Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vytápíme pevnými palivy
Archiv článků od 22.3.2017 do 3.5.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

3.5.2017
redakce, Ing. Jiří Horák, Ph.D.

Toto je jeden díl ze seriálu šesti článků podložených videem zaměřených na téma vytápění pevnými palivy s ohledem na ochranu životního prostředí a maximální využití energie v palivu. Autor jako SMOKEMAN a vedoucí akreditované zkušebny kotlů Výzkumného energetického centra odlehčeným způsobem probírá základní podmínky a poskytuje tak návod nejširší veřejnosti. Téma je prezentováno i s ohledem na dotační programy, v jejichž rámci si lidé pořizují nové kotle. Tedy aby nezůstalo jen u nových kotlů, ale přidal se i odpovídající způsob jejich provozu.

3.5.2017
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Jedním z nejdůležitějších zdrojů energie pro vytápění domácností v Rakousku je biomasa. Využívá ji 2 miliony domácností. Vyplývá to z nejnovějších statistických údajů, které přinesla rakouská asociace Österreichischen Biomasse-Verband.

1.5.2017
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Poslední roky stoupá tlak na zpřísňování limitních hodnot parametrů u řady výrobků, které mají dopad na okolní prostředí, výrobní účinnost a spotřebu vstupních materiálů a energií. Zvlášť důsledně se začaly sledovat parametry a funkce v případě tepelných zařízení a jejich soulad s legislativními předpisy.

27.4.2017
redakce dle dokumentace OPŽP

První kolo (a první 3 miliardy Kč) dotačního programu na výměnu nevyhovujících kotlů na pevná paliva, tzv. kotlíkové dotace, je za námi. Přinášíme analýzu výsledků, která je založena na podrobných údajích o jednotlivých dílčích projektech (výměnách kotlů).

27.4.2017
Ušetřeno.cz

Ačkoliv z dlouhodobého hlediska byla letošní zima průměrná, po těch abnormálně teplých udělala mnohým z nás ve vyúčtování za energie hotovou paseku. Úměrně poklesu teploty totiž stoupala spotřeba – domácnosti více protopily. A teď se potýkají s poměrně vysokými nedoplatky. Jak se takové nepříjemnosti v příští topné sezóně vyhnout?

26.4.2017
Kristýna Šabová, Vojtěch Dědek, Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Letošní zima nám připomněla, že kvalita ovzduší je u nás ještě pořád velké téma a že bude potřeba ještě hodně úsilí, než znečištění zkrotíme alespoň na zákonnou úroveň. V mnoha lokalitách je přitom často dominantním zdrojem znečištění „jen“ pár čmoudících komínů.

Ilustrační obrázek, foto D.Kopačková
26.4.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Odpojení vytápění jednoho bytu od otopné soustavy bytového domu není jen technickou záležitostí. Musí být i v souladu s legislativou. Uvádíme příklad jednoho z našich čtenářů, který nahradil teplo z CZT tepelným čerpadlem pro vytápění a chlazení a nyní zažívá zklamání při rozúčtování tepla.

21.4.2017
Česká peleta, z.s.p.o.

Každý, kdo instaluje dotované zařízení využívající OZE (kotle na biomasu, kamna na biomasu, tepelná čerpadla, solární termické nebo fotovoltaické systémy) musí mít platné osvědčení o složení zkoušky z profesní kvalifikace dle zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií.

19.4.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

První vlna kotlíkových dotací je prakticky ukončena. Podle sdělení MŽP bylo k únoru 2017 přijato 30450 žádostí, schváleno 24390 žádostí. V článku jsou dále uvedeny některé souvislosti vyplývající ze statistického zpracování údajů.

18.4.2017
KOVARSON s.r.o.

Společnost KOVARSON se sídlem ve Vsetíně nabízí svým zákazníkům možnost navštívení firmy a showroomu, umístěného přímo ve výrobním areálu. Nabízíme jak virtuální prohlídku showroomu a kotlů, tak i možnost nahlédnout přímo do výrobního areálu.

12.4.2017
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Následující text popisuje bilance výrob a spotřeb dřevních pelet z globálního pohledu s důrazem na Evropu, která je stále na prvním místě mezi výrobci i spotřebiteli pelet v průmyslovém i domácím využití.

12.4.2017
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Povinnost kontrol malých kotlů na pevná paliva v dvouroční lhůtě pokračuje i v roce 2017. Exploze poptávek na provedení kontroly koncem roku 2016 je sice již za námi, ale i nyní se může objevit problém. A to ten, kdy kontrolu provede fyzická osoba, která nebyla osobně proškolena a odvolává se na proškolení firmy. Tento postup je neplatný, hrozí za něj sankce.

5.4.2017
OPOP s.r.o.

Od podzimu roku 2016 společnost OPOP spol. s r. o. doplnila řadu automatických kotlů na hnědé uhlí a dřevní pelety o výkony 15 kW, 35 kW a 45 kW.

4.4.2017
Asociace podniků topenářské techniky, Ing. Mojmír Krátký, Asociace podniků topenářské techniky

MŽP ČR pod vlivem novely Zákona o ochraně ovzduší aktualizovalo své sdělení ke kontrole spalovacích stacionárních zdrojů o jmenovitém tepelném příkonu 300 kW a nižším. To se týká i dokladů, kterými majitelé kotlů dokazují provedení kontroly. Doklad má platnost 2 roky a teprve kontroly prováděné po vydání prováděcí vyhlášky budou muset mít jednotný formát.

3.4.2017
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Petr Kubesa

Recenzovaný Aktualizace aplikace pro orientační vyhodnocení roční úspory při výměně starého zdroje tepla za nový zdroj tepla z pohledu nákladů na palivo nebo elektřinu přináší zapracování nových podmínek dle aktuální výzvy – 67. výzva OPŽP 2014–2020 PO2, SC 2.1 – Výzva pro kraje č. 2.

31.3.2017
Ing. Jan Kolomazník

V přehledu jsou uvedeny vybrané nové ČSN a změny ČSN z ledna a února 2017 související s oborem vytápění a příprava teplé vody (kromě výrobků). Přehled obsahuje základní údaje a stručnou anotací obsahu na základě předmětu normy, u evropských norem schválených k přímému používání jako ČSN pouze základní údaje.

23.3.2017
Ministerstvo životního prostředí

Strategie MŽP na ochranu klimatu do 2030 a postupný přechod na nízko-emisní hospodářství do 2050 dostala od vlády zelenou. Politika ochrany klimatu představuje cíle a konkrétní opatření ke snižování emisí skleníkových plynů tak, aby ČR dodržela závazky vyplývající z mezinárodních dohod a evropských cílů.

22.3.2017
redakce dle dokumentace OPŽP

Státní fond životního prostředí zveřejnil podrobnou dokumentaci k registraci výrobků pro 2. vlnu kotlíkových dotací. Jelikož v minulosti docházelo k diskusím okolo dotování některých typů tepelných zařízení z důvodu diskutabilní technické vyspělosti, byly vydány aktualizované závazné podmínky, které tuto situaci eliminují.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama