Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Náročné zkoušky v SZÚ: testování nových kotlů trvá týdny

Strojírenský zkušební ústav (SZÚ) je jediné místo v Česku, kde si výrobci plynových kotlů nechávají certifikovat nové kotle. Ročně zde otestují desítky kotlů na různá paliva od tuzemských i zahraničních výrobců, pokud vyhoví všem normám, mohou se prodávat na trzích v celé Evropské unii.

Po rozbalení se kotel ve zkušebně umístí na speciální kovový stojan a připojí na mě-řící stolici simulující topný okruh, dále na elektřinu, vodu a plyn, stejně jako v běžné domácnosti. Dále se zařízení připojí na diagnostiku a počítač, který zaznamenává a vyhodnocuje celý průběh měření. Po zkalibrování (nastavení) kotle začnou technici ústavu se samotnými zkouškami.

V této zkušebně testujeme pouze kotle na plyn, kotle na pevná paliva se testují v ji-ném oddělení, mají úplně jiné hodnoty emisních norem, musí se testovat i výhřevnost použitého paliva, měřit hodnoty polétavého prachu a dalších látek, vznikajících při spalování uhlí, dřeva nebo pelet,” uvádí Václav Lank, zkušební technik SZÚ. Za ním se mezitím u vývodu spalinové cesty kotle Thermona simuluje vítr o rychlosti 12 me-trů za sekundu. “Testujeme prakticky vše, co může mít vliv na provoz kotle. Velký důraz je samozřejmě kladem na bezpečnost. Moderní plynové kotle mají celou řadu bezpečnostních prvků: Pokud se například poškodí regulátor teploty, tak tam je ještě pojistný termostat, který musí uzavřít přívod plynu. Během měření schválně vyřadíme regulátor, abychom otestovali funkčnost termostatu,” komentuje certifikaci kotle Václav Lank.


Testování nových kotlů Thermona v SZÚ

Testování kotle napjatě přihlíží i zástupce výrobce .”Věříme, že bude vše v pořádku, kotel jsme sami důkladně testovali v našem vývojovém centru a všechno fungovalo na 100 %,” uvádí Miroslav Nováček, výrobní ředitel Thermony. Jejich nový konden-zační kotel to do zkušebny neměl daleko, vyrobili jej v nedalekých Rapoticích. “Kromě certifikace pro EU chceme získat i Ekodesign, abychom rozšířili naše portfolio v kotlíkových dotacích, kde máme aktuálně 16 výrobků,” dodal Nováček.

Právě certifikace pro kotlíkové dotace je jedním z nejčastějších úkonů zkušebny. “Kromě toho vydáváme podklady pro energetické štítky, testujeme hluk, příkon, účin-nost nebo spotřebu,” popisuje Václav Lank a dodává: “Na certifikaci v našem ústavu navazuje periodická kontrola přímo u výrobce, kde sledujeme, zda jsou dodržovány výrobní postupy a celková kvalita produkce výrobků obecně.”

Revoluci ve vytápění podle něho přinesla právě technologie kondenzace. “Účinnost se za posledních zhruba 10 let velmi posunula. U kondenzačních kotlů se pohybuje na hraně fyzikálních zákonů, kotel využívá energii v plynu prakticky beze zbytku, plyn hoří velmi čistě a spaliny mají díky kondenzaci nízkou výstupní teplotu např. kolem 50 °C,” vyjmenovává Lank.
THERMONA, spol. s r.o.
logo THERMONA, spol. s r.o.

Thermona, spol. s r.o. - český výrobce kotlů a kaskádových kotelen. Výrobní sortiment zdrojů tepla tvoří plynové kondenzační kotle i elektrické kotle určené jak pro domácnosti, tak i pro řešení vytápění a ohřevu TV bytových a průmyslových objektů - tzv. ...