Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vytápíme pevnými palivy
Archiv článků od 14.3.2016 do 25.7.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.7.2016
KRBY-KAMNA TURYNA s.r.o.

Přejete si, aby u vás doma v sychravých dnech praskal oheň, ale nevíte, zda zakoupit krbová kamna nebo si nechat postavit krb či klasická kamna? Pak by vám rozhodně neměl uniknout tento článek, ve kterém se podrobně podíváme na možnosti, výhody i nevýhody jednotlivých topidel pro nadcházející topnou sezónu 2016 / 2017.

27.6.2016
Ing. Vendula Drastichová, Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. Lubomír Martiník, doc. Dr. Ing. Tadeáš Ochodek, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Znečištění ovzduší prachovými částicemi představuje závažný problém pro lidské zdraví a životní prostředí. Negativní působení ultrajemných prachových částic na lidské zdraví závisí např. na počtu částic, měrném povrchu částic, respirabilitě a schopnosti vázat další chemické sloučeniny (např. PAH).

26.6.2016
KOVARSON s.r.o.

Konkurence se obává společnosti KOVARSON s.r.o., a proto je v posledních letech společnost KOVARSON s.r.o. neprávem pomlouvána některými konkurenčními výrobci ať už na výstavách nebo na jejich vlastních školeních, přičemž se snaží shodit kvalitnější výrobky před samotnými zákazníky, odborníky i instalatéry.

25.6.2016
Ministerstvo životního prostředí

Reportáž Karla Rychlého a Patrika Kaizra odvysílaná 21. června 2016 na FTV Prima, která se věnovala tzv. kotlíkovým dotacím a podezření, že jeden z kotlů na seznamu doporučených výrobků nesplňuje parametry pro přiznání dotace, byla zpracována zcela poplašně a nepravdivě.

7.6.2016
Ing. Zdeněk Lyčka

Jak souvisí kotlíkové dotace s dvouplošníky? Je to pohádka a pohádky jsou pouhé fikce. Jinak řečeno, každý autor si v té své pohádce může napovídat, co chce, takže já jsem „nacpal“ dvouplošníky do kotlíkových dotací. Tím se mimo jiné pokouším z hororu udělat trochu zábavnější žánr a doufám taky, že se tak snižuje možnost mě za ty řeči zažalovat.

30.5.2016
redakce podle tiskových zpráv MŽP a ČTK

S jedním z výrobců SFŽP řeší doložení dalších dokladů k prokázání splnění všech podmínek, zejména emisní třídy a ekodesignu. Výsledky kontrolních zkoušek, které fond zadal v nezávislé zkušebně, se v některých ukazatelích liší od údajů dodaných výrobcem, který kotel certifikoval ve zkušebně v zahraničí. Obě zkušebny jsou autorizované Evropskou unií.

23.5.2016
Mgr. Klára Sutlovičová

Recenzovaný Těžba a spalování uhlí změnily během dvou století fungování světa i planetární klima a nyní ustupují ze scény. To je vedle mnoha dalších informací klíčovým sdělením nové reprezentativní publikace Atlas uhlí, která na padesáti stranách shrnuje historii i současnost kontroverzního paliva.

9.5.2016
Ing. Petr Kubesa, Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Lubomír Martiník, Břetislav Holešínský, Ing. Ivo Bartoš, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Článek přináší výsledky unikátních zkoušek individuálně stavěných kamen v kalorimetrické komoře. Hlavním cílem zkoušek bylo stanovení průběhu tepelného výkonu kamen s prosklenými a plnými dvířky při periodickém přikládání paliva a ověření dimenzování kamen dle ČSN EN 15544:2013.

4.5.2016
Ing. Jan Blažíček, redakce

Kdo nemá své výrobky zařazeny na seznamu státem podporovaných zdrojů tepla, v programu pro který se vžil název „kotlíková dotace“, jako by nebyl. Přítomnost či nepřítomnost konkrétního kotle v této vybrané společnosti se rázem stala pro mnohé zákazníky prvotním kritériem výběru.

25.4.2016
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Vendula Drastichová, Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Mgr. Šárka Tomšejová, Ph.D., Ing. Milan Dej, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. Lubomír Martiník, Ing. Miloslav Modlík, Ing. Pavel Machálek, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Na různých typech spalovacích zařízení, která jsou běžně používána pro vytápění domácností, bylo spalováno jak černé a hnědé uhlí, tak také biomasa v různých podobách. Porovnání množství emisí B(a)P z jedné „průměrné české vesnice“ vytápěné pevnými palivy, a „průměrné české koksovny“ umožní odpovědět na úvodní otázku.

22.4.2016
SEVEROČESKÉ DOLY, a. s.

Až 120 milionů tun hnědého uhlí, více než tisícovka nových pracovních míst a několik desítek miliard korun do státního rozpočtu. To by mělo přinést prolomení těžebních limitů na dole Bílina na Teplicku. „Považujeme to za opravdu významný úspěch, o který jsme dlouhodobě usilovali,“ říká generální ředitel společnosti Severočeské doly, která důl provozuje, Ivo Pěgřímek.

20.4.2016
Bosch Termotechnika s.r.o.

Jako dodavatel systémových řešení úsporně a s ohledem na životní prostředí zajišťuje příjemné a útulné podmínky pro bydlení. Zodpovědné zacházení s přírodními zdroji je přitom stejně tak důležité, jako je pro naše zákazníky flexibilita a komfortní ovládání našich systémů.

18.4.2016
Ing. Vladimír Stupavský, Mgr. Jiří Zilvar

Kotlíkové dotace nejsou jediným dlouhodobým dotačním programem pro zlepšení technického stavu budov. Vedle nich zde máme souběžně probíhající Novou zelenou úsporám. Velké množství dotazů pak pochopitelně směřuje k ne zcela pochopeným pravidlům „kteréže ty dotace si mám vlastně vybrat?“

17.4.2016
Společenstvo kominíků ČR

Frekvenci kontroly a čištění spalinové cesty u kondenzačních plynových spotřebičů lze nově prodloužit až na 2 roky a kominík může dostat pokutu za neodbornou či nedbalou práci. I to jsou novinky ve vyhlášce č. 34/2016 Sb. a v novelizovaném požárním zákoně, které platí od nového roku.

4.4.2016
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Petr Kubesa

Recenzovaný Dobře provozované moderní kotle na pevná (tuhá) paliva mají vyšší účinnost, tedy míru využití energie paliva, než kotle staré konstrukce. Opravdu v novém kotli spálíte méně paliva než ve starém? Tato „kotlíková kalkulačka“ vám umožní orientačně vypočítat, kolik a zda vůbec ušetříte za topnou sezónu.

16.3.2016
FLAMEN Czech Republic, s.r.o.

V posledních letech se všichni snaží vytvořit si zdravý domov. Dbají o kvalitu bydlení, ať už jde o použití zdravotně nezávadných, přírodních a ekologicky šetrných stavebních materiálů, nebo přímo energeticky úsporných domů. Pokud chcete šetřit energií a žít zdravě, měli byste si vybrat vhodný zdroj tepla.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama