Souboj s uhlím a plynem vyhrála celulóza. Majitelé domu zaplatili za 1 rok o 25 % méně za vytápění.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Recenzovaný Snaha minimalizovat náklady na vytápění vede některé majitele rodinných domů k používání krbových vložek nebo krbových kamen s teplovodním výměníkem. Provozní náklady se tím omezí jen na nákup paliva. S použitím teplovodního výměníku jsou však spojeny stejné bezpečnostní požadavky jako s teplovodním kotlem.
První zapálení paliva v novém automatickém kotli na tuhá paliva může být takovou malou rodinnou oslavou. Jak to provést elegantně, a přitom odborně a správně? Příklad postupu je demonstrován na kotli Dakon DOR 5N Automat, a to s palivem hnědé uhlí – Ořech 2. Tento kotel může být provozován rovněž s palivem dřevěné pelety.
V zimních měsících, kdy je topná sezóna v plném proudu, narůstá počet nečistot v kotli. Při větším množství nečistot se může snížit účinnost kotle. Proto je dobré po konci každé topné sezóny nechat kotel odborně prohlédnout servisním technikem, a tím se vyhnout zbytečným nákladům navíc v podobě zvýšené spotřeby energie či různých oprav kotle.
Recenzovaný V příspěvku jsou uvedeny další informace týkající se emisí benzo[a]pyrenu a doplňuje se tak předchozí článek „Porovnání emisí benzo[a]pyrenu z jednotlivých kategorií zdrojů“.
Recenzovaný Při rozhodování o energetických investicích zpracovatelé často vycházejí ze jmenovitých údajů výrobců uvedených v technických listech zařízení, což vede po realizaci k velmi nepříjemným překvapením provozovatelů – spotřeba paliva je mnohdy významně vyšší, než předpokládalo posouzení. Zejména z pohledu menších tepelných zdrojů vede tento přístup k chybám a následným významným ekonomickým ztrátám.
Zkušeným majitelům peletových kotlů a kamen se vyplatí nakupovat pelety až po skončení topné sezony. Jarní ceny pelet jsou totiž každoročně až o 15 % nižší než v zimě. Nejvíc ušetří majitelé rodinných domů a chalup, kteří si vybudovali peletové silo dostatečně velké, aby naskladnili palivo na celou topnou sezónu.
Recenzovaný Článok pojednáva o vplyve relatívnej vlhkosti bukového dreva, ktoré bolo uskladnené v rôznych podmienkach, na energetické a emisné parametre malého lokálneho zdroja tepla – krbovej vložky. Výsledky taktiež poukázali na fakt, že pre ideálny priebeh spaľovania drevného paliva v lokálnom kúrenisku je príliš nízka vlhkosť paliva nevyhovujúca.
Recenzovaný Cílem tohoto článku je shrnutí základních parametrů kotlů na tuhá paliva, a prvků k nim zařazených v otopné soustavě, které mohou ovlivňovat chod celého zařízení, pro co možná nejvyšší komfort provozu. Jako přiřazený prvek je myšlena například akumulační nádoba, která zajišťuje prodloužení času vytápění od poslední přikládky paliva do kotle, čímž zvyšuje komfort užívání. Dále se zabývá porovnáním jednotlivých paliv a to jak s ohledem na prašnost paliv, tak s ohledem na činnosti, které je nutné s palivem před spálením provést.