Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Úspory energie v domácnostech
Archiv článků od 14.5.2010 do 29.6.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.6.2010
GIACOMINI CZECH, s.r.o.

Řada vlastníků rodinných domů se poohlíží po alternativních zdrojích energie. Ty jsou v koncepci Čistá energie GIACOMINI zastoupeny ohřevem vody a vytápěním solárními kolektory, tepelnými čerpadly, vodíkovým kotlem H2ydroGEM®. Systém využívá i nízkoteplotní zdroje energie - podlahové topení, stropní topení, stěnové vytápění - systém giacoklima®.

29.6.2010
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Přes všechna zjednodušení, která přinášejí současné moderní materiály a technologie, zůstává stavba rodinného domu organizačně náročnou záležitostí. V rámci komplexního zákaznického servisu pomůže přední český výrobce cihelného materiálu HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. nejen s dokumentací pro stavební povolení, nabízí i významné úspory.

23.6.2010
Protherm (Vaillant Group Czech s.r.o.)

Základní principy z normy pro kontrolu kotlů a tepelných soustav, co je to účinnost kotle a absolutní tepelná účinnost? Norma je pomůckou pro rámcové zjištění stavu otopné soustavy a zdroje tepla a uvádí výčet požadavků na kontrolu všech částí systému, postupy však nesuplují energetický audit!

21.6.2010
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Program Zelená úsporám byl rozšířen na veřejné budovy. Žádosti budou přijímány jednorázově od 19. července v režimu OPŽP prioritní osy 3.2. Žadateli mohou být města, obce, kraje a další neziskový sektor.

21.6.2010
THERMONA, spol. s r.o., Ing. Lukáš Maštera

Z důvodu stále rostoucích cen energií se při úvodní myšlence o stavbě rodinného domu zastaví snad každý nad otázkou energetické náročnosti objektu. Právě z tohoto důvodu jsou v současné době velmi oblíbenými stavbami z oblasti občanské výstavby tzv. nízkoenergetické nebo až pasivní domy.

21.6.2010
Ing. Bořivoj Šourek

V práci jsou uvedena některá základní zapojení solárních soustav pro jednotlivé spotřebiče tepla (teplá voda, vytápění, bazén) a zjednodušený návrh potřebné plochy. U každého schématu je stručně popsána jeho funkce. V závěru jsou naznačeny možné varianty napojení akumulačních nádob podle možností a požadavků na provoz solární soustavy.

18.6.2010
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Byly zveřejněny podrobnosti změn dotačního programu Zelená úsporám. Zelená úsporám nyní podporuje tepelná čerpadla technologie vzduch-vzduch a další, dále solárně-termické systémy s nižším ročním solárním ziskem. O tato a další fakta byly upraveny přílohy směrnice MŽP 9/2009. Podrobnosti naleznete uvnitř článku.

17.6.2010

V Domě pro život je kladen důraz na vytvoření zdravého vnitřního klima, na komfort, maximální využití potenciálu denního světla, výhledu a přirozeného větrání. V rámci testování provozu tohoto aktivního domu se do něj nastěhovala běžná rodina - dva dospělí a tři děti.

7.6.2010
Ing. Bořivoj Šourek

V článku jsou uvedena některá základní zapojení solárních soustav pro jednotlivé spotřebiče tepla (teplá voda, vytápění, bazén) a zjednodušený návrh potřebné plochy. U každého schématu je stručně popsána jeho funkce. V závěru jsou pak ještě naznačeny možné varianty napojení akumulačních nádob podle možností a požadavků na provoz solární soustavy.

7.6.2010
Ing. R. Matějka, Ing. R. Dlabaja, ITC Zlín

Zkoušení tepelných čerpadel navazuje na článek o zkoušení solárních kolektorů. Základní funkční princip tepelného čerpadla spočívá v tom, že odebírá teplo z okolního prostředí, a to pak převede na vyšší teplotní hladinu a předá podle způsobu použití na vytápění nebo ohřev teplé vody. Výhoda oproti kolektorům je, že funguje, i když nesvítí slunce.

3.6.2010
ELEKTROBOCK CZ s.r.o.

V době, kdy je nutné se poohlížet po úsporných variantách ovládání topných a dalších systémů, přichází firma ELEKTROBOCK CZ s.r.o. opět s novinkami nejen pro topenářskou techniku.

31.5.2010
Ing. Bořivoj Šourek

V první části článku je stručný přehled trhu kolektorů slunečního záření v České republice, základní členění jednotlivých typů kolektorů a hlavních součástí solárních soustav. V dalších pokračováních jsou uvedena některá základní zapojení solárních soustav pro jednotlivé spotřebiče tepla a možné varianty napojení akumulačních nádob.

31.5.2010
doc. Ing. Jiří Pospíšil, PhD., doc. Ing. Jan Fiedler, Dr.

Moderní teplárenské technologie konkurenceschopné na energetickém trhu musí vykazovat vysokou efektivnost provozu při současném co nejdelším ročním využití. Samozřejmostí je šetrnost k životnímu prostředí s komplexní minimalizací negativních dopadů výroby elektrické energie, tepla a chladu.

27.5.2010
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem

O tom, že tepelným čerpadlem lze vytápět nejrůznější objekty, jistě již dnes nikdo nepochybuje. Vzhledem k tomu, že se naše společnost zabývá vývojem a výrobou moderních systémů tepelných čerpadel AC Heating se zaměřením na propracovanou regulaci, realizujeme čas od času nějakou zajímavou ne zcela standardní aplikaci. Tentokrát se jednalo o vytápění vepřína v Irsku tepelným čerpadlem.

27.5.2010
Jan Blažíček, redakce

V pondělí 24. května uspořádala Česká rada pro šetrné budovy v prostorách Národního divadla Konferenci certifikačních systémů. Byla prezentována česká metoda certifikace budov SBToolCZ, která bude podrobně představena na konci června 2010.

14.5.2010
Ing. Petr Horák, Ph.D.

S narůstajícím počtem žadatelů o podporu z programu Zelená úsporám se v praxi začaly objevovat chyby, které žadatelům znemožnily cestu k dotacím. Tyto často zbytečné chyby na straně uživatelů a realizačních firem jsou předmětem článku. Článek je určen převážně uživatelům rodinných domů, poznatky vyplývající z textu se však týkají i uživatelů bytových domů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama