Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Zařízení ke zvýšení pohodlí obsluhy automatických kotlů na uhlí BENEKOV

Vytápění rodinných domů pomocí automatických kotlů na uhlí se v posledních letech stalo velkým hitem. Hlavní příčinou je úspora nákladů na palivo, která pro běžnou domácnost může činit i několik desítek tisíc ročně, podle typu původního zdroje.

Pro mnoho dnes již bývalých majitelů jednoduchých nízkoúčinných kotlů s ručním přikládáním znamenal přechod na nový způsob topení obrovskou úsporu času na obsluhu. Místo přikládání až 5× denně si mohou najednou dopřát takové pohodlí, že ke kotli chodí pouze jednou za 3 až 5 dnů.

Vývoj nových technologií však pokračuje stále vpřed a dnes jsou již vidět i velké rozdíly v pohodlí obsluhy mezi různými druhy automatických kotlů. Nejlevnější modely s malými zásobníky a popelníky vydrží bez obsluhy obvykle 1 až 2 dny. Nejlepší modely dostupné na českém trhu, například kotel BENEKOV C 16, mají zásobník a popelník dimenzovaný tak, aby zákazníkovi stačilo ke kotli chodit jednou za 5 až 10 dnů, podle intenzity vytápění domu.

Pohodlí obsluhy mohou rozšířit i další přídavné zařízení. Firma BENEKOV zatím jako první a doposud jediný výrobce nabízí ke svým kotlům na uhlí šnekových řady C PREMIUM odpopelňovací zařízení, které interval pro v ČR vynášení popela zdvojnásobí. Systém dvou dopravníků posunuje popel z prostoru pod hořákem do dvou krabic mimo kotlové těleso a zákazník pak pohodlně může tyto krabice v potřebných intervalech vynášet. Takové vynášení popela je méně pracné a zároveň mnohem čistější.

Kotelna

Majitelé kotlů s horizontálními výměníky (to se týká prakticky všech litinových kotlů) musí čistit kotlové těleso optimálně dvakrát týdně, jinak se jim rychle zanese dehtem a výrazně se sníží účinnost. Pokud zákazník kotel takto pravidelně nečistí, může hrozit i riziko úplného ucpání spalinových cest a výbuch v kotli. Naproti tomu vertikálně řešené výměníky stačí čistit jednou za 4 až 6 týdnů. Firma BENEKOV dnes nabízí ještě vyšší míru pohodlí, unikátní systém automatického čištění výměníku pro kotle řady C PREMIUM, který během sezony sám teplosměnné plochy mechanicky oškrabuje a uživateli kotle stačí provést ruční vyčištění kotlového tělesa pouze jednou ročně, při ukončení topné sezony, když se provádí pravidelná údržba celého zařízení. Automatické čištění výměníku má BENEKOV ve své nabídce jako jediný výrobce kotlů na uhlí v ČR.

Prodloužení intervalů obsluhy lze dosáhnout zvýšením účinnosti topného systému a snížením spotřeby. Kotle BENEKOV vybavené řídícími jednotkami SIEMENS jsou naprogramovány pro tzv. modulovaný způsob spalování a navíc v základu obsahují ekvitermní regulaci. Tyto dva zásadní řídící prvky v otopné soustavě mohou ušetřit až 15 % nákladů na palivo ročně. Pro zajištění optimálního chodu otopné soustavy BENEKOV doporučuje značkové hydraulické prvky firmy Siemens, včetně tzv. prostorového přístroje. Využití tohoto zařízení uspoří oproti běžným pokojovým termostatům další peníze za palivo.

Pro ty zákazníky, kteří plánují spalovat nehomogenní paliva, například dřevní štěpku, anebo pro ty, kteří mají problémy s nákupem uhlí proměnlivé kvality, je řešením využití lambda sondy. Toto zařízení sleduje hodnotu kyslíku ve spalinách a umožňuje korigovat spalovací proces v závislosti na kvalitě paliva vstupujícího do hořáku.

Nejnáročnější zákazníci si ke kotlům BENEKOV vybavenými řídící jednotkou Climatix 2 mohou dopojit ovládání přes Internet. Všechny funkce, které se standardně ovládají na řídící jednotce u kotle si tak mohou ovládat přes vzdálený přístup ať už přes počítač nebo třeba přes svůj mobil.

Majitelé menších rodinných domů s provedeným zateplením a vyměněnými okny mohou uvítat rostoucí trend posledních let, používání pytlovaného uhlí. Firma Ridera nabízí na celém území ČR dodávky během několika pracovních dnů. Pytlované uhlí lze skladovat venku a stačí ho pouze přikrýt plachtou, takže nezabírá v domě žádné místo. U menších domů pak obvykle stačí doplňovat v průměru jeden až dva pytle uhlí denně. Přirozená vlhkost, která se v takto baleném uhlí drží, snižuje prašnost při obsluze. Manipulace s tímto palivem umožňuje dosáhnout komfort, který se přibližuje spalování dřevních pelet.

Přechod z ručního přikládání na automatický kotel je sám o sobě velký posun. Mezi automatickými kotli na uhlí je však celá řada zásadních rozdílů v nákladech na provoz i v čase na obsluhu. Kdo má zájem dosáhnout maximálního pohodlí, které se blíží provozu peletových kotlů nebo plynu, může zvolit z celé škály přídavných zařízení uvedených výše.

Investice do nové kotelny je rozhodnutí na 15 až 20 let, proto se vyplatí dobře si promyslet, jak kvalitní otopnou soustavu si investor zvolí a jak velkou míru pohodlí obsluhy dalších minimálně 15 let bude mít.

 
 
Reklama