIADRUS a.s.

Tradiční bohumínský výrobce topenářské techniky VIADRUS neusíná na vavřínech. V rámci sledování aktuálních trendů ve vytápění a přípravě teplé vody uvedl od 1. 4. 2010 na trh solární systémy SPACE ENERGY.

29.4.2010

Kompaktní provedení solárního zásobníku s předem instalovanou čerpadlovou skupinou zjednodušuje montáž. Zkracuje se čas instalace solárního zásobníku, a tím se zlevňuje. V místech s nedostatkem prostoru je výhodou i to, že se čerpadlová skupina nemusí umisťovat na zeď, vedení trubek je jednodušší.

19.4.2010
Ing. Vladimír Sochor

Metoda EPC se v České republice vyvíjí od roku 1992, kdy byla české energetické veřejnosti představena. Od té doby se vyvíjí standardy dokumentů pro výběrová řízení veřejných zakázek řešených metodou EPC. Přestože státními orgány není metoda EPC příliš podporována, patří ČR v oblasti EPC ke špičce.

13.4.2010
Ing. Josef Slováček, Asociace pro využití tepelných čerpadel

Autor se ve svém článku zabývá otázkami, na které by se měl soustředit každý zákazník při výběru tepelného čerpadla. Popisuje rozdíl mezi systémy země-voda a vzduch-voda, vysvětluje význam topné křivky jako klíčového parametru při výběru tepelného čerpadla a zmiňuje se rovněž o frekvenčně řízených tepelných čerpadlech. V závěru upozorňuje, na co při výběru tepelného čerpadla dávat pozor, aby zakoupený výrobek nezklamal zákazníkovo očekávání.

5.4.2010
J.V.Ráž, DiS.

Na výstupních datech výpočtu termicky vyvážené otopné soustavy jsou demonstrovány automatické úspory tepla regulační technikou při působení tepelných zisků. Předvedeno je dynamické chování soustavy a poprvé jsou kvantifikovány změny pracovních parametrů soustav, ke kterým při působení tepelných zisků dochází. Výsledky dokazují, že termicky vyvážené otopné soustavy uspoří podstatně více tepelné energie.

4.4.2010
Prof. Dr. Wolfgang Feist, Bauphysik; Universität Innsbruck und Passivhaus Institut Darmstadt

Vědecky podložené důkazy vyzkoušené v praxi, které vypovídají o tom, že je stavebnictví schopno snížit energetickou spotřebu novostaveb a rekonstrukcí u starších budov na hodnoty nižší než 10 % současné průměrné spotřeby. Důkazem budiž příspěvky k Mezinárodním konferencím o pasivních domech a k 1. Konferenci o pasivních domech a výstavě 2009 ve městě Pécs.

29.3.2010
Ing. Pavel Sláma

Článek navrhuje možná opatření směřující ke snížení tepelných ztrát potrubních sítí sloužících k zásobování teplem. Rozebírá možnosti snižování teplot na potrubních sítích v souvislosti se snižováním spotřeby zásobovaných objektů a snaží se najít vhodné řešení izolací potrubních sítí.

25.3.2010
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o., Pilotní spolupráce Grundfos spol. s r.o. - Pražská teplárenská, a.s. - SEVEn, o.p.s. v rámci evropských projektů Energy+ Pumps a 4EM-MCP

Technologických pokrok v oblasti čerpací techniky a rostoucí ceny elektrické energie vedou k úvahám o hospodárnosti dodávky tepla systémy CZT (centrální zássobování teplem) z pohledu nároků na čerpací práci respektive spotřebu elektrické energie.

12.3.2010
WILO CS, s. r. o.

Program Zelená úsporám nabízí investorům výrazné pobídky při splnění zadaných podmínek. Velmi zjednodušeně a s nadsázkou řečeno - pořiď taková a taková okna nebo zaizoluj dům danou vrstvou izolace, pořiď si nový kotel - zachoval jsi se šetrně k životnímu prostředí a dostaneš příspěvek!

8.3.2010
Ing. Václav Matz, Ph.D.

V článku je popsána možnost využití ekvitermní regulace v systémech vytápění a ohřevu teplé vody. Popsány jsou dále funkce ekvitermních regulátorů. Využitím principu ekvitermní regulace je možné dosáhnout automatického vytápění prostor v závislosti na venkovní teplotě.

15.2.2010
Vladimír Sochor

Princip metody EPC je založen na poskytování energetických služeb formou přípravy, realizace a obvykle i financování energeticky úsporných opatření. Investor nevynakládá ihned po realizaci opatření investiční prostředky, ale ty jsou dodavateli spláceny postupně z uspořených provozních nákladů. Dodavatel navíc ručí za to, že objem úspor bude minimálně ve smluvně sjednaném množství.

12.2.2010
Ing. Lubomír Rajdl, CSc., Českomoravská záruční a rozvojová banka, a .s., vrchní ředitel úseku strategie

Článek přináší nejaktuálnější přehled podpor v rámci dotačních titulů Nový Panel a Zelená úsporám, a to včetně možnosti jejich kombinace a limitů. Jsou uvedena základní doporučení a výhody jednotlivých systémů veřejné podpory.

8.2.2010
Ing. Miroslav Kotrbatý

Jak definovat inteligentní průmyslovou halu? Kromě dosažení odpovídajících mikroklimatických podmínek v pracovní oblasti (nikoliv jen vytápění) přicházejí v úvahu i podmínky technologické a to jak v samotném výrobním procesu, tak i při realizaci energetických soustav a následně i náročnosti obsluhy a údržby. To vše s minimálními spotřebami všech druhů energií vyrobených v jakémkoliv zdroji.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama