Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Úspory energie v domácnostech
Archiv článků od 27.6.2012 do 10.9.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.9.2012
Ing. František Vlach

Tepelné chování zemin je obecně neprozkoumané a nynější používané výpočty jsou značně zjednodušeny. Tato práce se zabývá dopadem použití rozdílných vlastností zeminy na numerické stanovení lineárního činitele prostupu tepla stavebních detailů u základů. Popisuje, jak numerické výpočty reagují na tyto vlastnosti podloží. Analýza byla provedena pro skutečné detaily základů a byla použita k vytvoření jednoduchého grafu pro získání představy o chování výpočtu.

3.9.2012
GAS KOMPLET s.r.o.

Kolem 640 tisíc domácností topí v kotlích na tuhá paliva. Kde není přístup k plynové přípojce anebo je vytápění plynem či elektrickou energií ekonomicky nevýhodné, tam ostatně jiná šance nebývá. Platí to pro většinu starších anebo pouze částečně zrekonstruovaných budov, pracujících s vysokým tepelným spádem. Topit tuhými palivy se dá ovšem vysoce efektivně, ekonomicky i ekologicky. Stačí zvolit kotel s automatickým podáváním!

27.8.2012
Ing. Iva Ambrožová, Ing. Petr Horák, Ph.D.

Při energetickém hodnocení budov, jak v energetickém auditu, tak i v průkazu energetické náročnosti budov, je nezbytné správně určit energetickou bilanci posuzovaného objektu. Klíčovými hodnotami jsou tepelné ztráty a tepelné zisky, které jsou výchozí pro stanovení potřeby a spotřeby energie na vytápění a chlazení. Energetická náročnost budovy se počítá dle normy ČSN EN ISO 13790. Článek poukazuje na úskalí výpočtu tepelných zisků zasklení ze slunečního záření. Porovnává stávající metodiku se staršími způsoby výpočtu. V závěru článků je uveden příklad výpočtu dle jednotlivých metodik v rámci otopného období.

22.8.2012
Siemens, s.r.o.

Siemens uvádí na trh pátou verzi svého systému Desigo pro ovládání technických zařízení budov. Zdokonalený systém byl rozšířen o pokročilé nástroje, mezi něž například patří podsystém Total Room Automation a optimalizační funkce RoomOptiControl a Eco Monitoring.

Podlahové vytápění REHAU - suchá pokládka
8.8.2012
REHAU, s.r.o.

Suchý systém REHAU je určen k použití suchých podlahových desek, ale je možné i použití s mokrou mazaninou a umožňuje podlahové vytápění na masivních a dřevěných trámových stropech. Při použití pro chlazení doporučujeme doplnění regulací a čidlem rosného bodu jako ochranu před kondenzací.

Rehau RAUWAY pro pro temperování venkovních povrchů
5.8.2012
REHAU, s.r.o.

Systém REHAU RAUWAY pro temperování volných ploch s využitím geotermální energie zajistí ochranu povrchu před sněhem a ledem, sníží nebezpečí nehod a úrazů a minimalizuje požadavky na údržbu, včetně omezení solení.

Podlahové vytápění REHAU Raufix
1.8.2012
REHAU, s.r.o.

Systémy plošného vytápění a chlazení REHAU jsou vhodné pro mokrou i suchou pokládku. Deska Varionova je určena pro snadnou mokrou pokládku podlahového vytápění s bezpečnou fixací trubek, deska Vario je vhodná např. kolem sloupů a šikmých stěn a Tacker deska pro menší členité místnosti. REHAU Raufix umožňuje například snadné pokládání dvojitého meandru.

31.7.2012
Premium Power s.r.o., OCHSNER - tepelná čerpadla

Stavíte, či rekonstruujete a potřebujete vyřešit teplou vodu? Váš stávající průtokový ohřívač už dosluhuje? Platíte za ohřev teplé vody vysoké sumy? Patříte mezi lidi, kteří mají rádi horkou koupel nebo sprchu? Chcete mít doma nejmodernější technologii, nebo se o ní něco dozvědět? Pokud Vaše odpověď aspoň na jednu otázku byla ano, pak je tento článek určen přesně pro Vás.

30.7.2012
J.V.Ráž, DiS.

Běžně praktikované jednoduché statistické zpracování spotřeb tepla vykazuje rozdíly naměřených hodnot, ale nikoliv úspory tepelné energie, kvůli kterým se budovy zateplují a otopné soustavy upravují. Rozdíly naměřených hodnot při různých vnitřních teplotách objektů nemají pro spotřebitele tepla žádný praktický význam, protože nevypovídají o skutečných úsporách tepla a neumožňují mu režim vytápění upravit ani změnou chování lidí v bytech, ani jinými prostředky. Spotřebitelům tepla chybí informace o vztazích mezi průměrnou vnitřní teplotou objektů při měření spotřeby tepla, o vlivu působících tepelných zisků a možných úsporách tepla při dodržení legislativou stanovené průměrné vnitřní teplotě objektu.

Podlahové vytápění s Tacker deskou REHAU
27.7.2012
REHAU, s.r.o.

Systémy plošného vytápění a chlazení REHAU jsou vhodné jak pro mokré, tak i pro suché pokládky v podlaze. Deska Varionova je určena pro snadnou mokrou pokládku s bezpečnou fixací trubek, deska Vario je vhodná např. kolem sloupů a šikmých stěn a Tacker deska pro menší členité místnosti.

AC Heating
24.7.2012
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Mgr. Pavel Otevřel

Tepelná čerpadla představují v rámci svého trhu rozsáhlý komplex technologií a značek. Při výběru tepelného čerpadla se zákazník dostává do situace, kdy má několik nabídek s různým technickým řešením, které není snadné porovnat a vybrat nejvhodnější technologii. V tomto článku si ověříme, zda jsou vhodná tepelná čerpadla také do staršího domu.

18.7.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Řešení navrhované společností Grundfos by ušetřilo v jednom hotelu 20,296 kWh/rok a snížilo by energetickou spotřebu z 26,762 na 6,466 kWh/rok. V druhém hotelu by navrhované řešení zajistilo až 70% úspory nákladů na spotřebu energie oběhových čerpadel systému teplé vody s dobou návratnosti do 2,5 let.

16.7.2012
J.V.Ráž, DiS.

Chápeme vyregulování soustav správně? Přikládáme mu správný význam? Nebo jen zákazníkům předstíráme, že klasické „hydraulické vyregulování zajistí lidem to správné teplo“? Podívejte se s námi na fragment výsledků výzkumu, který již před 10 lety ukázal pravdu.

13.7.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

2 názory na energetickou rekonstrukci: Podle zkušeností odborníka začíná nejúčinnější modernizace budov a snižování spotřeby energie uvnitř budovy a je nutné se věnovat vzduchotechnice a výměně oken. A samozřejmě je důležitá i izolace, i když ta může představovat další problémy.

2.7.2012
J.V.Ráž, DiS.

Zateplení budovy nám slibovalo úsporu 50 %, ale skutečné úspory jsou 20 % nebo žádné a někdy dokonce naměříme spotřebu tepla vyšší, než před zateplením. Soustava v některých podlažích nedotápí a jinde hlučí i přesto, že byla seřízena podle opakovaně prováděných diagnostických měření. Je vůbec diagnostika schopna odhalit příčiny a vyregulování soustavy schopno zjednat nápravu?

28.6.2012
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Stavba vyroste během následujících přibližně 12 měsíců v první cihelnou pasivní stavbu v Čechách. Dvoupodlažní rodinný dům staví HELUZ jako výzkumný a monitorovací objekt z pohledu tepelnětechnické funkce stavby. Budou zde probíhat měření a zkoumání chování prostředí stavby a sledování spotřeby energie v objektu.

27.6.2012
Ing. Olga Šmídová, Ústav TZB FAST VUT v Brně

Již od r. 1980 jsou v Dánsku nové technologie zaměřeny na snižování CO2 bez zvyšování spotřeby energií. Ambicí do r. 2020 je 12% snížení energetické zátěže, zvýšení využívání obnovitelných zdrojů o 35%, o 50% zvýšit podíl výroby větrné energie. Do roku 2050 se potom zcela obejít bez fosilních paliv.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama