Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vytápíme pevnými palivy
Archiv článků od 14.8.2018 do 9.10.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

9.10.2018
Ing. Zdeněk Lyčka

Autor upozorňuje na hranici mezi kotlem a lokálním zdrojem tepla, která mimo jiné rozhoduje i o možnosti získat dotaci z programu Kotlíkové dotace. Přes přesnou definici se v praxi lze setkat s nejednotným postupem úřadů, a proto je vhodné si předem ověřit, zda vybraný kotel podmínky dotací splní.

5.10.2018
TZB-info

Konference je určena pro všechny, kteří chtějí v bytových nebo komerčních budovách ušetřit, efektivně je spravovat a zhodnocovat. Součástí je již druhá odborná publikace k tématu s obsahem více než 160 stran s řadou unikátních textů, tabulek a rad pro plánovaní a provedení rekonstrukce a pro provoz.

3.10.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

K hodnocení energetických systémů budov je nutné volit vhodnou metodu. Čím modernější budova s nižším podílem tepla pro vytápění a s vyšším podílem využití OZE, tím více je nutný přesnější výpočet s kratším časovým krokem, hodinovým až v řádu minut. Jedině tak lze výsledky teoretických výpočtů přiblížit skutečnosti a dosáhnout souladu mezi slibovanými a skutečně dosaženými úsporami energií.

26.9.2018
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

18. září 2018 byly vyhlášeny změny účinné od 15. října 2018. Podporovány budou novostavby nízkoenergetických domů, zateplování svépomocí, fotovoltaické systémy v kombinaci s tepelným čerpadlem, výměny zdrojů tepla, které nebyly zapojeny do otopné soustavy. Současně se zateplením bude podporována instalace stínicí techniky.

26.9.2018
prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Změny ve směrnici reagují jak na zkušenosti s uplatňováním předchozí směrnice, tak na technický pokrok a možnosti budov vybavených tzv. smart technologiemi, nabíječkami elektromobilů aj.

24.9.2018
Ing. Roman Vavřička, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, Univerzitní Centru energeticky Efektivních Budov ČVUT v Praze, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Limitujícím faktorem je množství tepla, které je v daném čase k dispozici, a jeho cena v tomto čase. Disproporce se dají vyrovnat správnou velikostí zásobníku tak, aby nebyl zbytečně velký, tedy drahý a se zvětšenými ztrátami tepla, a ani nedostatečně malý.

23.9.2018
redakce

U mikrofonu redaktorů TZB-info a ESTAV.cz se vystřídala řada zajímavých hostů a natočili jsme 50 rozhovorů o novinkách pro novostavby i rekonstrukce, v oknech, tepelných čerpadlech, kotlích, chytrých instalacích, interiéru, dotacích, o prodeji nemovitosti, smlouvách o dílo, nové legislativě...

19.9.2018
OPOP s.r.o.

Takové přednosti Vám nabízí kotle na dřevo při vytápění rodinných domů a menších budov. Prvním krokem, než si zakoupíte konkrétní kotel, je potřeba si ujasnit, jestli máte nějaké palivo k dispozici, jaký vyžadujete komfort vytápění a kolik máte prostoru a finančních prostředků.

11.9.2018
Ing. Zdeněk Lyčka

Zařízení na dochlazování kotlů, krbů nebo kamen s teplovodní ložkou je bezpečnostní zařízení v případě spalování pevných paliv. Pokud je legislativně předepsáno, pak musí být instalováno, neboť jde o zamezení havárie při nadměrném zvýšení tlaku. Autor uvádí, kdy je nutné dochlazování instalovat a upozorňuje, že odpovědnost není vždy jen na výrobci, ale i na projektantovi nebo instaluční firmě. Povinnost instalace se prověřuje při předepsaných kontrolách, nyní max. každých 36 měsíců (tři roky), a pokud chybí, vydá kontrolor negativní stanovisko.

10.9.2018
GreMi KLIMA s.r.o.

Už 25 rokov GreMi KLIMA, s.r.o. ako licencovaný partner vyvíja a konštruuje kotle FALCON. Pôsobí v oblasti technológií na premenu energií z biomasy pochádzajúcej z poľnohospodárstva, spracovania drevného odpadu a lesníctva. Naše portfólio v tejto oblasti tvorí návrh a výroba kotlov na spracovanie biomasy s kapacitou výkonu od 170 kW do 2 500 kW.

3.9.2018
Ing. Zdeněk Lyčka, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Stanovení účinnosti teplovodních kotlů na tuhá paliva podle stávající legislativy může být problematické. Na praktickém příkladu autor dokládá, že i velmi moderní a podle tabulkových hodnot velmi úsporný kotel může mít během provozu nižší než očekávanou účinnost. Vysvětlení je uvedeno v článku.

28.8.2018
Ing. Zdeněk Lyčka

Na trhu jsou kotle na pevná paliva, která jsou obchodně označovány jako pyrolýzní, zplyňovací nebo i zplynovací. Problém je ten, že v takových kotlech sice z části probíhají procesy, které jsou základem pyrolýzy nebo zplyňování, ale vzhledem ke konstrukci kotlů nejde o technicky přesné označení. Pokud se tato označení kotlů používají v obchodním styku, jde o přípustnou nepřesnost. Zákon o ochraně ovzduší zavedl pojem zplyňovací kotel do legislativy, aniž by byl tento pojem jednoznačně technicky popsán. Z toho mohou vyplývat omyly i s ohledem na palivo, které lze v těchto kotlích spalovat.

24.8.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Novela zákona o ochraně ovzduší byla zveřejněna ve Sbírce zákonů 16. srpna. Vedle změn týkajících se kontrol kotlů, se v novele upřesňují některá ustanovení. V článku je uveden výběr. Pro budoucnost využití pevných paliv může být závažná i možnost určitých omezení, která mohou přijmout obce.

18.8.2018
redakce s využitím podkladů investora a časopisu Dřevo & Stavby

Nedávno jsem dal na svůj Facebook příspěvek o ročním vyúčtování za plyn v dřevostavbě, redakci TZB-info to zaujalo a požádala mě o širší článek o vytápění v dřevostavbě. Na rovinu říkám, že technické fajnšmekry neuspokojí, ale stavebníkům z řad laiků možná něco dá.

© Fotolia.com
16.8.2018
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Přehled údajů o prodejích zdrojů tepla v některých státech EU dokumentuje razantní přesun ke kondenznační technice, a to jak u plynových kotlů, tak olejových. Klesají prodeje kotlů na biomasu, naopak roste zájem o tepelná čerpadla. Rovněž zájem o tepelnou solární techniku neroste, i když po doslova tragických propadech v letech, kdy skončily masivní dotace, již nejde o pokles tak rapidní.

14.8.2018
Ing. Zdeněk Lyčka

Novela zákona o ochraně ovzduší prodlužuje lhůtu kontrol na 36 měsíců, kontrolu může za určitých podmínek nahradit kontrola podle energetického zákona, kontroloři (OZO) budou jednotně registrováni a rovněž tak i výsledky kontrol. Obce mohou zakázat provoz kotlů třídy 1 a 2 již nyní.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama