Snahou MMR je rozšířit množství technologií, u nichž lze žádat o dotaci (např. zdroje tepla, fotovoltaické systémy, jednotky pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny) a rozšíření příjemců dotace nově o bytová družstva.
Vyměnit kotel v kotlíkové dotaci a pak ho používat na pálení neschváleného paliva nebo dokonce odpadu? Objevují se případy, kdy prodejci tvrdí lidem, že je to v pořádku. Takové jednání je samozřejmě nelegální a majiteli kotle v takovém případě hrozí odebrání dotace a pokuta. Prodejce je však spokojen, je prakticky nepostižitelný.
Recenzovaný Dotace v oblasti úspor energií jsou směřovány k projektům s prokazatelnými úsporami CO2 a s vhodnými ekonomickými parametry. Projekty jsou pak koncipovány jako kombinace stavebních a technologických opatření. Pro přípravu takového projektu je vhodné mít k dispozici škálu opatření s různými provozními a investičními parametry.
Rok 2016 se stal pro český trh s peletami významným milníkem - výroba dřevěných pelet překročila laťku 300 tisíc tun a domácí spotřeba pelet pokořila hranici 100 tisíc tun. Přestože počet peletových kotlů v českých domácnostech už vzrostl na 25 000, dvě třetiny zde vyrobených pelet jsou stále určeny na vývoz, zejména do Itálie, Rakouska a Německa. Situaci mohou změnit kotlíkové dotace.
Článek přibližuje strukturu průměrných cen tepelné energie, která je dodávána konečným spotřebitelům (do odběrného tepelného zařízení) v období 2006 až 2015, včetně předběžných cen tepelné energie k 1. 1. 2016 (tedy předpokládaných cen za rok 2016) ve vztahu k jednotlivým nákladům a lokalitám. V článku je ponecháno číslování grafů a tabulek z originálního podkladu ERÚ v zhledem k návaznosti na další dva články.
Energetický regulační úřad zpracoval přehled skutečných cen tepelné energie v oblasti držitelů licencí na výrobu a rozvod tepelné energie k 31. 12. 2015 a předběžných na rok 2016. Doplnil jej historickými daty od roku 2006, takže obsahují posledních deset let. V článku je ponecháno číslování grafů a tabulek z originálního podkladu ERÚ v zhledem k návaznosti na další dva články.
Ministerstvo životního prostředí má v úmyslu zveřejnit změny pro druhé kolo kotlíkových dotací na výměnu kotlů v březnu 2017. Preferovány budou jednoznačně obnovitelné zdroje energií, u uhelných kotlů může být menší podpora než dříve. Dosud bylo přijato 26000 žádostí o dotace a je vyčerpána přibližně jedna třetina dostupných financí.
Nový Vitoligno 150-S je kompaktní a cenově zajímavý zplyňující kotel na kusové dřevo v rozsahu výkonu 17 až 45 kW. Přesvědčí vysokou účinností a rozmanitými možnostmi využití v monovalentním a bivalentním provozu. V neposlední řadě zaujme velmi efektivním a čistým spalováním, jednoduchou manipulací a velkým komfortem.