Nová zelená úsporám, výměna zdrojů tepla v bytových domech: definice bytového domu a kdo je oprávněný žadatel
Který dům je považován za bytový a kdo za takový dům může žádat o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám 2021+?
V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ) lze od října 2021 žádat mimo jiné také o dotaci na výměnu nevyhovujícího zdroje tepla v bytových domech.
V článku „Nová zelená úsporám, výměna zdrojů tepla v bytových domech: základní informace“ jsme Vás seznámili se základními informacemi o podmínkách, které je nutné zohlednit před rozhodnutím o tom, zda si o dotaci zažádat. Nyní se podrobně seznámíme s definicí bytového domu, u kterého lze žádat o dotaci na výměnu nevyhovujícího zdroje tepla. A také s tím, kdo je dle „Závazných pokynů pro žadatele a příjemce podpory“ oprávněn o dotaci žádat.
Jak je definován bytový dům pro potřeby dotací
Bytový dům je stavba pro bydlení, která má čtyři a více bytových jednotek a ve které více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé bydlení a je k tomuto účelu určena a užívána.
Za bytový dům se pro potřeby programu nepovažují bytové domy, které jsou užívány v rozporu s účelem „trvalého bydlení“ (ubytovny, kanceláře, rekreační ubytování apod.).
Tato definice bytového domu musí být naplněna pro budovu v navrhovaném stavu (tj. po dokončení realizace výměny zdroje tepla) a následně po celou dobu udržitelnosti, která je pro NZÚ 10 let. V případě, kdy budova ve stávajícím stavu neplní definici bytového domu, je možné poskytnout podporu pouze v případě, že před započetím realizace výměny zdroje tepla budova plnila účel vyžadující vytápění během celého otopného období v její převážné části.
Při výměně podporovaných zdrojů tepla lze bez problémů žádat o dotaci v případě, že objekt je zapsán do katastru nemovitostí alespoň dva roky. U „mladších“ staveb je možné podpořit pouze instalaci nového zdroje, se kterým se nepočítalo v průkazu energetické náročnosti budovy pro stavební řízení. To se týká především záměny stávajícího elektrokotle za tepelné čerpadlo.
Instalace nevyhovujících kotlů na pevná paliva byla zákonem o ochraně ovzduší zakázána již od 1. ledna 2014, takže z toho logicky vyplývá, že nelze žádat o výměnu nevyhovujícího kotle na pevná paliva instalovaného v novostavbě kolaudované po roce 2013, protože by tato instalace byla protiprávní.
Kdo je oprávněným žadatelem a příjemcem podpory
Žadatelem o podporu může být pouze:
- vlastník stávajícího bytového domu,
- společenství vlastníků jednotek stávajícího bytového domu,
- pověřený vlastník jednotky,
- nabyvatel nové bytové jednotky (v postavení žadatele muže být také zájemce o koupi nové bytové jednotky, který tento zájem prokáže písemnou dohodou uzavřenou s vlastníkem tohoto domu).
Žadatel musí zůstat vlastníkem budovy, na kterou je žádáno o podporu, po celou dobu administrace žádosti, tj. od podání žádosti až do vydání Rozhodnutí o poskytnutí finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR. Výjimky z tohoto ustanovení jsou umožněny pouze v případech, které jsou přesně definovány v kapitole 10 Závazných pokynů.
Další podmínky pro žadatele
Žadatel nesmí mít žádné závazky po lhůtě splatnosti u finančního úřadu, správy sociálního zabezpečení, Státního fondu životního prostředí, Ministerstva životního prostředí či jiného orgánu veřejné správy.
Žadatel musí mít právo nakládat s nemovitostí v plném rozsahu a toto právo není omezeno, např. soudcovskou či exekutorskou zástavou, není nařízena exekuce či příkaz k prodeji předmětu podpory a předmět podpory není předmětem insolvenčního řízení či zajištění podle trestního řádu (blíže viz zákon č. 141/1961 Sb. trestní řád, ve znění pozdějších předpisů, oddíl čtvrtý – Zajištění věci dle § 78 a násl.). Zástavy z důvodu hypotéky a půjčky pro úpravu předmětu podpory nejsou na závadu.
V případě, že je to pro žadatele relevantní, musí mít zapsány platné údaje o skutečných majitelích v evidenci skutečných majitelů dle zákona č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů, v platném znění.
Žadatelem nesmí být podnik v obtížích.
Podporu nelze poskytnout žadateli – obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář uvedený v § 2 odst. 1 písm. c) zákona č. 159/2006 Sb. o střetu zájmů nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti.
V následujícím článku se podrobněji seznámíme se zdroji tepla, na jejichž výměnu lze žádat o dotaci, a také o nových zdrojích tepla, které ty staré mohou nahradit.